Rusi zarobili Britanca koji se borio za Ukrajinu

Ruski izvori tvrde da je 22-godišnji Britanac zarobljen u ruskom pograničnom regionu Kurska gde se su još u avgustu upale ukrajinske snage i okupirale određenu teritoriju.

BBC News 25.11.2024
BBC

Ruske snage zarobili su Britanca koji se borio za Ukrajinu, navodi se u izveštajima.

Na snimku koji kruži internetom, čovek obučen u vojnu uniformu identifikuje se kao Džejms Skot Ris Anderson (22) i kaže da je ranije služio u britanskoj vojsci.

Ruska državna novinska agencija Tas citirala je vojni izvor koji kaže da je „britanski plaćenik zarobljen u Kurskoj oblasti“ u Rusiji.

U tu rusku pograničnu oblast, još u avgustu su upale ukrajinske jedinice i drže odreženi deo teritorije, dok ruske snage pokušavaju da ih potisnu.

Iz britanskog Forin ofis je saopštieno da „podržavaju porodicu Britanca posle izveštaja da je zarobljen".

U snimku, koji je prvi put objavljen na platformi za razmenu poruka Telegram, Anderson kaže čoveku koji ga ispituje iza kamere da je služio kao redov u britanskoj vojsci od 2019. do 2023.

On kaže da se pridružio ukrajinskoj Međunarodnoj legiji - vojnoj jedinici koju čine strani dobrovoljci - nakon što je izgubio posao i video izveštaje na televiziji o ratu.

Kaže da je iz Lutona doleteo u Krakov u Poljskoj, a odatle se autobusom prebacio do ukrajinske granice.

Tokom rata koji traje od februara 2022. godine, bilo je vesti da su razni stranci bili zarobljeni ili ubijeni boreći se za jednu od zaraćenih strana.

Jedan od najpoznatijih primera je Ejdin Aslin, Britanac, koga su proruske vlasti u Donecjkoj oblasti osudile na smrtn, ali je potom oslobođen.

Ukrajina je pokrenula iznenadni napad na Kursk 6. avgusta, napredujući do 30-ak kilometara u dubinu.

U početku su iz Kijeva rekli da kontrolišu oko 1.000 kvadratnih kilometara ruske teritorije, ali strani vojni analitičari kažu da je Rusija vratila dobar deo područja.

Prema tvrdnjama ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog, Rusija je rasporedila oko 50.000 vojnika u Kurskom regionu i očekuje se kontraofanziva kako bi potpuno povratila kontrolu nad tom oblašću.

U tom regionu su, prema tvrdnjama Kijeva i NATO-a, raspoređeni i severnokorejski vojnici koji se bore na strani Rusije.

Ruski i severnokorejski lideri, Vladimir Putin i Kim Džong Un, u junu ove godine potpisali su sporazum o međusobnoj pomoći u slučaju „agresije" na jednu od te dve zemlje.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 11.25.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja