Bračna prevara više nije prekršaj u državi Njujork, ukinut zakon iz 1907.

Beta pre 3 dana

Američka država Njujork je u petak ukinula retko primenjivani zakon star više od jednog veka koji je bračnu prevaru smatrao prekršajem i za preljubnike predviđao tri meseca zatvora.

Guvernerka Keti Hočul potpisala je zakon kojim se ukida taj propis iz 1907. godine koji se dugo smatrao zastarelim i teškim za primenu.

"Iako sam imala sreću da delim bračni život pun ljubavi sa svojim mužem već 40 godina – što čini pomalo ironičnim da potpišem zakon kojim se dekriminalizuje preljuba, znam da su odnosi među ljudima često složeni", rekla je ona i da je "jasno da time upravljaju pojedinci, a ne sistem krivičnog pravosuđa. Hajde da taj glupi, zastareo propis ukinemo zauvek".

Zabrana preljube je bila zakon u nekoliko država SAD da bi se otežao razvod u vreme kada je jedini način za zakonski raskid braka bilo dokazivanje da je jedan supružnik prevaren. Optužbe su bile retke, a presude još ređe. Neke države su svoje zakone o preljubi ukinule poslednjih godina.

Njujorkški zakon je doslovno navodio da je preljuba to kada se jedna osoba "upusti u seksualni odnos s drugom osobom u vreme kada on ima živu suprugu, ili kada ta druga osoba ima živog supružnika". Taj zakon je prvi put korišćen već nekoliko nedelja pošto je stupio na snagu, pisao je tada Njujork tajms o hapšenju oženjenog muškarca i 25-godišnje žene.

Poslanik Skupštine Njujorka Čarls Lavin, sponzor ukidanja tog zakona, rekao je da je od 1970-ih godina svega desetak ljudi bilo optuženo po tom zakonu, a samo u pet slučajeva je bilo osuđujuće presude.

"Cilj zakona je da zaštite zajednicu i da odvraćaju od antisocijalnog ponašanja. Njujorški zakon o preljubi nije unapredio nijedno od toga", rekao je Lavin u saopštenju u petak.

Izgleda da je taj zakon poslednji put bio korišćen 2010. godine protiv žene koja je uhvaćena u seksualnom činu u parku, ali je optužba za preljubu kasnije odbačena kao deo sporazuma o priznanju krivice.

Njujork je bio blizu ukidanja tog zakona 1960-ih pošto je državna komisija zadužena za procenu krivičnog zakonodavstva rekla da ga je gotovo nemoguće sprovesti.

U to vreme, poslanici su u početku bili saglasni sa ukidanjem, ali su odlučili da zakon ostane, pošto je jedan političar tvrdio da bi ukidanje izgledalo kao da država zvanično podržava neverstvo, piše u članku Njujork tajmsa iz 1965.

(Beta, 23.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja