Олимпијске игре у Паризу 2024: Стрелци донели прве медаље Србији и Хрватској, Ђоковић победио Надала
Новак Ђоковић убедљив против великог ривала Надала. Одбојкашице Србије почистиле Францускиње - 3:0. Српска џудисткиња Марица Перишић остала без бронзе.
Трећег дана Олимпијских игара у Паризу Србија и Хрватска су освојиле по медаљу, мада ће српски тим сачекати до уторка да би сазнали какав ће бити њен сјај.
Српски стрелци Дамир Микец и Зорана Аруновић у мешовитој конкуренцији у пуцању са 10 метара из ваздушног пиштоља ушли су у финале, пошто су у квалификацијама заузели друго место.
У финалу ће се борити за злато, али су резултатом у квалификацијама обезбедили најмање сребрну медаљу.
Они су имали резултат од 581 круга, а један више су имали Севал Илајда Тархан и Јусуф Дикец, тандем из Турске, са којим ће се српски дубл такмичити за злато.
Прву медаљу за Хрватску на Играма у Паризу такође је освојио стрелац, 27-годишњи Миран Маричић, у дисциплини ваздушна пушка на 10 метара.
У једном од највећих догађаја трећег дана Олимпијских игара, у тениском класику, Србин Новак Ђоковић савладао је великог ривала, Шпанца Рафаела Надала и пласирао се у 3. коло турнира.
Више о том мечу прочитајте овде.
Српска џудисткиња Марица Перишић поражена је у борби за бронзану медаљу у категорији до 57 килограма.
- Олимпијски преглед (2. дан): Косово освојило прву медаљу, српски стрелац Микец стао у финалу
- Балкан на Олимпијским играма у Паризу
- Табела медаља на Олимпијским играма у Паризу
Сребро или злато у уторак ће за српску стрелкињу Аруновић бити прва олимпијска медаља, а два пута досад је освајала четврто место на ранијим Играма.
Микец је на Олимпијским играма у Токију пре три године освојио сребро.
„Није крај, желимо више, желимо још&qуот;, рекао је Микец после пласмана у финале и обезбеђивања најмање сребрне медаље.
Стојећи поред насмејане Зоране Аруновић, Микец је рекао да су заслужено у финалу и да медаља одлази у праве руке, мислећи на колегиницу из тима.
„Лоше смо почели, али смо на крају одрадили шампионски и у финалу ћемо се борити против старих познаника. Нема опуштања&qуот;, изјавио је Микец за РТС.
Српски тандем у стрељаштву дан раније је учествовао и у појединачној конкуренцији у гађању из пиштоља.
Аруновић је испала у квалификацијама као десета, док је Микец био први у квалификационој рунди, да би у финалу подбацио и заузео седмо место.
Олимпијске игре - трећи дан:
- Џудо
Џудисткиња Марица Перишић остала је без бронзе у Паризу пошто је у дуелу репасажа од ње била боља Јапанка Харука Фунакабо (0:10).
Перишић је најпре стигла до четвртфинала олимпијског турнира у категорији до 57 килограма, али је поражена од Канађанке Кристе Дегучи (0:1).
Српска такмичарка је претходно савладала Непалку Маниту Шреста Прадан (10:0), а потом и Лијен Чен Линг из Кинеског Тајпеја (1:0).
- Бокс
У четвртфиналу ће се такмичити српска боксерка Наталија Шадрина, која је у категорији до 60 килограма одлуком судија савладала Донију Хелиф из Алжира.
Представница Србије ће у среду, 31. јула изаћи на борбу за пласман у полуфинале против Јанг Венлу из Кине.
- Тенис
Новак Ђоковић, један од најбољих тенисера света свих времена, наставља поход ка олимпијском злату, једином трофеју који му недостаје у каријери.
У 2. колу олимпијског турнира, Ђоковић је убедљиво савладао великог ривала, Шпанца Рафаела Надала, 2:0 у сетовима.
Био је то 60. сусрет двојице тенисера, које многи сматрају највећим у историји тог спорта, а српски играч је побољшао међусобни скор - има две победе више (31:29).
Последњи пут су се састали баш у Паризу, на Ролан Гаросу 2022. године и Надал је био бољи у четвртфиналу резултатом 3:1.
- Пливање
Српска пливачица Ања Цревар није успела да се пласира у финале трке на 400 метара мешовитим стилом пошто је остварила најслабије време од 16 учесница квалификација.
- Рукомет
У 'југословенском' дербију дана рукометног олимпијског турнира, Словенија је савладала Хрватску 31:29.
Хрватска је изгубила од једног од директних конкурената за четвртфинале, па јој сад треба победа против Немачке, Шведске или Шпаније.
- Одбојка
Српске одбојкашице важе за једне од фавориткиња на олимпијском турниру, јер су у Париз дошле као првакиње света и вицешампионке Европе, а у Токију пре три године освојиле су бронзу.
Ту улогу су потврдиле у 1. колу Групе А, убедљиво савладавши Француску 3:0 (25:17, 25:17, 25:22).
Наредни ривал Србије је САД у среду од 17 часова, а потом следи дуел са Кинескињама.
Погледајте: Пет новитета на Олимпијским играма у Паризу
ББЦ на српском је од сада и на Јутјубу, пратите нас ОВДЕ.
Пратите нас на Фејсбуку, Твитеру, Инстаграму, Јутјубу и Вајберу. Ако имате предлог теме за нас, јавите се на ббцнасрпском@ббц.цо.ук
(ББЦ Невс, 07.30.2024)