Predstavnik Delegacije EU: Srbija napredovala u nekim poglavljima, izbori usporili reforme

Beta 15.11.2024

U godišnjem izveštaju Evropske komisije notiran je napredak Srbije u određenom broju poglavlja u pregovorima sa Evropskom unijom (EU) o članstvu, ali je brzina reformi usporena zbog vanrednih izbora i posledične pauze u aktivnostima Vlade i Skupštine, izjavio je danas u Nišu predstavnik Delegacije EU u Srbiji Manuel Munteanu.

Predstavljajući nedavni Izveštaj Evropske komisije u sklopu Paketa proširenja za 2024. godinu, Munteanu, šef Sektora Delegacije EU za informisanje, komunikaciju i medije, rekao je da se od Srbije očekuje da se postepeno uskladi sa spoljnom i bezbednosnom politikom EU i da se zaista potrudi da se bori protiv dezinformacija uperenih protiv Unije.

"Od velike je važnosti da vlasti u Srbiji postave kao prioritet jasnu komunkaciju o procesu pristupanja Evropskoj uniji, da se aktivno bore protiv narativa koji su usmereni protiv Evropske unije i dezinformacija u domaćim medijima, posebno zato što Unija ostaje primarni ekonomski i politički partner Srbije", kazao je Montean u niškoj Gradskoj kući.

Ukazao je da je Srbija u proteklih 10 godina dobila oko četiri milijarde evra bespovratnih sredstava od Evropske unije i dodao da će taj blok 27 zemalja nastaviti da pomaže Srbiji i tehnički i finansijski.

Munteanu je podsetio da je predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen ukazala da je pristupanje Uniji proces zasnovan na zaslugama, i da u potpunosti zavisi od objektivnog napretka svake zemlje koja teži da se pridruži tom bloku.

Naveo je da je u Izveštaju ukazano da se organizacije civilnog društva i dalje suočavaju sa značajnim izazovima.

"Potrebno je više raditi na ostvarenju dosledne, iskrene saradnje Vlade i organizacija civilnog društva jer su (u Izveštaju) navedeni primeri verbalnih napada i negativnih kampanja protiv određenih organizacija civilnog društva zbog kojih smo zabrinuti", dodao je Munteanu.

On je rekao da je određeni napredak primećen u poglavlju 24 (Pravda, sloboda i bezbednost) i da je pohvaljena saradnja Srbije sa određenim brojem evropskih agencija i njena posvećenost daljem usaglašavanju sa viznim režimom EU.

Munteanu je kazao da je u procesu pristupanja Evropskoj uniji neophodna reforma izbornog procesa i da se pozdravlja posvećenost Srbije da napreduje u ključnim reformama.

Odnosi sa Kosovom, kako je naveo, ostaju veoma važni za opšti napredak Srbije u pristupnim pregovorima sa EU.

"Evropska unija ohrabruje obe strane da u potpunosti ispune obaveze iz Sporazuma o putu ka normalizaciji iz 2023. i da se konstruktivno uključe u dijalog pod okriljem Evropske unije. Želim da naglasim da je odgovornost za događaje na severu Kosova s jeseni 2023. takođe veoma važna", rekao je Munteanu, misleći na oružani sukob u selu Banjska.

On je kazao i da je Srbija ispunila uslove za otvaranje klastera tri (konkurentnost i inkluzivni rast) i da je sada na državama članicama da donesu odluku o tome.

Munteanu je naveo da se u Izveštaju pohvaljuje napredak Srbije u oblasti ekonomskih kriterijuma i pratećih reformi.

"To se odnosi i na napredak u izgradnji snažne privrede koja je sposobna da se nosi sa konkurentskim pritiskom unutrašnjeg tržišta Evropske unije. Pozdravljamo napredak u oblasti statistike, životne sredine i regionalne saradnje", rekao je Munteanu

(Beta, 15.11.2024)

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja