Iran i SAD održavaju indirektan kontakt uprkos Trampovom izboru

Beta 13.11.2024

Šef iranske diplomatije Abas Aragči izjavio je danas da su indirektni kanali komunikacije sa SAD i dalje aktivni, nedelju dana posle izbora Donalda Trampa (Trump) na predsedničkim izborima.

SAD i Iran, nekada bliski saveznici, prekinuli su diplomatske odnose 1980. godine, ubrzo posle Islamske revolucije koja je srušila dinastiju Pahlavi koju je podržavao Vašington.

Ali dve zemlje razmenjuju indirektno veze preko švajcarske ambasade u Teheranu, koja zastupa američke interese u Iranu, ali i Sultanata Oman koji generalno služi kao posrednik.

Tokom svog prvog mandata (2017-2021), Tramp je bio inicijator takozvane politike "maksimalnog pritiska" protiv Irana i ponovo je uspostavio teške sankcije toj zemlji.

"Imamo razlike, koje su ponekad suštinske i ključne sa Amerikancima i koje se ne mogu rešiti, ali moramo da se s tim nosimo da bismo smanjili tenzije", izjavio je Aragči i dodao da i dalje postoje kanali komunikacije između dve zemlje.

Isti stav ima i predsednik Irana Masud Pezeškijan koji je nedavno rekao da svidelo se to Iranu ili ne, zemlja mora da se nosi s tim na regionalnoj i međunarodnoj sceni.

Pezeškijan je pristalica dijaloga sa zapadnim zemljama, uprkos razlikama o iranskom nuklearnom programu.

Iran i velike sile, uključujući SAD, postigli su 2015. godine sporazum kojim je predviđeno ukidanje međunarodnih sankcija Teheranu u zamenu za garancije da neće nastojati da proizvede atomsko oružje.

Tramp je jednostrano povukao SAD iz sporazuma 2018. godine i ponovo uveo sankcije Iranu.

Iran je kao odgovor naglo smanjio inspekcije svojih nuklearnih postrojenja i povećao rezerve obogaćenog uranijuma na 60 odsto, što je iznad dozvoljenog praga prema sporazumu.

(Beta, 13.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja