Velt: Nemačka vlada sve češće na meti kritika zbog projekta Jadar

Beta 04.12.2024

Posle masovnih protesta u Srbiji zbog planirane eksploatacije litijuma, sada je u Nemačkoj na meti kritike sve više i vlada u Berlinu, kojoj se prebacuje da zbog litijuma okreće glavu i toleriše eroziju demokratije i vladavine prava u Srbiji, objavila je danas nemačka televizija Velt (Welt).

Televizija, koja je kao i istoimeni dnevni list u potpunom vlasništvu medijske grupe Aksel Špringer, podseća da je u julu u Beogradu u prisustvu nemačkog kancelara Olafa Šolca, predsednika Srbije Aleksandra Vučića i evropskog komesara Maroša Šefčoviča poptpisan memoradnum o namerama o eksploataciji litijuma u dolini reke Jadar, kod Loznice, i da je Šolc tada obećao da biti poštovani najviši ekološki standardi.

Odgovor nemačke vlade na pitanje poslaničke grupe male parlamentarne stranke Levica, pokazuje drugačiju sliku, objavio je Velt na sajtu. Velt piše da je imao uvid u dokument i da se u njemu navodi da je "projekat Jadar ekonomska i ekološka mera suverene države, što vlada prima k znanju".

Na pitanje kako ocenjuje nezavisnost i vladavinu prava srpskog pravosuđa, nemačka vlada je odgovorila da su "potrebni dodatni temeljiti reformski koraci", ali da je i u toj oblasti nešto "delom već realizovano", piše Velt.

Na pitanje o odluci Ustavnog suda Srbije da poništi odluku o zabrani ekploatacije litijuma, odgovoreno je da "savezna vlada načelno na zauzima stav o sudskim odlukama i da nema indicija o eventualnom uticaju na sudstvo". Za kontrolu ekoloških pravila, vlada u Bertlinu je navela da je to u nadležnosti Vlade Srbije i srpskih organa vlasti.

Velt piše da nemačka vlada odnos srpskih vlasti prema civilnom društvu očigledno ne smatra problematičnim, a i da se Šolc prilikom posete Beogradu nije sreo sa predstavnicima građanskog društva.

Na poslaničko pitanje da li, poput Fondacije Hajnrih Bel koja je bliska nemačkoj partiji Zelenih, smatra da je to što je srpska vlada "ignorisala peticiju sa 38.000 potpisa za zabranu ekploatacije litijuma težak slučaj kršenja osnovnih demokratskih standarda", vlada je odgovorila da je transparentni i inkluzivni proces odlučivanja "od ključnog značaja za projekat Jadar" i da je o tome vođena "sveobuhvatna rasprava u Skupštini Srbije.

Poslanica Levice Kornelia Mering je u izjavi za Velt kritikovala vladu zbog toga što "okreće glavu od rastuće erozije demokratije, vladavine prava i zaštite životne sredine u Srbiji". "Kancelarovom kabinetu su geopolitika i interesi nemačke automobilske industrije preči od interesa ljudi koji tamo žive", rekla je Mering, dodajući da vlada u Berlinu nije ništa naučila iz grešaka iz prošlosti sa Rusijom.

Podsetila je da je predsednik Srbije Aleksandar Vučić pre sporazuma o litijumu "bio kritikovan zbog odnosa prema opozicionarima i medijima, zbog provokacija na Kosovu i saradnje sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom".

Poslanik Levice Gokaj Akbulut je za Velt oštro osudio što Vlada Nemačke sada svu nadležnost prebacuje na srpske vlasti, a pri tome ne poznaje ni srpsko zakonodavstvo o ekologiji", odnosno "ne želi da ga poznaje".

"Očigledno se iz ranijih dilova sa autokratama nije puno naučilo i kao uteha se prihvataju neodređena obećanja o reformama", rekao je za Velt Akbulut.

(Beta, 04.12.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja