Nemačka, Francuska i Poljska osudile nasilje u Gruziji i podržale prodemokratski pokret

Beta pre 4 dana

Nemačka, Francuska i Poljska su danas izrazile zabrinutost zbog političke krize u Gruziji i osudile nasilje nad demonstrantima, medijima i opozicionim liderima u toj zemlji posle nedavnih parlamentarnih izbora.

"Snažno osuđujemo prošlonedeljno nasilje nad mirnim demonstrantima, medijima i opozicionim liderima i ukazujemo na obavezu gruzijskih vlasti da poštuju ljudska prava i da štite osnovne slobode, uključujući slobodu okupljanja i slobodu medija", naveli su ministri spoljnih poslova tri članice Evropske unije (EU) u zajedničkoj izjavi.

Dva dana pošto je bivši fudbaler Mihail Kavelašvili preuzeo dužnost predsednika Gruzije, čime je dodatno učvršćena vlast proruske stranke Gruzijski san, šefovi nemačke, francuske i poljske diplomatije su naveli da će "sprovesti odluku EU o ukidanju bezviznog režima za nosioce gruzijskih diplomatskih i službenih pasoša i razmotriti dodatne mere na nivou EU i na nacionalnom nivou".

Ministri su takođe ukazali da je "politički kurs represije i demokratskog nazadovanja" pod vlašću stranke Gruzijski san "doveo do degradiranja odnosa" Gruzije i njihove tri zemlje i na evropskom i na bilateralnom nivou i do smanjenja pomoći i saradnje sa gruzijskim vlastima, prenosi Asošiejted pres.

"Ponavljamo odlučnost da podržimo demokratske i evropske težnje gruzijskog naroda", dodali su ministri Nemačke, Francuske i Poljske, Analena Berbok, Žan-Noel Baro i Radoslav Sikorski.

Stranka Gruzijski san je zadržala kontrolu nad parlamentom u Tbilisiju na izborima 26. oktobra, za koje opozicija tvrdi da su pokradeni uz pomoć Moskve. Lideri Gruzijskog sna su obećali da će nastaviti put ka Evropskoj uniji, ali i da će "resetovati" veze sa Rusijom.

Doskorašnja proevropska predsednica Gruzije Salome Zurabišvili i vodeće prozapadne stranke bojkotovali su sednice parlamenta posle izbora i tražili njihovo ponavljanje. Opozicija optužuje vlast da je napustila proces evrointegracija.

Gruzijski san, koji je osnovao Bidžina Ivanišvili, milijarder koji se obogatio u Rusiji, kritičari optužuju za sve veću autoritarnost i naginjanje ka Moskvi, što vladajuća stranka negira. Ta stranka je nedavno u parlamentu usvojila zakone slične onima koje Kremlj koristi za suzbijanje slobode govora i prava pripadnika LGBTQ+ zajednice.

Prošlomesečna odluka Gruzijskog sna da obustavi pristupne pregovore sa EU zbog stava Evropskog parlamenta da oktobarski izbori nisu bili ni slobodni ni pošteni, dodatno je povećala ogorčenje opozicije i rasplamsala proteste.

Hiljade demonstranata se nedeljama svake noći okupljaju ispred zgrade parlamenta otkako je vlada 28. novembra objavila da obustavlja pregovore sa EU zbog rezolucije Evropskog parlamenta.

Policija je gotovo svakodnevno koristila vodene topove i suzavac da rastera brojne demonstrante, od kojih su neki ispaljivali rakete za vatromet na policajce i postavljali barikade na centralnom bulevaru Tbilisija. Stotine demonstranata su privedene, a više od 100 je imalo povrede zbog kojih im je ukazana lekarska pomoć.

Nekoliko novinara, koje je policija pretukla, optužilo je vlast da koristi nasilnike da odvrati građane od učešća na protestima, što Gruzijski san negira. Obračun vlasti sa demonstrantima oštri su osudili i SAD i zvaničnici EU.

(Beta, 31.12.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja