Francuska: Preminuo Žan-Mari Le Pen, osnivač krajnje desničarskog Nacionalnog fronta

Negirao je Holokaust i bio poznat i po radikalnim stavovima po pitanju rase, pola i migracija.

BBC News pre 2 dana  |  Laura Gozi i Tobi Lukhrst -
Getty Images
Žan-Mari Le Pen je na predsedničkim izborima 2002. godine dospeo u drugi krug protiv tada aktuelnog predsednika Žaka Širaka

Žan-Mari Le Pen, francuski političar i jedan od osnivača krajnje desničarske stranke Nacionalni front, preminuo je u 96. godini, saopštila je porodica.

Poslednjih nedelja, Le Pen je bio u bolnici, a preminuo je 7. januara „okružen najmilijima", prenela je agencija AFP.

Na predsedničkim izborima 2002. godine, Žan-Mari Le Pen je dospeo u drugi krug protiv tada aktuelnog predsednika Žaka Širaka.

Bio je to njegov najbolji učinak otkako je osnovao Nacionalni front 1972. godine.

Godinama je bio najkontroveznija politička ličnost Francuske.

Negirao je Holokaust (period u vreme Drugog svetskog rata, od 1939. do 1945. godine, kada su milioni ljudi ubijeni zato što su bili Jevreji), a bio je poznat i po radikalnim stavovima po pitanju rase, pola i migracija.

Njegovi kritičari su ga nazivali ekstremno desničarskim fanatikom, a sudovi su ga nekoliko puta osuđivali zbog radikalnih izjava.

Žan-Mari Le Pen je rođen u malom bretonskom selu La Trinit-sur-Mer 20. juna 1928. godine.

Pridružio se francuskoj Legiji stranaca 1954. i bio je poslat u Indokinu – današnji Vijetnam, Kambodžu i Laos, koje je u to vreme kontrolisala Francuska.

Dve godine kasnije poslali su ga u Egipat, kada su Francuska, Ujedinjeno Kraljevstvo i Izrael napali zemlju u pokušaju da preuzmu kontrolu nad Sueckim kanalom.

Oba sukoba završena su francuskim porazom.

Ono što će definisati njegovu političku karijeru jeste boravak u Alžiru, gde je bio obaveštajac.

Alžirci su tada vodili brutalan, ali na kraju uspešan rat za nezavisnost protiv Pariza.

Le Pen je gubitak Alžira doživljavao kao jednu od velikih izdaja u francuskoj istoriji, što je podstaklo njegovo gađenje prema heroju Drugog svetskog rata i tadašnjem predsedniku Šarlu de Golu, koji je okončao rat za koloniju.

Žan-Mari Le Pen osnovao je francusku krajnje desnu partiju 1970-ih, boreći se protiv komunista i konzervativaca.

Za sebe je govorio da „nije ni desni, ni levi, već je Francuz".

Getty Images
Žan-Mari Le Pen na skupu veterana 1960.

Žan-Mari Le Pen je 1997. godine izjavio da su nacističke gasne komore bile samo „detalj u istoriji Drugog svetskog rata".

Njegovi protivnici tvrdili su da to dokazuje da je antisemita.

Njegova ćerka, Marin Le Pen je 2011. godine preuzela od oca vođstvo nad Nacionalnim frontom i preminovala ga u Nacionalno okupljanje.

Radila je na ublažavanju imidža partije, kako bi bila što prihvatljivija za birače, pretvorivši je kasnije u jednu od glavnih političkih snaga u Francuskoj.

Oca je izbacila iz partije 2015. godine pošto je ponovio zloglasno poricanje Holokausta, optužujući ga da time pokušava da se „izbavi od opskurnosti".

„Možda je time što me se otarasila želela da se približu establišmentu.

„Ali zamislite koliko bi joj bolje bilo da me nije isključila iz stranke", rekao je kasnije on za BBC.

Marin Le Pen se povukla kao liderka Nacionalnog okupljanja u korist Žordana Bardele, 2022. godine.

Žan-Mari Le Pen je „uvek služio Francuskoj" i „branio njen identitet i suverenitet", napisao je Bardele povodom smrti 96-godišnjeg političara.

Krajnje desničarski nacionalista Erik Zemur napisao je na Iksu da će „izvan kontroverzi i skandala" Le Pen ostati upamćen što je „među prvima upozoravao Francusku na egzistencijalne pretnje koje vrebaju".

Poštovati dostojanstvo mrtvih i tuge njihove porodice „ne znači da treba da se poništi pravo da se sudi o njihovim postupcima".

„Postupci Žan-Mari Le Pena bili su neprihvatljivi.

„Borba protiv čoveka je završena, ali se nastavlja protiv mržnje, rasizma, islamofobije i antisemitizma koje je širio", rekao je Žan-Lik Melanšon, lider radikalne levice Francuska Nepokorena (LFI ).

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 01.07.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja