Zdravko Ponoš: Neće biti borbe protiv korupcije sve dok je Vučić na vrhu korupcionaške piramide

Beta pre 3 dana

 Predsednik stranke Srbija centar (SRCE) Zdravko Ponoš izjavio je danas da od "najžešće borbe protiv korpucije" koju je najavio predsednik Republike Srbije neće biti ništa, jer, kako je rekao, Aleksandar Vučić sedi na vrhu korupcionaške piramide i nema nameru da "puca sebi u glavu ili u noge". 

Ponoš je u intervjuu agenciji Beta kazao da će u najavljenoj borbi protiv korupcije do 31. marta, Vučić "amputirati" neke "neposlušne i previše alave" igrače koji su zakidali na plaćanju reketa, a "koji inače plaćaju kako bi mogli nesmetano i zaštićeno da kradu". 

"Najavio je ubistvo korupcije u Srbiji. To je isto kao da je najavio samoubistvo i to neće da se desi. Vučić sedi na vrhu korupcionaške piramide i naravno da nema nameru da puca sebi u glavu, ali ni u noge. Pucaće u rukavice. Nema on nikakvu nameru da prestane da radi ono zbog čega je uzeo vlast i zbog čega je tako grčevitio drži kradući izbore", rekao je Ponoš. 

Prema njegovim rečima, funkcionisaće i indulgencija. 

"Neki će otkupiti grehe i nastaviti da rade što su radili", ocenio je. {image2}

Komentarišući Vučićevu priču o "lojalistima" unutar Srpske napredne stranke (SNS), Ponoš je kazao da je to jasan znak da on odbija da razume šta mu narod poručuje i da će ponovo samo da glumi da nešto radi za javni interes. 

"Tu basnu o 'lojalistima' je smislio po uzoru na priču o Trampovim lojalistima, ali na svoj isčašeni način malog diktatora u pokušaju. Shvatio je da mu se sve raspada i da mora da utegne SNS. Ali teško da će da održi na okupu svoju stranačku pešadiju onakvim nervim slomovima uživo na televiziji", kazao je. 

Tu stranačku vojsku, dodao je, još 26.maja 2023. je rasterala kiša s mitinga u Beogradu i od tada se nije sastavila. 

"Vučić od tada ne sme ni da pokuša da napravi skup na otvorenom, a sada ga već hvata panika i kad treba da se obrati privedenim sledbenicima u zatvorenom prostoru", rekao je predsednik stranke Srbija centar. 

Upitan da prokomentariše to što je predsednik Vučić, posle 12 godina, priznao da je vlast korumpirana, Ponoš je kazao je Vučić mislio na pojedince koji su izneverili njegovo poverenje, a ne na vlast. 

"Ne priznaje on da je vlast korumpirana. Vlast je on. Proglasiće krivima neke kojima je vlast, tj. on milošću svojom ukazao poverenje, dao visoke plate, a oni to nisu ispoštovali. Tako, inače, povremeno proziva svoje kadrove kako bi ih podsetio da su niko i ništa i da sve duguju njemu. Poseban merak biće mu čerečenje kadrova koalicionih partnera", naveo je. 

Ponoš smatra da je Vučiću ponestalo "manipulativnih mehanizama" kojima se do sada izvlačio iz kriza u koje je upadao.

"Bezbednosne igranke oko Kosova su mu zabranjene, a ove špijunske sa studentima iz Hrvatske su na nivou mokrenja na šumski požar. Osim toga, konkretna tema koja ga ljulja je posledica korupcije pa je logičan korak da pokuša nešto melodramski da odigra na tu temu", objasnio je. 

Na pitanje kakva bi trebalo da bude sudbina imovine koju su državni funkcioneri stekli korupcijom, Ponoš je kazao da za bavljenje tom temom moraće prethodno da se s "lisicama i tamjanom" uđe u policiju i pravosuđe. 

"Podrazumeva se oduzimanje takve imovine. Veći izazov će biti imovina čiji vlasnici nisu državni funkcioneri, ali je stečena zahvaljujući njihovoj korumpiranosti. Obim takve imovine je višestruko veći od onoga što se vodi na ime funkcionera i funkcionerčića", rekao je. 

Upitan da li postoje saznanja da je novac stečen korupcijom iznošen iz zemlje, Ponoš je kazao da je to pitanje za Zagorku Dolovac (Republički javni tužilac). 

"Mada je već stiglo vreme kada je pravo pitanje za nju – zašto nisi radila svoj posao. Ne mogu da zamislim odgovor koji bi je amnestirao od odgovornosti. Nemoguće je da samo do nje nisu stigle informacije koje su prisutne u javnosti o sumnjivim finansijama koje stoje iza ‘Beograda na vodi’ i sličnih projekata koji izgleda da vrhu vlasti nisu samo blizu srca nego i blizu novčanika", istakao je Ponoš. 

Na pitanje da li bezbednosne službe imaju neophodne informacije da bi se pokrenula akcija protiv sistemske korupcije, kazao je da službama upravlja kriminalizovani politički vrh vlasti. 

"Nije teško da imaju te informacije i uz elementarno očuvane kapacitete da rade svoj posao. Pitanje je šta se radi s takvim informacijama. Nije slučajno da policija godinama nema direktora, da se na čelu BIA smenjuju nekvalifikovani partijski kadrovi SNS-a, a na čelu vojnih službi poslušnici. Na taj način sprovodi se direktno upravljanje bezbednosnim aparatom od strane kriminalizovanog političkog vrha vlasti. Tako postavljen bezbednosni aparat nema zadatak da suzbija sistemsku korupciju već da omogući da se bezbedno i nesmetano odvija uz poštovanje reketaških pravila", ocenio je. 

Komentarišući to što u poslednjih 12 godina nije pokrenut nijedan sudski postupak protiv sistemske korupcije, Ponoš je rekao da je pravosudna grana vlasti bila "spakovana u džep" izvršne vlasti. 

"Prethodnih godina je sistemska korupcija funkcionisala na zadovoljstvo vrha režima, a javnost nije bila toliko ogorčena i borbena kao sada nakon tragedje u Novom Sadu. Drugi važan razlog je to što je pravosudna grana vlasti bila spakovana u džep izvršne vlasti, a sudije i tužioci od integriteta su kadrovskom politikom SNS-a gurani u stranu ili prokazivani kao neradnici ili narodni neprijatelji", naglasio je. 

Jer ko prozove vlast da krade, dodao je, taj je protiv države i naroda. 

"E, sad je došlo neko novo vreme pa narod veruje takvim sudijama i tužiocima, a ne takvoj vlasti. Sad bi vlast da skine čarapu s glave i da je stavi u džep za kasnije", smatra Ponoš. 

Upitan koje su najdrastičnije posledice korupcije za srpsko društvo, predsednik stranke SRCE je rekao da nema drastičnije i tragičnije posledice od gubitka ljudskih života kao što se desilo u Novom Sadu. 

"Kao posledica pada nadstrešnice u Novom Sadu i neprimerenog načina na koji je vlast reagovala, Vučićeva mantra o miru i stabilnosti raspala se u paramparčad. Nevolja je što ćemo se s posledicama nemira i nestabilnosti koje je ovaj režim kreirao načinom na koji je gradio, trošio, vodio državu, jednom rečju krao, susretati godinama koje su pred nama", istakao je. 

Na pitanje da li bi, osim za Železničku stanicu u Novom Sadu, trebalo insistirati i na javnom objavljivanju projektne i finansijske dokumentacije za druge projekte koji se realizuju bez tendera, Ponoš je kazao da je mehanizam kojim se isključuju tenderi deo sistemskog pristupa kojim se obezbeđuje pljačka, prikriva javašluk i korupcija. 

"Vučić i ostali su svesno izgovarali neistinu kada su tvrdili da nadstrešnica u Novom Sadu nije rekonstruisana. Bili su oni svesni šta je urađeno i zašto je urađeno kako ne sme i da je to dovelo do tragedije. Beže kao đavo od krsta od same pomisli da otkriju dokumentaciju za ostale projekte koji su realizovani na 'SNS način'. Jasno im je kuda ih ta dokumentacija void", rekao je. {image3}

Kapitalni projekti pod ovom vlašću, dodao je Ponoš, su bili platforme za kapitalnu krađu.

"Projekat asfaltiranja i betoniranja oranica oko Surčina po nazivom EXPO 2027 je projekat za krađu epskih razmera. Zato Vučić taj svoj EXPO predstavlja kao nešto u rangu najvažnijih stvari u nacionalnoj istoriji ovog naroda. Kad se toliko preteruje, tada i neupućenom narodu tu nešto mnogo smrdi", ocenio je. 

Upitan zašto je svaki državni infrastrukturni projekat proglašen za državnu tajnu, rekao je da i sitni lopovi vole da operišu u mraku. 

"I sitni lopovi vole da operišu noću, u mraku, trude se da ugase svelo, onesposobe kamere... A lopov je lopov, bez obzira da li krade escajg ili milijarde, bez obzira da li je džeparoš u javnom prevozu ili ministar u vladi#, zaključio je Ponoš.

(Beta, 03.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja