Pad azerbejdžanskog aviona: Kompanija krivi 'spoljni uticaj'
U padu aviona koji je leteo za Rusiju poginulo je 38 ljudi. Azerbejdžanska avio-kompanija krivi 'spoljni uticaj', ne precizirajući šta to znači.
O padu azerbejdžanskog aviona u Kazahstanu, u kojem je poginulo 38 ljudi, postoji nekoliko nerazjašnjenih pitanja, posebno nakon što se oglasila avio-kompanija.
Preliminarni rezultati istrage pada aviona ukazuju na „fizički i tehnički spoljni uticaj", saopštili su iz kompanije Azerbejdžan erlajns, ali nisu razjasnili šta to znači.
Avion Embraer E190 kompanije Azerbejdžan erlajns je 25. decembra leteo iz azerbejdžanskog glavnog grada Bakua za ruski Grozni.
Avion je prvobitno pokušao da sleti na aerodrom Grozni u južnoj Rusiji, ali je preusmeren preko Kaspijskog mora u Kazahstan.
Dva dana posle nesreće, šef ruske agencije za civilno vazduhoplovstvo rekao je da je situacija u glavnom gradu Čečenije „veoma komplikovana" i da je uveden protokol zatvorenog neba.
Prema izjavama nekih svedoka, posle dva neuspela pokušaja sletanja, pre trećeg se čuo glasan zvuk sličan eksploziji.
Avion je potom gotovo nekotrolisano letao i srušio se u oblast kazahstanskog grada Aktau na obali Kaspijskog mora, gde se raspao se i zapalio.
U avionu je bilo 67 ljudi, od kojih je 38 poginulo.
Među poginulima su i oba pilota aviona.
U međuvremenu je sve popularnija verzija događaja prema kojoj je avion pao posle dejstva protivvazdušne odbrane u oblasti Groznog.
Neimenovani izvori u Azerbejdžanu, među kojima su i neki upoznati sa preliminarnim rezultatima istrage, rekli su agenciji Rojters da je ovo najverovatnija verzija.
„Niko ne tvrdi da je to namerno urađeno. Međutim, uzimajući u obzir utvrđene činjenice, Baku očekuje da ruska strana prizna da je oborila azerbejdžanski avion", rekao je neimenovani izvor agencije.
- Srušio se putnički avion u Kazahstanu, od 67 ljudi, najmanje 30 preživelo
- Let iznad Beograda i pad ruskog aviona Iljušin
- Avionska nesreća na crnogorskom Maganiku budi jeziva sećanja i pola veka kasnije
Deluje da se na olupini vidi šteta nalik onoj koja nastaje od gelera, dok su i pojedini stručnjaci za avijaciju istakli da je avion možda bio pogođen protivvazdušnom odbranom iznad ruske republike Čečenije.
Stručnjaci za vazduhoplovstvo i provladini mediji u Azerbejdžanu veruju da je avion oštećen gelerima od ruske protivvazdušne rakete.
„Vide se fragmenti projektila koji su oštetili hidraulički sistem, na osnovu kojih rade kontrole aviona", rekao je azerbejdžanskim medijima azerbejdžanski pilot veteran Tahir Agagulijev.
Azerbejdžan erlajns nije naveo detalje o 'spoljnom fizičkom i tehničkom uticaju', a vlada u Bakuu je izbegla da direktno optuži Rusiju.
„Ovo je velika tragedija i ogromna tuga za azerbejdžanski narod", rekao je predsednik Ilham Alijev.
Ubrzo se oglasio i Dmitrij Peskov, portparol Kremlja, rekavši da bi „bilo pogrešno iznositi bilo kakve hipoteze pre kraja istrage".
Situacija u glavnom gradu Čečenije u trenutku pada aviona je bila „veoma komplikovana", izjavio je šef ruske agencije za civilno vazduhoplovstvo.
„Ukrajinski borbeni dronovi su izvodili terorističke napade na civilnu infrastrukturu u gradovima Grozni i Vladikavkaz", rekao je Dmitrij Jadrov, šef Rosavijacije, u video izjavi ruskoj novinskoj agenciji Tass.
Šta se dogodilo?
Avion Embraer 190 poleteo je u sredu ujutru iz Bakua, azerbejdžanske prestonice.
Trebalo je da leti za Grozni u Čečeniji, ali je preusmeren zbog magle, saopštila je avio-kompanija.
Preživeli putnik rekao je ruskoj televiziji da je pilot dva puta pokušao da sleti u Groznom, u uslovima velike magle, pre nego što je „treći put nešto eksplodiralo".
Avion je potom preusmeren na aerodrom Aktau u Kazahstanu, nekih 450 kilometara istočno, preko Kaspijskog mora.
Stjuart Zulfukar Asadov izjavio je za lokalne medije da je avion „pogođen nekom vrstom spoljnog udara".
„Udarac je izazvao unutrašnju paniku. Pokušali smo da smirimo putnike, ali u tom trenutku je usledio još jedan udar i povređena mi je ruka", kaže Asadov.
Na snimku se zatim vidi kako se letelica zapalila prilikom sletanja.
Kazahstanske vlasti su pronašle crnu kutiju, koja snima podatke o letu, i istraga je u toku.
U izveštajima ruske državne televizije navodi se da je najverovatniji uzrok pada bio udar jata ptica.
Međutim, zbog takvih udara „pilot obično izgubi kontrolu nad avionom, ali ne skreće sa kursa", rekao je vazduhoplovni analitičar Ričard Abulafija, za agenciju Rojters.
Džastin Kramp iz bezbednosne kompanije Sibilajn kaže da oštećenja unutar i izvan aviona ukazuju da je ruska protivvazdušna odbrana možda izazvala pad.
„Šteta pozadi i na levoj strani aviona veoma liči na onu koja nastaje detonacijom rakete", rekao je on za BBC Radio 4.
Vlasti obližnih ruskih regiona Ingušetije i Severne Osetije, prijavile su u sredu ujutru napade bespilotnih letelica, javila je novinska agencija Rojters.
Šef kazahstanskog senata Ašimbajev Maulen istakao je da je uzrok pada aviona još nepoznat.
„Ni Azerbejdžan, ni Rusija, ni Kazahstan nisu zainteresovani za skrivanje informacija, sve će biti dostupno javnosti", rekao je.
U avionu su uglavnom bili državljani Azerbejdžana, ali je bilo i putnika iz Rusije, Kazahstana i Kirgistana.
Na snicima se vidi kako preživeli izlaze iz olupine, neki sa vidljivim povredama.
U objavi na društvenim mrežama, Azerbejdžan erlajns je saopštio da, kao odgovor na nesreću, obustavlja letove za sedam ruskih gradova „iz bezbednosnih razloga".
Već su obustavili letove za Grozni i Mahačkalu, u susednom Dagestanu, a tom spisku sada su dodali gradove poput Sočija, Volgograda i Samare.
Vodeća izraelska avio-kompanija El Al takođe je obustavila sve letove za Moskvu.
Portparol ukrajinskog predsednika Andrij Jermak rekao je da Rusija mora da snosi odgovornost za nesreću.
Povređeni su u bolnici, a 11 ljudi je na intenzivnoj nezi, prenela je agencija AFP.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 12.27.2024)