Muzika: Novi album Bijonse u kantri stilu - da li je pevačica spremna za rodeo

Na osmom albumu zvezda potekla iz Teksasa spaja kantri zvuk s besprekornom kombinacijom popa i hip hopa.

BBC News 02.04.2024  |  Mark Sevidž - BBC, muzika
Beyonce / Instagram

Kada se Bijonse pojavila na dodeli Gremi nagrada noseći kaubojski šešir, trebalo je da pretpostavimo da se krčka nešto novo.

Nedelju dana kasnije, zvanično je objavila da ulazimo u kantri eru - tako što je iznenada objavila dva singla usred Superboula, finala lige američkog fudbala, najgledanijeg televizijskog događaja u SAD.

Jedan od njih, ispunjen rifovima bendža Texas Hold 'Em, postao je njen najveći hit u poslednjih nekoliko godina.

U Velikoj Britaniji bio je na prvom mestu top liste četiri nedelje, što je najduži period koji je Bijonse provela na vrhu u ovoj zemlji.

U Nešvilu, zvaničnoj prestonici kantrija, nije bilo reakcije.

Kantri radio stanice su mu posvetile malo vremena u programu, iako su milioni strimova doveli album na vrh kantri liste magazina Bilbord.

Bijonse je to, manje-više, i očekivala.

Pošto je rođena u Teksasu, kantri muzika je deo njenog porekla, a napisala je u objavi na Instagramu prošle nedelje da je njen novi album Cowboy Carter potekao iz „iskustva kroz koje sam prošla pre nekoliko godina kad sam osetila da nisam dobrodošla".

Najverovatnije to se odnosi na njen nastup na Kantri muzičkim nagradama 2016, kada je izvela pesmu Daddy Lessons sa triom The Chicks (koje su u tom trenutku nastupale pod imenom Dixie Chicks).

Ni grupa ni ona nisu bila dobrodošle - The Chicks su izazvale salvu reakcija u SAD kada su kritikovale bivšeg predsednika Džordža V. Buša tokom rata u Iraku, a podrška Bijonse organizaciji Životi crnaca su važni (Black Lives Matter) uznemirila je mnoge ljude na desnoj strani političkog spektra.

Njihov nastup izazvao je mnogo kritika i izlive rasizma na internetu.

Natali Mejns, pevačica u bendu The Chicks, kasnije je izjavila za Njujork tajms da je „odvratno" kako su ljudi reagovali na Bijonse posle ovog nastupa.

U objavi na Instagramu, Bijonse je napisala da ju je to iskustvo nateralo da „dublje zaroni u istoriju kantrija".

Ali upozorila je: „Ovo nije kantri album. Ovo je album Bijonse".

Itekako je.

Beyonce / Parkwood

Kroz 27 pesama i povezanih interluda, Cowboy Carter kao da je lasom zahvatio sve ključne karakteristike kantri zvuka i pretvorio ih u nešto jedinstveno: violine s Apalačkih planina nalepljene su na pop melodije, a havajske gitare potcrtavaju rep rime iz pulsirajuće bas linije.

Besprekorno pretapanje žanrova svedoči o tehničkom majstorstvu Bijonse, ali i podržava njenu glavnu tezu - da marginalizacija autsajdera, posebno crnih žena u Nešvilu, šteti muzici na duže staze.

Kako bi naglasila taj stav, Bijonse je pozvala kolege koji su jednom nogom u svetu pop muzike, a drugom na kantri sceni, poput Doli Parton, Vilija Nelson, Majli Sajrus i Post Malouna, da gostuju na njenom albumu.

U jednom interludu, ona spaja afričko-američku duhovnu melodiju, koja je inspirisala kantri muziku (pacifistička himna Down By The Riverside) sa vestern sving violinom, čiji je zvuk uticao na pionire rokenrola (pesma Maybellene Čak Berija, zasnovana je na tradicionalnoj američkoj pesmi Ida Red).

„Žanrovi su jedan simpatičan koncept, zar ne?", zapitala se Linda Martel, prva crnkinja koja je nastupila na Grend Ol Opriju, čuvenom okupljalištu kantri muzičara, u pesmi Spaghetti.

„U teoriji, postoji jednostavna definicija koju je lako razumeti, ali u praksi, pa neke ljude to ograničava."

„Namiguša s bujnom kosom"

Ne dozvolite da vas odbije ova priča koja možda zvuči suvo i akademski.

Cowboy Carter je sjajan album, ispunjen zaraznim i pamtljivim pesmama koje su teatralne, tužne, zaigrane, zanosne, šaljive ili telesne, a često sve to istovremeno.

Album otvara priznanje da je na nekoliko poslednjih albuma Bijonse izazvalo društveno-političke rasprave, uz molbu obožavaocima da se manu tih priča.

„Dok ja pevam, mnogo se priča" (There's a lot of talking going on, while I sing my song), peva ona na psihodeličnu melodiju sitara.

„Da možeš da me čuješ, da li me čuješ?" (Can you hear me? Do you hear me).

Dramatičan početak prelazi u vernu obradu pesme Bitlsa Blackbird, koja nije odabrana zbog vanvremenske melodije, već zbog onoga što ju je inspirisalo - grupa devet crnih učenika poznatih pod imenom Devetorka iz Litl Roka, suočila se s diskriminacijom posle upisa u gimnaziju koju su do tada pohađali samo belci u državi Arkanzas 1957.

Nigde to nije eksplicitno rečeno, ali paralele između njihove borbe i segregacije na kantri sceni su veoma jasne.

Beyonce / Instagram

Protector je nežna, dirljiva oda majčinstvu, u koju nas uvodi molba Bijonsine kćerke Rumi: „Mama, možeš li da mi otpevaš uspavanku?".

Daughter je mračnija, dublja priča o tuči u toaletu, u kojoj Bijonse ostavlja drugu ženu „punu modrica" na „prljavom podu".

„Ako mi se nađeš na putu, biću kao moj otac, hladnija od vode oko Titanika," (If you cross me, I'm just like my father / I am colder than Titanic water), upozorava ona, pre nego što se pesma utopi u ariju iz 18. veka Caro Mio Ben.

Zanimljivo je što ovu pesmu sledi obrada Jolene Doli Parton - megahit kantri muzike, inspirisan neverstvom iz realnog života.

Parton nas lično uvodi u pesmu, primećujući paralele između njenih stihova i one „namiguše s bujnom kosom", aluzijom na Bijonsinu pesmu Sorry iz 2016, u kojoj proziva „Beki s bujnom kosom", navodnu ljubavnicu njenog muža, repera Džej Zija.

„Bez obzira koji je ovo žanr, ljubavna je bol je ista", primećuje Parton.

Getty Images
Bijonsi je prisustvovala dodeli Gremi nagrada 2024. sa suprugom reperom Džej-Zijem, koji je tom prilikom dobio nagradu za životno delo

Među pesmama koje odskaču su i omamljujuća i spiritualna Just For Fun; i YaYa, zabavni obračun u kome se čuju odjeci Good Vibrations grupe Bič bojs i These Boots Are Made For Walkin' Nensi Sinatre.

Upotreba akustičnih instrumenata (na albumu dominiraju akustična gitara, bas i klavir) daju ovoj ploči organski i pristupačni zvuk u odnosu na nedavne albume Bijonse.

I dok Bijonse spominje sve očigledne kantri označitelje - viski i šljokice na garderobi, kojote i zmije, džins i Džona Vejna, takođe nalazi prostor i za njene uobičajene preokupacije: ljubav, seks i sopstvenu gotivnost.

(Koliko ćete se naviknuti na te samohvalisave tekstove zavisi od vaših prethodnih stavova o Bijonse.)

Čak je i žacnula Gremi nagrade, gde je već godinama ignorisana u najznačajnijim kategorijama, iako je jedna od izvođača koji su definisali generaciju.

„Album godine, nisam dobila, nije me pogodilo", (Album of the year, I ain't win, I ain't stung by them) peva ona na savršeno nazvanoj Sweet ★ Honey ★ Buckiin' pre nego što obeća da će se „vratiti" i prodrmati muzičku industriju iz korena ponovo.

Ovaj novi album je deo tog plana, besprekorna kantri-pop ploča koja dokazuje njenu prilagodljivost i majstorstvo, bez obzira na žanr.

Ona je drugi deo trilogije koju je Bijonse osmislila tokom karantina za vreme pandemije kovida-19.

Prvi deo Renaissance je istraživao crnačke i kvir korene haus muzike.

Kritičari, koji su upućeniji u nijanse američke folk tradicije, nesumnjivo će otkriti još neke slojeve albuma Cowboy Carter, pored onih iznetih u ovoj recenziji.

Ali i omot albuma ukazuje na to.

Na fotografiji Bijonse sedi na lipicaneru, čija se dlaka tokom života promeni od crne do bele.

Možda je to metakomentar na postepeno „izbeljivanje" kantri muzike.

I dok ove ideje nisu zapečaćene u stihovima, sama činjenica da je Bijonse izašla da se zabavi na kantri igralištu je svojevrsni stav - ova muzika je za sve, oni koji se bave zabranama nek idu dođavola.

Kao što peva u pesmi koja zatvara album: „Ove prevaziđene ideje su ovde sahranjene. Amin." (Them old ideas are buried here. Amen)


Pogledajte video: Tejlor Svift, Bijonse i film Barbi - žene dominiraju industrijom zabave


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 04.02.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja