Premijer Sirije tvrdi da vlada i dalje funkcioniše, ali se brojni problemi naziru
Premijer Sirije Mohamed Gazi Džalali izjavio je danas da većina ministara njegove vlade i dalje radi iz kancelarija u Damasku, nakon što su pobunjenici ušli u sirijski glavni grad tokom vikenda i zbacili predsednika Bašara el Asada.
Istovremeno, veliki broj izbeglica vratio se u Siriju iz susednih zemalja, nadajući se mirnijoj budućnosti, otkako je Asad juče pobegao u Rusiju, gde je dobio azil, lično odobren od predsednika Vladimira Putina.
Međutim, već postoje znaci da će se savez pobunjenika, koji sada kontroliše veći deo Sirije, suočiti sa brojnim problemima. Pobunjenike predvodi Ahmad el Šara, bivši visoki zvaničnik Al Kaide koji je prekinuo veze sa tom ekstremističkom grupom pre više godina i koji obećava reprezentativnu vladu i versku toleranciju.
Neke ključne vladine službe su obustavile rad jer su državni službenici ignorisali pozive da se vrate na radna mesta, što je izazvalo probleme na aerodromima i granicama i usporilo protok humanitarne pomoći.
Izrael je saopštio da izvodi vazdušne napade na lokacije u Siriji za koje pretpostavlja da su baze hemijskog oružja i raketa dugog dometa kako bi sprečio da dođu u ruke ekstremista. Pošto su se sirijske trupe juče povukle, Izrael je zauzeo Golansku visoravan, tampon zonu unutar Sirije.
Turska, koja snažno podržava Asadove protivnike, saopštila je da su opozicione snage zauzele grad Manbidž na severu Sirije, koji je do sada bio pod kontrolom Sirijskih demokratskih snaga, predvođenih Kurdima i podržanih od SAD. To znači da Sirija i posle Asadovog odlaska u Rusiju ostaje podeljena između naoružanih grupa.
U Damasku je danas bilo mirno i život se polako vraćao u normalu, ali većina prodavnica i javnih institucija nije radila. Na javnim trgovima su neki ljudi još slavili kraj Asadove vlasti. Civilni saobraćaj je ponovo uspostavljen, ali javnog prevoza nije bilo. Ispred pekara i drugih prodavnica hrane formirali su se dugi redovi.
U nekim oblastima, na ulicama su bile male grupe naoružanih ljudi. Na snimku koji se proširio internetom vidi se čovek u vojnoj uniformi i sa puškom kako pokušava da uveri stanovnike jednog naselja u Damasku da im se ništa neće desiti.
Premijer Gazi Džalali, koji je ostao na poziciji nakon što su Asad i većina najviših zvaničnika njegovog režima nestali tokom vikenda, nastojao je danas da pokaže da je situacija normalna.
"Radimo na tome da prelazni period bude brz i bez problema", rekao je Gazi Džalali za televiziju Skaj njuz Arabija, navodeći da se bezbednosna situacija poboljšala u odnosu na prethodni dan.
Premijer je kazao da je vlada u kontaktu sa pobunjenicima i da je spreman da se sastane sa njihovim vođom el Šarom, ranije poznatim pod imenom Abu Mohamed el Golani, koji je juče trijumfalno nastupio u poznatoj džamiji u Damasku.
Sirijci, koji su pre svega nekoliko dana radili na svim nivoima birokratije u Asadovoj vladi, sada se prilagođavaju novoj realnosti.
U Sudu pravde u Damasku, u koji su pobunjenici upali da oslobode pritvorenike, sudija Kitam Hadad, pomoćnik ministra pravde u odlazećoj vladi, rekao je juče da su sudije spremne da brzo nastave sa radom.
Međutim, stalni i humanitarni koordinator Ujedinjenih nacija (UN) za Siriju Adam Abdelmula rekao je da su neke vladine službe paralizovane jer su zabrinuti državni službenici ostali kod kuće.
Abdelmula je kazao da je rad u javnom sektoru "potpuno i naglo obustavljen", navodeći da je otkazan i let aviona sa hitno potrebnim medicinskim zalihama pošto zaposleni u avijaciji nisu došli na posao.
Izraelci su pozdravili pad Asada, ključnog saveznika Irana i libanskog pokreta Hezbolah, istovremeno izražavajući zabrinutost zbog onog što sledi. Izrael je saopštio da su njegove snage, posle naglog povlačenja sirijskih snaga, privremeno zauzele Golansku visoravan, tampon zonu unutar Sirije dogovorenu sporazumom iz 1974. godine.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar rekao je novinarima da je bezbednost Izraela i njegovih građana "jedini interes" izraelske vlade i dodao da su zbog toga napali sisteme strateškog naoružanja, poput preostalog hemijskog oružja i raketa dugog dometa, "kako ne bi pali u ruke ekstremista".
Novinar Asošiejted presa u Damasku javio je da su juče izvedeni vazdušni napadi na područje vojnog aerodroma jugozapadno od glavnog grada, koji je ranije bio meta izraelskih udara. Danas su se čule eksplozije i u Damasku. Izrael je poslednjih godina izveo stotine vazdušnih napada u Siriji, tvrdeći da gađa položaje vojske, povezane sa Iranom i Hezbolahom.
Sirija je pristala da se odrekne zaliha hemijskog oružja 2013. godine, nakon što je Asadova vlada optužena da je u blizini Damaska izvela napad u kojem su poginule stotine ljudi. Ipak, rašireno je uverenje da je sirijska vojska zadržala određenu količinu hemijskog oružja, i narednih godina je optuživana da ga je ponovo koristila.
Zvaničnici Turske su danas saopštili da su njeni saveznici u sirijskoj opoziciji u potpunosti preuzeli kontrolu nad gradom Manbidž od takođe opozicionih Sirijskih demokratskih snaga, predvođenih Kurdima i podržanih od SAD.
Sirijske demokratske snage, ključnog saveznika SAD u ratu protiv ekstremista Islamske države, Ankara vidi kao produženu ruku Radničke partije Kurdistana, koja je decenijama vodila pobunu u Turskoj, gde je zabranjena.
Turski ministar spoljnih poslova Hakan Fidan danas je izrazio nadu da će u Siriji nastupiti nova era, u kojoj će etničke i verske grupe moći mirno da žive pod inkluzivnom vladom. On je, međutim, upozorio da se ne sme dozvoliti da Islamska država ili kurdski borci iskoriste situaciju, rekavši da će Turska sprečiti pretvaranje Sirije u "raj za teroriste".
(Beta, 09.12.2024)