„Borbeni komarci" i skuter-bombe: Kako ukrajinske službe uspevaju da naude Moskvi

Nižu se pitanja o načinu na koji su bezbednosne službe Kijeva došle do visokog ruskog vojnog oficira i likvidirale ga u prestonici Rusije.

BBC News pre 6 sati  |  Žana Bezpjatčuk, Ilja
YURI KOCHETKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Skuter na kojem je bio uređaj sa eksplozivom ispred zgrade iz koje je izlazio ruski general Igor Kirilov

Izvori BBC njuza na ukrajinskom u ukrajinskim bezbednosnim i obaveštajnim službama potvrdili su da njihovi agenti izvode operacije protiv ruskih vojnih i državnih zvaničnika koji učestvuju u ratu „svuda gde ima tih ukrajinskih neprijatelja".

To obuhvata okupirane ukrajinske teritorije, Rusiju, kao i inostranstvo.

Ubistvo vrhovnog ruskog general-potpukovnika Igora Kirilova napravom za koju se veruje da je bila skrivena u skuteru može se po smelosti uporediti sa Mosadovim napadom pejdžerima na Hezbolah ranije tokom godine, prema vojnom stručnjaku Ivanu Stupaku, bivšem oficiru Ukrajinske službe bezbednosti (SBU).

„Ukrajinske tajne službe morale su da odluče da li da pucaju u njega, dignu ga u vazduh ili da ga otruju", rekao je on.

Ukrajinske vlasti još nisu zvanično komentarisale ovaj događaj.

Read more

Lista meta

Stupak je izjavio da SBU smatra legitimnom metom svakog ko priprema, planira, podržava i vrši rusku agresiju nad Ukrajinom.

Na listi meta koju je objavila ukrajinska obaveštajna služba GUR su ruski generali i komandanti drugih snaga, kao što su ruske vazduhoplovne snage, koje vrše napade na ukrajinske gradove i energetsku mrežu.

Ali kad tajna služba donosi odluku koga će napasti, ona pažljivo važe faktore kao što su dostupnost i značaj svake pojedinačne osobe.

„Ova operacija bila je izuzetno profesionalno obavljena. Takvu operaciju mora da izvrši grupa ljudi", rekao je on za BBC.

„Morali su da saznaju da li je taj general naoružan, koga ima u društvu, da li ga prati ruska služba bezbednosti."

Operativci su morali da rizikuju da budu uhvaćeni sa eksplozivom na ulicama Moskve ili da ih spazi stacionarni video nadzor - pored toga što su morali da osiguraju bezbednu i brzu strategiju izvlačenja.

„Obaveštajni operativac zadužen za organizovanje sličnih operacija jednom mi je rekao da kad šalje ljude na takve zadatke, za njega 20 minuta izgledaju kao tri dana.

„Veoma je opasno i naporno po živce za sve koji učestvuju."

Obaveštajni rad i dezinformacije

General-potpukovnik Igor Kirilov, šef ruske odbrane hemijskim oružjem, posebno se isticao kao meta za ukrajinsku tajnu službu.

U ponedeljak je SBU osudio Kirilova (54) u odsustvu, rekavši da je „odgovoran za masovnu upotrebu zabranjenog hemijskog oružja".

Služba bezbednosti tvrdila je da je Rusija pod vođstvom ovog generala upotrebila hemijsko oružje više od 48.000 puta.

U oktobru je Velika Britanija stavila Kirilova na listu sankcionisanih osoba, rekavši da je on bio nadležan za upotrebu hemijskog oružja u Ukrajini i da je služio kao „istaknuti glasnogovornik dezinformacija iz Kremlja".

Moskva negira te optužbe.

Russian Ministry of Defence
General potpukovnik Igor Kirilov bio je šef ruskih nuklearnih, bioloških i hemijskih odbrambenih snaga

Kirilov je takođe orkestrirao jednu od najozloglašenijih kampanja dezinformacija protiv Ukrajine još od izbijanja sukoba.

Širom sveta bio je najpoznatiji po optužbama da Zapad pokušava da koristi nekonvencionalno biološko oružje protiv Rusije.

Kirilov je tvrdio da „Pentagon pokušava da u Rusiju ubaci populacije sitnih životinja koje nose virus HIV-a i Hepatitis B" i rekao da se on sprema da pusti rojeve „borbenih komaraca" koji će zaraziti Ruse.

General je optužio SAD da priprema „novu pandemiju tražeći mutacije virusa" i da ima nameru da „organizuju provokaciju u Ukrajini koristeći toksične supstance i optuži Rusiju u tom procesu".

Kirilov je izneo nepotkrepljene tvrdnje o brojnim biološkim laboratorijama koje SAD navodno grade u raznim zemljama bivšeg Sovjetskog Saveza, i optužio ih za ometanje istrage o poreklu pandemije kovida-19.

Bio je takođe prilično produktivan u tim optužbama.

Nijedan drugi šef nekog ogranka ruske vojske nije davao izjave za novinare toliko često kao on.

Na dan atentata, kako javljaju mediji, Igor Kirilov je imao planiranu još jednu konferenciju za štampu.

Reuters
General potpukovnik Igor Kirilov nalazio se ispred stambene zgrade kad je naprava skrivena u skuteru detonirana na daljinu

Posledice po Putina

Sama činjenica da su pouzdani izvori u ukrajinskoj službi bezbednosti već preuzeli odgovornost za ovaj napad u srcu ruske prestonice takođe pokazuje samouverenost da su njihovi agenti zaista uspeli da obezbede pouzdane rute za povlačenje.

Obično službe bezbednosti ne žure da preuzmu odgovornost jer pokušavaju da izbegnu dodatno ugrožavanje njihovih agenata.

Atentat na generala izvršen je jedan dan nakon zasedanja Ministarstva odbrane, tokom kog su predsednik Vladimir Putin i ministar odbrane Andrej Belousov govorili o tome kako ruska vojska ubrzava napredovanje ka pobedi u ratu sa Ukrajinom.

On je takođe usledio samo dan pre Putinovog redovnog godišnjeg gostovanja u televizijskoj emisiji Direktna linija, gde se od njega očekivalo da uveri Ruse da sve ide po planu i da sankcije Zapada samo doprinose razvoju zemlje.

Bivši oficir obaveštajne službe Stupak kaže da atentat neće promeniti sled događaja na frontu kod Pokrovska, gde ruske snage napreduju, ali hoće učiniti da Putinove tvrdnje zvuče šuplje za ruski narod i mogao bi za posledice imati osvetničke operacije u Kijevu.

„To je više PR udarac za Rusiju. Zamišljam da su službenici njihovih tajni službi imali neprospavanu noć dok su ih neprestano zivkali šefovi sa istim pitanjem: kako je sve to moglo da se dogodi u Moskvi?".

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.18.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Vojvodina, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja