Međunarodni krivični sud izdao naloge za hapšenje Netanjahua, Galanta i zvaničnika Hamasa

Beta 21.11.2024

 Međunarodni krivični sud (MKS) je danas izdao nalog za hapšenje premijera Izraela Benjamina Netanjahua, njegovog bivšeg ministra odbrane Joava Galanta i zvaničnika Hamasa, optužujući ih za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti zbog rata u Gazi i napada oktobra prošle godine koji je izazvao izraelsku ofanzivu na palestinsku teritoriju.

Tom odlukom Netanjahu i drugi protiv kojih je izdat nalog za hapšenje postaju međunarodno traženi osumnjičeni, što će ih po svoj prilici još više izolovati i iskomplikovati napore da se pregovara o prekidu vatre i okončanju sukoba koji traje 13 meseci, konstatuje Asošijeted pres.

Izraelski lideri na čelu sa Netanjahuom su osudili zahtev glavnog tužioca MKS Karima Kana za nalogom za hapšenje kao antisemitski i sramotan.

Predsednik SAD Džohef Bajden je takođe kritikovao tužioca i podržao je pravo Izraela da se brani protiv Hamasa.Ta palestinska islamistička organizacija je takođe osudila zahtev.

Sudsko veće sastavljeno od trojice sudija je napisalo da u svojoj jednoglasnoj odluci smatra da postoji razumna osnova za verovanje da su obe " osobe namerno i svesno lišile civilno stanovništvo u Gazi predmeta nezamenjivih za njihovo preživljavanje, uključujući hranu, vodu i lekove i medicinske zalihe, te gorivo i struju".

Ministarstvo spoljnih poslova Izraela je u septembru reklo da osporava nadležnost MKS, tvrdeći da sud nije pružio mogućnost toj zemlji da istraži sama optužbe pre nego što traži naloge za hapšenje.

"Ni jedna druga demokratija sa nezavisnim i poštovanim pravnim sistemom poput one koja postoji u Izraelu nije tretirana sa takvim predrasudama od strane tužioca", napisao je portparol Ministarstva spoljnih poslova Oren Marmorštajn na platformi Iks.

On je dodao da Izrael ostaje čvrst u svojoj posvećenosti vladavini zakona i pravde i nastaviće da brani svoje građane od ekstremizma.

Uprkos nalozima za hapšenje ni jedan od osumnjičenih neće po svoj prilici skoro izaći pred sudije u Hagu.Sam sud nema policiju da primeni naloge,već računa na saradnju država članica.

MKS je poslednja instanca koja pokreće proces u slučajevima kada domaće vlasti ne mogu ili neće da ih istražuju.

Izrael nije član tog suda i ranije se borio da ne povede takve istrage, kažu organizacije za ljudska prava.

(Beta, 21.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja