BBC: Po pet razloga zašto i Haris i Tramp mogu da se nadaju pobedi

Beta 05.11.2024

Trka za Belu kuću je neizvesna kako u celini, na nivou SAD, tako i u svakoj od važnih "kolebljivih država" gde danas može biti presudno kako će se opredeliti glasači - za jednu ili drugu stranu, piše britanski javni servis Bi-Bi-Si.

Ankete pokazuju da su Donald Tramp i Kamala Haris toliko blizu, da bi svega dva ili tri procenta bila svakom od njih dovoljna za udobnu pobedu.

Postoje argumenti o tome zašto svako od njih može imati odlučujuću prednost privlačeći na pravim mestima raznorodne birača, a zatim osigurati da oni i glasaju.

BBC ukazuje da ovi izbori "možda napišu istoriju" jer bi prvi put za 130 godina mogao biti ponovo izabran predsednik koji je jednom poražen.

Prvi razlog za prednost Trampa je to što on nije na vlasti u doba kada je stanje privrede "pitanje broj jedan" za birače. Mada je nezaposlenost mala i berza cveta, većina Amerikanaca se svakodnevno bori sa višim cenama, piše BBC.

Inflacija je dostigla nivoe koji nisu viđeni od 1970-ih, te Tramp pita: "Da li vam je sada bolje nego pre četiri godine?" kada su se Demokrate vratile na vast.

Američki birači takođe izgledaju željni promena, piše BBC: samo četvrtina kaže da je zadovoljna pravcem u kojem ide njihova zemlja, a dve trećine smatraju da su izgledi privrede loši uz sadašnju vlast.

Haris je pokušala da u vezi s tim bude takozvani kandidat za promene, ali je, kao potpredsednica SAD, imala teškoće da se udalji od nepopularne ekonomske politike predsednika Džozefa Bajdena.

Drugi razlog zašto Tramp može da se nada pobedi je to što on "izgleda otporan na loše vesti" jer uprkos posledicama nereda 6. januara 2021. u američkom Kapitolu, nizu optužnica i osudi bez presedana, podrška Trampu je stabilna tokom cele godine na 40 odsto ili više.

Dok demokrate, ali i konzervativci čiji je stav "nikad Tramp", kažu da on nije sposoban za funkciju, većina republikanaca se slaže kada Tramp kaže da je žrtva političkog lova na veštice. Za prevagu tog stava samo treba pridobiti mali deo neodlučnih glasača.

Treći razlog za očekivanje pobede Trampa su njegova upozorenja na ilegalnu imigraciju što je jedno od pitanja koja glasači podržavaju na nivou emocija koje su važan faktor na izborima.

Demokrate će se nadati da je abortus takva tema - koja se oslanja na emocije, dok se Tramp kladi da je to imigracija.

Pošto su ilegalni prelasci granica dostigli rekordne nivoe pod Bajdenom, a priliv migranata uticao na države duboko u unutrašnjosti, ankete pokazuju da birači više veruju Trampu koji tvrdi da će to zaustaviti.

Četvrti razlog zbog kojeg bi Tramp mogao pobediti, piše BBC, je to što većina građana SAD nema više i visoko obrazovanje.

Trampov poziv biračima koji se osećaju zaboravljeni i ostavljeni je preobrazio američku politiku pretvarajući u republikance tradicionalne prodemokratske grupe glasača, poput članova sindikata.

Ako Tramp uspe da poveća odziv glasača u selima i prigradskim delovima kolebljivih država, to može nadoknaditi manjak podrške republikanaca s fakultetskim obrazovanjem koji ga neće.

Poslednji, peti razlog za moguću pobedu Trampa je to što ga glasači smatraju "jakim čovekom u nestabilnom svetu".

Dok kritičari kažu za Trampa da podriva američka savezništva i da je blizak autoritarnim liderima, on sam vidi svoju nepredvidivost kao snagu i ističe da nikakvi veći ratovi nisu počeli dok je on bio u Beloj kući.

Mnogi Amerikanci su ljuti, iz različitih razloga, što SAD šalju milijarde Ukrajini i Izraelu i misle da je Amerika oslabila pod Bajdenom. Uz to većina glasača smatra Trampa jačim liderom od Kamale Haris.

Postoji i pet razloga zbog kojih bi Haris mogla da pobedi, a prvi je jednostavan: ona nije Tramp, piše BBC.

Objašnjenje to što, uprkos prednostima, Tramp jeste duboko polarizovana ličnost, te Haris zato igra na faktor straha od Trampa. Nazvala ga je "fašistom" i "pretnjom demokratiji" i obećala da neće voditi politiku "drame i sukoba", te se nada da glasači vide nju kao garanciju stabilnosti, posebno umereni republikanci i nezavisni.

Drugi razlog za nadu Haris u pobedu je podjednako jednostavan kao i prvi: ona nije ni Bajden.

Objašnjenje, piše BBC, je to što je demokratama pretio skoro siguran poraz kada je Bajden ispao iz trke. Ali, ujedinjeni u želji da pobede Trampa, brzo su se okupili oko Kamale Haris, a ona odmah poručila da je okrenuta budućnosti što joj je proširilo bazu podrške.

Dok su republikanci povezivali Haris s nepopularnom politikom Bajdena, njeni stavovi su pokazali da je taj napad Trampovog štaba promašen.

Jedan od temelja Trampove taktike je bilo ponavljanje da je Bajden prestar da ponovo bude predsednik što su, po anketama, smatrali i birači, ali kada se kandidovala Haris sve se preokrenulo: Tramp od tada ima problem sa svojim godinama jer bi, ako pobedi, postao najstarija osoba koja je ikada do sada osvojila Belu kuću.

Treći razlog za očekivanje Kamale Haris da pobedi je to što se zalaže za prava žena.

Vrhovni sud je poništio opšte pravo na abortus, a glasači koji su za zaštitu tog prava, u velikoj meri podržavaju upravo Haris. U više navrata se na prethodnim izborima videlo da to pitanje može da podstakne odziv glasača i da utiče na rezultat. Ovog puta to ide u korist Kamale Haris.

Istorijska priroda njene kandidature - bila bi prva predsednica SAD, takođe može ojačati njeno značajno vođstvo među ženama glasačima.

Četvrti razlog da se Haris nada pobedi je verovatnoća da će oni koji je podržavaju, zaista i doći da glasaju, dok se to ne očekuje u toj meri od pristalica Trampa.

Haris podržavaju fakultetski obrazovani i stariji ljudi koji obično uvek glasaju.

Uz to, demokrate imaju bolje rezultate u grupama glasača s visokom izlaznošću, dok je Tramp uspešniji s grupama sa relativno malom izlaznošću, kao što su mladići i građani bez fakultetske diplome.

Tramp, na primer, ima ogromnu prednost među onima koji su bili registrovani glasači, ali nisu glasali 2020. godine. Zato je ključno pitanje za njega da li će ovoga puta oni doći na glasačka mesta.

Peti i poslednji razlog, piše BBC, zašto bi Kamala Haris mogla danas očekivati pobedu je to što je sakupila i potrošila više novca za kampanju nego Tramp.

Američki izbori su uvek skupi, a ovogodišnji bi mogli biti najskuplji ikada do sada.

Haris je po potrošnji ispred Trampa. Uz to, ona je od jula, kada je postala kandidatkinja, prikupila više novca nego što je Tramp prikupio u celom predizbornom periodu još od januara 2023. godine, objavio je nedavno Fajnenšel tajms. Uz to je Haris potrošila na oglašavanje skoro duplo više nego Tramp.

Svaki od pet razloga u prilog Kamale Haris i pet koji idu na ruku Trampu bi mogao odigrati ulogu u današnjoj trci koja će biti tesna i o kojoj će na kraju odlučiti birači u kolebljivim državama koje su bombardovane političkim oglasima, zaključuje BBC.

(Beta, 05.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja