Iznenadni kraj polugodišta: Roditelji ljuti, sindikati poručuju da neće zaključivati ocene

Prosvetni sindikati složni u stavu da neće zaključivati ocene i da je iznenadna odluka Ministarstva prosvete „stvorila haos u školama".

BBC News pre 8 sati  |  Milica Radenković Jeremić i
BBC

Posle najave da će Beograd dobiti „dinamički red vožnje", đaci i prosvetni radnici dobili su „dinamički školski kalendar".

Nadležni su doneli iznenadnu odluku da se prvo polugodište završi nedelju dana ranije za đake u centralnoj i južnoj Srbiji i da će i njima, baš kao i njihovim vršnjacima u Vojvodini, zimski raspust početi 24. decembra.

Iako je potez obrazložen „interesom učenika, zaposlenih i šireg društva", pojedini roditelji kažu da su očajni i ljuti.

„Ovo je drugi put da se na taj način prekida nastava i seče nezadovoljstvo", kaže Sandra Rakičević, majka učenika četvrtog razreda, za BBC na srpskom.

„Kada je školska godina završena ranije 2023, zbog masovnog ubistva u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, ostao je deo gradiva koji deca uopšte nisu prešla", ukazuje ona.

Od početka školske godine, nastava u velikom broju škola ne funkcioniše kako bi trebalo - zbog protesta prosvetnih radnika koji traže povećanje zarada od januara 2025, a potom i zbog priključivanja srednjoškolaca studentskim blokadama.

Bezbednost i kvalitet obrazovanja dece trenutno su narušeni i raspust je zato poželjan, kazala je ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović.

Ova „dalekosežno štetna" odluka je poput „izmicanja stolice prosvetnim radnicima", kaže Zorica Jovanović, majka učenice trećeg razreda iz Beograda.

„U nižim razredima, učitelji se puno trude da deci objasne šta su obaveze i zašto je važno da se stalno radi.

„Sad se ispostavlja da su zakazani kontrolni i zaključivanje ocena potpuno nebitni, da spadaju u pet odsto programa koji može i ne mora", govori za BBC na srpskom.

Zimski raspust će trajati do 20. januara 2025. godine za sve učenike u Srbiji, nedelju dana duže nego obično, piše u odluci Vlade.

„Mi kao da smo imali žurku, a ne školsku godinu, pa je neko rekao: 'Sada je kraj, idite kućama", kaže Snežana Romandić, iz Unije sindikata prosvetnih radnika (USPRS), za BBC na srpskom.

„Ova odluka je neozbiljna, neodgovorna, nasilna i nezakonita", dodaje.

Zakon dozvoljava da školski kalendar bude za pet odsto izmenjen, tvrdi ministarka prosvete, pozivajući se na Pravilnik o školskom kalendaru za 2024-2025.

Školski kalendar može da se promeni kada se dogodi elementarna nepogoda, ratno stanje, epidemija, upozorava Romandić.

„Nijedna od te tri stvari nije trenutno prisutna.

„Rekla bih da jedino imaju epidemiju nezadovoljstva. Da bi je ugušili, oni su odlučili da prekroje školski kalendar", kaže.

Četiri sindikata prosvetara organizovala su 20. decembra ranije najavljenu jednodnevnu obustavu rada „u znak solidarnosti i podrške studentima".

Neizvesnost unosi i najava sindikata o mogućoj potpunoj obustavi rada od 25. januara 2025.

Reuters
Drugi put u poslednjih godinu i po dana iznenada se menja školski kalendar

Prosvetni sindikati složni: 'Nema zaključivanja ocena'

Pošto se poslednja nedelja pred raspust koristi za zaključivanje ocena, odluka vlade unela je nedoumice o beleženju uspeha đaka.

„Moj sin je naredne nedelje trebalo da ima pismeni iz matematike, sad ne znam šta će biti sa tim", kaže Sandra Rakičević.

Ministarka prosvete pozvala je nastavnike da omoguće učenicima da poprave ocene ukoliko žele, a da đačke knjižice budu gotove do 27. decembra.

Produženi boravci za učenike mlađih razreda van Vojvodine trebalo bi da budu organizovani do kraja sledeće nedelje, rekla je Đukić Dejanović.

Međutim, prosvetni sindikati su poručili da zaključivanja ocena neće biti, da neće biti održana odeljenska i nastavnička veća i da se sve aktivnosti prenose na drugo polugodište.

Odluka se ne odnosi na škole u Vojvodini, gde je polugodište završeno kako je i planirano školskim kalendarom, navodi se u zajedničkom saopštenju Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije, Sindikata obrazovanja Srbije, GSPRS Nezavisnost i Sindikata radnika u prosveti Srbije.

Naveli su i da je zbog odluke Ministarstva prosvete „nastao haos u školama" i da razumeju „stavove pojedinih škola, koje na zahtev učenika, roditelja i zaposlenih žele da nastave školsku godinu".

Uputstvo Ministarstva prosvete slično je prošlogodišnjem, kada je dve nedelje ranije završena školska godina zbog masovnog ubistva u OŠ Vladislav Ribnikar.

„Tada je vladala konfuzija, ali je to prošlo zbog izuzetne tragedije koja se desila", kaže Snežana Romandić.

„Mi ćemo da uradimo sve tako da izađemo u susret roditeljima i da deca ne budu kolateralna šteta", dodaje.

Sin Sandre Rakičević je bio srećan kad je čuo da ne ide više u školu.

„Pokušala sam da mu objasnim da je to loša odluka i da će morati da uči i tokom raspusta.

„Ovo pokazuje da je obrazovanje poslednje na spisku prioriteta jer ih ne zanima sa kojim će znanjem deca izaći iz klupe", ogorčena je Rakičević.

Zorica Jovanović je „nekako" objasnila ćerki da škole nema.

„Više smo se bavili logistikom, ko će da je čuva tog dana", kaže.

BBC
Prosvetni radnici od septembra protestuju tražeći, između ostalog, povećanje zarada od januara

Otkud raniji raspust?

Cilj ranijeg kraja polugodišta je da se „očuva zdravlje, bezbednost i dobrobit svih učesnika u obrazovnom procesu", piše u obrazloženju Vlade.

„Ova administrativna zavrzlama pokazatelj je opšte konfuzije koja vlada", kaže Romandić.

Učenici više srednjih škola u Srbiji priključili su prethodnih nedelja 15-minutnom odavanju pošte poginulima i povređenim na koje se obrušila nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu.

Predstavnici vlasti, među njima i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, proteste đaka opisali su kao političku zloupotrebu dece.

„Dete je vlasništvo države do svog punoletstva", poručio je poslanik SNS-a Vladimir Đukanović, pozivajući „nadležne institucije" da reaguju.

U znak podrške studentskim zahtevima, maturanti su obustavili nastavu u oko 20 gradova Srbiji.

„U školama u Srbiji su nezadovoljni svi – deca, njihovi roditelji i nastavnici.

„Škole su ogledalo onoga što je situacija u društvu, a očigledno da u ovom društvu nešto nije dobro kada se njegov temelj, a to je obrazovanje, trese", kaže Romandić.

Prosvetni radnici protestuju od septembra tražeći, između ostalog, povećanje zarada.

Posle neuspelih pregovora sa Vladom Srbije, organizovan je cirkularni štrajk, tako da su naizmenično bili skraćeni časovi na 30 minuta u različitim delovima zemlje, a održane su i jednodnevne obustave rade.

Pregovora trenutno nema, a sinidikati su u saopštenju poručili da će odlučiti da li će drugo polugodište početi 20. januara ili će stupiti u generalni štrajk do ispunjenja svih zahteva, među kojima i smenjivanje ministarke prosvete i svih njenih saradnika u Ministarstvu.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.23.2024)

Pročitajte još

Ključne reči

Beograd, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja