Kancelarija za KiM: Bačena eksplozivna naprava na crkvu Svetog Pantelejmona u Prizrenu

Beta 18.04.2023

Kancelarija za Kosovo i Metohiju (KiM) danas je saopštila je da je na crkvu Svetog Pantelejmona u Prizrenu bačena eksplozivna naprava.

Samo "pukom srećom" u blizini se našao prolaznik i uspeo da ugasi požar koji je noćas zahvatio spoljašnji zid crkve i oštetio ulazna vrata, navedeno je u saopštenju.

"Dok Aljbin Кurti Srbima 'čestita' Vaskrs, njegovi ekstremisti na drugi dan najvećeg srpskog praznika pale naše svetinje i to pokazuje pravi odnos vlasti u Prištini prema Srbima i njihovim hramovima. Ovaj slučaj jasno ukazuje da albanskim ekstremistima nije bilo dovoljno što su u godinama za nama oskrnavili, ne samo crkvu Svetog Pantelejmona, nego sve pravoslavne svetinje u Prizrenu tokom Martovskog pogroma, pa bi po istom modelu da ponovo ruše i pale spomenike srpske kulturne baštine na КiM i proteraju preostali srpski živalj sa ovih prostora", navela je Kancelarija za KiM.

Ocenjeno je da su sve ekstremniji primeri ugrožavanja života Srba na КiM, njihove imovine kao i imovine Srpske pravoslavne crkve, koji su praćeni zapaljivim izjavama prištinskih političara, u kojima ispoljavaju jasnu netrpeljivost prema svemu srpskom.

"Dodatno brine činjenica da oči međunarodne zajednice ne vide stepen ugroženosti srpskog naroda na KiM, šta više strane diplomate u Prištini ovaj prostor predstavljaju kao nekakvu oazu mira i verske tolerancije, dok ih realno stanje na terenu gotovo svakodnevno demantuje", navedeno je u saopštenju.

Ministarstvo kulture: Napad na crkvu u Prizrenu zasnovan na mržnji prema srpskom narodu

Ministarstvo kulture ocenilo je danas da je incident u Prizrenu, gde je na crkvu Svetog Pantelejmona bačena eksplozivna naprava, zasnovan na "mržnji prema srpskom narodu" i da svedoči o "kontinuiranoj ugroženosti srpske kulturne i verske baštine na prostoru Kosova i Metohije".

Iz tog ministarstva su podsetili da je crkva Svetog Pantelejmona u Prizrenu bila zapaljena tokom pogroma nad Srbima na Kosovu i Metohiji, marta 2004. godine.

"Ovakvi vandalski incidenti, koji ne predstavljaju nikakve izolovane događaje, zasnovani su na mržnji prema srpskom narodu i ugrožavaju ne samo kulturno nasleđe na prostoru Kosova i Metohije, već se istovremeno na ovaj način otvoreno preti bezbednosti i opstanku srpskog naroda", piše u saopštenju.

Ministarstvo je apelovalo na međunarodne organizacije i institucije da "ne zatvaraju oči pred politikom mržnje i u okviru svog mandata zaštite osnovna ljudska prava i kulturnu i versku baštinu".

"Umesto da jasno osudi eskalaciju napada na srpske crkve, Priština nastavlja sa lažnom i neutemeljenom kampanjom kojom iz dana u dan poseže za kulturnim artefaktima, sa ciljem da prisvoji kulturno nasleđe i zloupotrebom i falsifikovanjem izgradi nepostojeću državnost i kulturni identitet tzv. 'Kosova' ", piše u saopštenju.

(Beta, 18.04.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja