Novi protesti protiv Rio Tinta: Prvo Loznica, pa blokade

Protest u Loznici najavljen je za 17 sati, da bi od subote počele i blokade širom Srbije, najavljuju ekološki aktivisti i opozicioni poslanici.

BBC News pre 5 sati  |  Slobodan Maričić - BBC
Reuters
Sa ranijeg protesta povodom mogućnosti iskopavanja litijuma u Srbiji

Višegodišnja polemika oko najavljenog otvaranja rudnika litijuma kompanije Rio Tinto u zapadnoj Srbiji uskoro dobija epizode koje bi mogle biti ključne za njen epilog.

Odluka vladajuće koalicije u Skupštini Srbije da odbije predlog opozicije o zabrani istraživanja i iskopavanja litijuma, izazvalo je dodatno nezadovoljstvo ekoloških organizacija koje su pozvale na protest ispred gradske skupštine u Loznici u sredu, 16. oktobra od 17 sati.

Međutim, to je nije sve.

„Od subote pozivamo sve, da svako u svom mestu krene u blokadu", izjavio je Zlatko Kokanović iz organizacije „Ne damo Jadar", koja se godinama protivi otvaranju rudnika.

Sledi „sveopšti narodni ustanak protiv Rio Tinta"., najavio je Aleksandar Jovanović Ćuta, lider Ekološkog ustanka i narodni poslanik, ali nije obrazložio šta to konkretno znači.

Skup u Loznici i najavljene blokade ishod su nedavne rasprave u Skupštini Srbije, kada je vladajuća koalicija odbila predlog opozicije da se trajno zabrani istraživanje i rudarenje litijuma.

„Sve što smo mogli institucionalno, mi smo iskoristili i upotrebili", rekao je Kokanović.

Kompanija Rio Tinto je pre gotovo 20 godina dobila dozvolu za istraživanje terena na području oko reke Jadar, najavljujući otvaranje rudnika.

Pre tri godine, u Srbiji su organizovani veliki ekološki protesti zbog mogućeg iskopavanja litijuma, a nastavljeni su i u ovoj, pod sloganom: 'Nećete kopati'.

Bilo ih je širom zemlje, da bi sredinom avgusta u Beogradu bio održan i veliki skup, na kom se okupilo više desetina hiljada ljudi.

Opozicija tvrdi da bi rudnik i iskopavanje jadarita, minerala iz kojeg se dobija metal litijum, mogli naneti trajne ekološke posledice, a da Srbija od toga neće imati nikakve ekonomske koristi, dok vlast odgovara da je to istorijska razvojna šansa.

Projekat neće biti realizovan dok se ne utvrdi da je sve bezbedno, dodaju iz vlasti, dok kompanija Rio Tinto navodi da će sve biti u skladu sa ekološkim standardima.


Pogledajte BBC prilog na Jutjubu o litijumu:

https://www.youtube.com/watch?v=NtGPCivX8-E&ab_channel=BBCNewsnasrpskom


O protestu u Loznici

O skupu u Loznici se trenutno samo zna da će biti održan ispred gradske skupštine.

Od lozničkih odbornika mnogo toga zavisi kada je reč o rudniku, pre svega zbog Prostornog plana područja posebne namene, krovnog planskog dokumentu za lokalnu samoupravu.

„Ako u prostornom planu nema rudnika onda ni u jednom drugom dokumentu sa lokala ne može biti rudnika", objasnila je Dušica Barović, opoziciona odbornica lozničke skupštine, 2021. godine za BBC na srpskom.

U tom dokumentu je ranije bio upisan rudnik, ali je 2022. Uredba o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit ukinuta odlukom Vlade Srbije.

Međutim, Ustavni sud je sredinom jula 2024. godine doneo odluku da je vlada tada „prekoračila granice sopstvene nadležnosti".

Time su ostvareni zakonski uslovi da se projekat nastavi.

U Loznici je zbog toga održan veliki protest.

Ipak, da bi zaista došlo do otvaranja rudnika, loznička skupština prvo mora da usvoji novu Uredbu o prostornom planu područja posebne namene za preradu minerala jadarit.

Datum sednice na kojoj bi to moglo da se dogodi i dalje nije poznat.

Jovanović smatra da će vladajuća koalicija uredbu u lozničkoj skupštini pokušati da „progura na mala vrata".

Reuters

O blokadama

Ni o blokadama se ne zna mnogo.

Jovanović je samo rekao da će biti „blokirano nekoliko mesta u Srbiji".

„Ne mogu konkretno da kažem koja su to mesta, o tome će javnost biti blagovremeno obaveštena", izjavio je za N1.

Nešto više detalja dao je Kokanović, rekavši da će blokade u početku trajati jedan sat.

„U narednom periodu ćemo povećavati vreme, u zavisnosti od toga da li će vlast uslišiti zahteve ili neće", rekao je Kokanović.

Ekološki aktivisti su na svim skupovima do sada imali samo jedan zahtev - zabranu istraživanja i rudarenja litijuma - ali nije poznato da li će tako biti i ovog puta.

Jovanović je učesnicima novih blokada poručio da se ne boje i da će svi dobiti „adekvatnu pravnu zaštitu" ukoliko protiv njih budu podnete prijave.

Tokom velikog skupa u Beogradu 10. avgusta, demonstranti privremeno blokirali most Gazelu, samim tim i međunarodni put koji povezuje južnu i severnu Evropu, kao i novu međunarodnu železničku stanicu.

Potom su usledila privođenja aktivista i ekspresne presude.

Velikih blokada mostova i puteva u Srbiji, zbog najave otvaranja rudnika litijuma, bilo je i pre nekoliko godina.

Reuters

Šta je rečeno u skupštini?

Pred poslanicima je bio Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o rudarenju i geološkim istraživanjima, kojim je opozicija tražila trajna zabrana istraživanja i rudarenja litijuma.

Četvorodnevnu raspravu u skupštini obeležile su i svađe i uvrede.

„Rudarenje litijuma treba da se zabrani, ne do naredne vlasti, nego do narednih generacija", rekla je Danijela Nestorović, poslanica opozicionog Ekološkog ustanka.

Opozicija sumnja u tvrdnje da će „sve biti ekološki bezbedno" i da neće biti posledica po životnu sredinu, kritikujući i vlast i kompaniju Rio Tinto da su „nedovoljno transparentni".

U obrazloženju predloga izmene zakona, Nestorović se pozvala i na raniji zaključak Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) o nepovoljnom uticaju potencijalnog rudnika litijuma na životnu sredinu u Srbiji.

„Obim devastacije površinskih prirodnih resursa se još ne može sagledati, jer su podaci iz različitih zvaničnih izvora kontradiktorni", dodala je.

U odgovoru, ministarka energetike i rudarstva Dubravka Đedović Handanović je rekla da se „otvaranjem rudnika neće stvoriti pustinja".

Ako studije (procene ugroženosti životne sredine), koje još nisu izrađene, dokažu da postoji i jedna jedina bojazan da će se to desiti, projekta biti neće, tvrdi Đedović Handanović.


Pogledajte video sa ranijeg velikog ekološkog protesta u Beogradu:


BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 10.16.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja