Danas deset godina od napada na redakciju Šarli ebdoa u Parizu

Beta pre 2 dana

U Parizu će danas komemorativnim skupovima biti obeležana deset godišnjica napada na satirički nedeljnik Šarli ebdo (Charlie Hebdo) u kojem je stradalo 12 ljudi.

Komemoraciji će prisustvovati francuski predsednik Emanuel Makron (Emmanuel Macron), nekoliko ministara i gradonačelnica Pariza An Idalgo (Anne Hidalgo).

Skupovi i odavanje pošte će početi u 11.30 u 11. arondismanu Pariza gde se nalazila redakcija lista 2015. godine, a nastaviće se malo dalje na bulevaru gde je ubijen policajac Amed Merabe (Ahmed Merabet).

Komemoracija će potom biti u 13.10 u delu Pariza gde je 9. januara 2015. godine bio napad na jevrejsku prodavnicu. Tada su ubijene četiri osobe.

Redakcija francuskog satiričnog lista saopštila je uoči desete godišnjice napada da "želja za smehom nikada neće nestati".

"Šta god da se desi, dramatično ili srećno, želja za smehom nikada neće nestati", napisao je Ris, direktor izdanja Šarli ebdoa u specijalnom broju koje će biti danas objavljeno.

U tom specijalnom izdanju u čiji je uvid imala agencija AFP, satirični list na naslovnoj strani piše da "ne može da crkne" sa crtežom čitaoca koji sedi na jurišnoj pušci i čita oduševljeno "istorijsko" izdanje lista na 32 stranice.

Četiri stranice izdanja posvećene su karikaturama Boga koji su poslali karikaturisti širom sveta.

"Satira ima vrlinu koja nam je pomogla da prebrodimo ove tragične godine, a to je optimizam. Ako želimo da se smejemo, to je zato što želimo da živimo. Smeh, ironija, karikatura su manifestacije optimizma. Šta god da se desi, dramatično ili srećno, želja za smehom nikada neće nestati", napisao je Ris u uvodniku koji se osvrće na poslednjih deset godina obeleženih, prema njegovim rečima, "geopolitičkom situacijom koja se pogoršala".

Ris, koji se potpisuje samo nadimkom kao i ostali novinari i karikaturisti Šarli ebdo, dodao je da vrednosti lista kao što su humor, satira, sloboda izražavanja i sekularnost "nikada nisu bile toliko osporene".

"Možda je tako jer je sama demokratija ta koja je ugrožena od obnovljenih mračnih snaga", napisao je Ris.

Braća Said i Šerif Kuaši su 7. januara 2015. godine napali redakciju pariskog nedeljnika i ubili 12 osoba. Ubice su sutradan ubijene, a redakcija koja je nastavila sa satirom i kritikom društva insistirajući da nema tabua, nalazi se sada na nepoznatoj lokaciji koja je stalno pod policijskim obezbeđenjem.

Među poginulima su i karikaturista Šarb, kao i dve legende karikature u Francuskoj, Kabi i Volinski. Među žrtvama su i crtač Tinju, psihoanalitičarka Elza Kaja, novinar Bernar Maris i korektor Mustafa Urad.

Šarli ebdo je bio meta džihadističkih pretnji od objavljivanja karikatura proroka Muhameda 2006. godine.

Napad je izazvao međunarodnu uznemirenost i podstakao slogan podrške "Ja sam Šarli" (Je suis Charlie).

Skupovi podrške su 11. januara 2015. okupili gotovo četiri miliona ljudi širom Francuske, sa mnogim stranim šefovima država i vlada u pariskoj povorci.

Makron je u ponedeljak pozvao na nastavak borbe protiv terorizma i to "bez predaha". Francuski predsednik je rekao da i dalje postoji opasnost od terorizma i zbog toga nema opuštanja već je potrebna stalna kolektivna budnost.

Nekoliko meseci posle napada na Šarli ebbdo, iste te godine, tri bombaša samoubice 13. novembra digli su se u vazduh simultano u Parizu, prvi u blizini fudbalskog stadiona za vreme utakmice, drugi ispred koncertne hale Bataklan za vreme koncerta i treći ispred mesta gde se nalazi nekoliko restorana.

Tada je ubijeno više od 130 osoba i više od 400 povređeno. Najviše žrtava - 90, bilo je u Bataklanu.

Odgovornost za sve napade je tada preuzela Islamska država.

(Beta, 07.01.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja