Istorijsko glasanje britanskih poslanika za legalizaciju asistiranog umiranja

Beta pre 2 dana

Britanski poslanici odobrili su danas u prvom čitanju na istorijskom glasanju legalizaciju asistiranog umiranja za određene pacijente u terminalnoj fazi bolesti.

Predlog zakona, koji je mobilisao poslanike van tradicionalnih političkih podela, moraće da prođe nekoliko faza u parlamentu pre konačnog usvajanja.

Međutim, devet godina nakon što je Donji dom odbacio prethodni tekst, poslanici su se ovog puta sa 330 glasova za (275 protiv) svrstali u sve veću podršku britanskog stanovništva o legalizaciji potpomognutog samoubistva, posle gotovo pet sati rasprave.

Poslanica laburista Kim Lidbiter (Leadbeater), inicijatorka predloga zakona, rekla je pre glasanja da će njen tekst, koji se tiče Engleske i Velsa, dati "izbor, autonomiju i dostojanstvo" odraslim pacijentima u terminalnim fazama bolesti, kojima je preostalo samo šest meseci ili manje da žive.

Ona je istakla da bi to bilo vođeno "veoma strogim kriterijumima".

Prema tekstu, pacijenti moraju biti u stanju da iskažu svoj izbor i sami uzmu supstancu koja će izazvati smrt. Dva lekara i sudija će morati da daju saglasnost.

Premijer Kir Starmer (Keir), koji do sada nije govorio o toj temi, glasao je za tekst, kao i na prethodnom glasanju 2015. godine.

Prema nedavnoj anketi JuGov-a (YouGov), tri četvrtine ljudi u Engleskoj i Velsu podržava promenu zakona.

Desetine pristalica i protivnika teksta okupilo se danas ispred parlamenta.

Trenutno, asistirano umiranje je nezakonito u Velikoj Britaniji i predviđena je kazna od 14 godina zatvora za pomaganje ili podržavanje.

Sadašnji zakon "nije jasan i ne štiti pacijente, porodice i zdravstveno osoblje, što gura ljude na očajničke akcije", rekla je Kim Lidbiter tokom rasprave na kojoj je postavljalo pitanje etike, finansiranja i vere.

Umesto pomoći u umiranju, mnogi protivnici pozivaju na bolje finansiranje palijativnog zbrinjavanja, dok javni zdravstveni sistem prolazi kroz duboku krizu.

Kim Lidbiter je rekla da predlog zakona sadrži "najjače garancije i zaštite na svetu" i da "nema nikakve veze" sa zakonima u Kanadi ili Belgiji, zemljama u kojima su kriterijumi mnogo širi.

Tekst sada mora da bude ispitan u parlamentarnom odboru, pre nego što bude ponovo podnet na odobrenje oba doma britanskog parlamenta.

(Beta, 29.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja