Porodica Malkolma Iksa tuži FBI, CIA i njujoršku policiju zbog njegove smrti

Agencije i policija bile su umešane u zaveru i nisu ništa učinile da spreče ubistvo Malkolma Iksa, tvrdi se u tužbi.

BBC News 17.11.2024  |  Džordž Rajt - BBC njuz
Getty Images
Malkolm Iks ubijen je 1965. godine kada su trojica muškaraca pucala 21 put u njega

Porodica ubijenog afroameričkog borca za ljudska prava Malkolma Iksa tuži američke obaveštajne agencije FBI, CIA, i njujoršku policiju (NYPD) i traži odštetu od 100 miliona dolara, optužujući ih da su bile umešane u njegovu smrt.

Agencije su bile umešane u zaveru i nisu uspele da spreče ubistvo, navodi se u tužbi.

„Verujemo da su se svi oni urotili da ubiju Malkolma Iksa, jednog od najvećih mislilaca 20. veka”, kazao je novinarima Ben Kramp, advokat za ljudska prava, koji zastupa porodicu.

Malkolm Iks ubijen je 1965. godine, kada su trojica naoružanih muškaraca pucala 21 put u njeg dok se pripremao za govor u Njujorku.

„Korumpirana, nezakonita i neustavna” veza između snaga reda i „nemilosrdnih ubica” dopustila je ovo ubistvo, navedeno je u tužbi.

Veze između agencija i ubica „nisu proverene mnogo godina i vladini agenti su ih aktivno prikrivali, prihvatali, štitili i omogućavali”, dodaje se.

Njujorška policija, sarađujući sa agencijama, uhapsila je članove obezbeđenja Malkolma Iksa nekoliko dana pre ubistva i namerno sklonila njihove pripadnike iz sale u kojoj je na njega pucano, navodi se u tužbi.

Federalni agenti, među kojima su bili i operativci na tajnom zadatku, bili su u sali u trenutku ubistva i ništa nisu učinili da ga spreče, tvrde podnosioci.

Porodica je prošle godine objavila da namerava da podnese tužbu.

Njujorška policija kazala je da „će odbiti da komentariše pravni proces koji se očekuje” dok CIA nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.

„Uobičajna je praksa” da se ne komentarišu pravni procesi, rekli su iz FBI-ja za agenciju AP.

Malkolm Iks bio je glasnogovornik Nacije islama, koja se zalagala da crnci imaju sopstvenu naciju, odvojenu od belaca.

Kasnije je napustio organizaciju.

Imao je 39 godina kada je ubijen.

Jedan muškarac, član Nacije islama, priznao je ubistvo.

Druga dvojica osuđeni za ubistvo su oslobođeni pošto je njujorški sudija poništio presude 2021. godine, navodeći da je došlo do neosnovane osude.

Oni su kasnije potpuno oslobođeni odgovornosti pošto je njujorški tužilac utvrdio da su tužioci prećutali dokaze koji bi ih verovatno oslobodili.

Njihove porodice dobile su tužbu protiv grada Njujorka u vrednosti od 26 miliona dolara i protiv države Njujork u vrednosti od deset miliona dolara.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.17.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja