Novi Zeland: Milionima za pero huija ptice oboren svetski rekord

Pero ptice svete za Maore, starosedelački narod Novog Zelanda, prodato je za oko 26.000 evra.

BBC News 23.05.2024

Pero izumrle novozelandske ptice huija prodato je na aukciji za 45.521 novozelandskih dolara (oko 26.000 evra ili tri miliona dinara), čime je oboren svetski rekord.

Huija ptica je bila sveta za Maore, starosedelački narod Novog Zelanda, gde ih danas ima oko 700.000 na 4.000.000 stanovnika, uz oko 100.000 u Australiji.

U prošlosti, Huija perje je bilo statusni znak Maora, čije su ga poglavice nosile.

Ptica je poslednji put zvanično viđena 1907, iako je nepotvrđenih slučajeva bilo i tridesetak godina kasnije, podaci su Muzeja Novog Zelanda.

Očekivalo se da će biti pero prodato za do 3.000 dolara, ali je prethodni rekord za pero iste vrste oboren za čitavih 450 odsto, saopštila je Vebova aukcijska kuća.

Huija je bila ptica pevačica, poznata po mogućnošću skakanja, lepom perju i belom kljunu.

Lia Moris iz Vebove aukcijske kuće kaže da je prodato pero bilo u „u divnom stanju".

„I dalje ima izrazit sjaj i nije bilo oštećenja od insekata", rekla je ona za BBC.

Dodaje da je aukcijska kuća pero uramila zaštitnim staklom i papirom, što znači da će imati „stvarno dug životni vek".

Pero je registrovano kao taonga tuturu (taonga tūturu) - pojam koji označava zaštićen maorski predmet u sistemu Ministarstva kulture i nasleđa Novog Zelanda.

Mogli su da ga otkupe samo kolekcionari sa adekvatnom licencom, uz napomenu da pero ne može da napusti zemlju bez dozvole ministarstva.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Veliko interesovanje Novozelanđana pomoglo je da poraste cena, kaže Moris, dodajući da „rekordan broj ljudi želi da uđe u sistem registrovanih kolekcionara".

„Na Novom Zelandu nam je stalo do brige o zemlji, životnoj sredini, flori i fauni.

„Mislim da danas, pošto je ptica sada izumrla, drugačije gledamo i druge ptice na Novom Zelandu, ne želimo da se to ikada ponovi."

Ptica je bila redak prizor i pre dolaska Evropljana na Novi Zeland, zbog čega je bila veoma tražena među kolekcionarima i modnim trgovcima, što je i dovelo do njenog izumiranja, navodi Muzej Novog Zelanda.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 05.23.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja