Medicija i tehnologija: Električni impulsi mogu da pomognu kod paralize izazvane povredom vrata

Pacijentkinja koja je izgubila pokretljivost ruke sada može da lista stranice na mobilnom telefonu.

BBC News 08.06.2024  |  Palab Goš, - BBC nauka
BBC NEWS/TONY JOLLIFFE
Melani Rid je postigla mali napredak u pokretima ruku koji joj je značajno promenio život

Leva ruka Melani Rid se potpuno otromboljila otkako je doživela povredu vratnog dela kičmenog stuba na jahanju pre 14 godina.

Posle revolucionarnog novog tretmana električnim impulsima, sada ruku može da koristi da skroluje na pametnom telefonu i otkopčava sigurnosni pojas u vozilu.

Veruje se da ovaj tretman, u kombinaciji sa fizioterapijom, vraća neke pokrete ljudima paralizovanim od vrata nadole.

Istraživanje koje je obuhvatilo 60 pacijenata pokazalo je da je 43 njih postiglo izvesni napredak motorike ruku i šaka.

Istraživački tim sada traži zvanično odobrenje za upotrebu sistema za lečenje pacijenata u bolnicama u Sjedinjenim Državama (SAD).

Uređaj ima elektrode koje se stavljaju na povređeni deo tela.

Strujom visoke frekvencije pojačavaju se komande koje naš mozak šalje šakama i rukama preko nerava, a kod Melani su te „poruke" oslabljene zbog povrede kičme.

BBC

Melani, 67, novinarka londonskog dnevnika Tajms, koja živi u Škotskoj, bila je među prvim pacijentima koji su isprobali novi tretman.

Imala je ograničenu sposobnost pokretanja šaka i ruku, a levu šaku uopšte nije mogla da pomera.

Dva meseca je bila na terapiji električnim impulsima u kombinaciji sa intenzivnom fizioterapijom.

Kaže da je postigla određeni trajni mali napredak koji joj je značajno promenio svakodnevni život.

„Mogu da otkopčam pojas levim palcem, sada se uzdam u ovu ruku toliko da može da podigne šoljicu kafe, mogu da uzmem u ruku i neke male stvari i da recimo, procedim pirinač", kaže ona.

Iako je tokom istraživanja većina pacijanata mogla da napravi više pokreta dok je uređaj bio uključen, još je nemoguće reći u kojoj meri je dugoročni napredak - kada pacijent ne nosi uređaj - postignut zahvaljujući električnim impulsima, a koliko fizioterapijom.

„Kada je neko deo studije i posveti mu se velika pažnja tokom više meseci, postići će se određeni napredak", kaže profesor Robert Braunston, hirurg i profesor neurologije na Londonskom univerzitetskom koledžu, koji nije član istraživačkog tima.


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Osim fizioterapije, napredak može da se ostvari i zbog osećaja nade i podrške koji se stvara učešćem u ispitivanju mogućeg tretmana, dodaje.

Melani je rekla da je neke stvari mogla da radi samo dok je uređaj bio uključen, kao na primer da iscedi peškirić za lice i podigne neke predmete, ali da oseća da je zahvaljujući tretmanu ojačala.

„Ne mogu sav napredak da pripišem električnoj stimulaciji, ali osećam da ga je ubrzala i podstakla", rekla je ona.

„Čuda se ne dešavaju kod povreda kičme, [ali] ako ovaj uređaj može da omogući nekome ko ima tetraplegiju (kvadriplegiju - potpuna oduzetost i ruku i nogu) da podigne ruku kako bi stavio hranu u usta ili popio piće, onda mu to menja život".

BBC News
Električni impulsi su i ranije korišćeni da ljudima sa povredama donjeg dela kičme pomognu da ponovo prohodaju

Pokazalo se da se najveći napredak kod pacijenata sa povredama kičme postiže ubrzo nakon povrede.

Pacijenti koji su odabrani za studiju su imali povrede stare godinu do 34 godine i u međuvremenu su postigli mali napredak.

Mariel Pursel, direktorka istraživanja Škotskog centra za inovacije u tretmanu povreda kičmene moždine na Univerzitetskoj bolnici kraljice Elizabete u Glazgovu, leči Melani od kada je imala nezgodu pre 14 godina.

Njeno odeljenje, kao deo vodećeg istraživačkog centra u ovoj oblasti u svetu, pozvano je da učestvuje u studiji.

Rekla je da nikada ranije nije videla da je ostvaren toliki napredak kod pacijenta koji ima toliko staru povredu.

„Trenutno ne postoji nijedan pojedinačni lek ili uređaj koje je odobren i koji ima kliničku korist za pacijente", rekla je ona.

Uređaj je najnoviji izum švajcarskog tima, koji vodi profesor Gregor Kortin, u laboratoriji za medicinska istraživanja EPFL u Lozani.

Koristeći hirurški ugrađene uređaje za stimulaciju kičme, do sada su pomogli 26 ljudi sa povredama kičme ispod vrata da ponovo prohodaju.

Ali, za sada se ova tehnika primenjuje samo u laboratorijskim ispitivanjima.

Novi uređaj, koji ne zahteva hiruršku intervenciju, takođe je prvi pokušaj tima da pronađe tretman za ljude koji su izgubili sposobnost pokreta ruku.

Profesor Kortin je objavio dokaze da se električnim stimulacijama u kombinaciji sa fizioterapijom zaista postiže ograničeni oporavak oštećenih nerava.

„Vrlo smo blizu da ovim pacijentima obezbedimo tehnologiju koja može da im promeni život", rekao je BBC njuz.

Američko regulatorno telo, Uprava za hranu i lekove (FDA), proučava podatke kliničkog ispitivanja koji su objavljeni u stručnom časopisu Nature Medicine, kako bi procenila da li je uređaj bezbedan i da li je korist značajna.

U slučaju da uprava odobri ovaj medicinski uređaj zasnovan na tehnologiji koju je razvilo preduzeće za medicinsku tehnologiju Onward Medical, koristiće se za lečenje tetraplegičara u američkim bolnicama.

Ako uređaj dobije zeleno svetlo u SAD-u, onda će tim koji je razvio tehnologiju tražiti dozvolu za njegovu upotrebu i u drugim delovima sveta.



Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 06.08.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja