Portal: 13 stranih državljana privedeno pa proterano iz Srbije bez obrazloženja
Ukupno 13 stranih državljana privedeno je bez obrazloženja tokom protekle noći u Beogradu, nakon čega su proterani sa zabranom ulaska u Srbiju na godinu dana, ispričao je jedan od privedenih za portal Autonomija iz Novog Sada.
U ponedeljak i utorak je u Beogradu održana Erste akademija za nevladine organizacije u organizaciji Erste fondacije.
Kako je rekao taj izvor, policija ih je tokom noći privela iz hotela u kojem su bili u Beogradu bez ikakvog objašnjenja.
Nakon višečasovnog zadržavanja, njima je izdat nalog da odmah moraju da napuste Srbiju i zabrana ulaska u Srbiju na godinu dana, rekao je taj izvor.
Naveo je da su privedeni učesnici Akademije bili iz Hrvatske, Slovenije, Slovačke, Severne Makedonije, Albanije, Moldavije, Rumunije, Austrije i Češke.
Hrvatski mediji su objavili da je pet hrvatskih državljanki, predstavnica nevladinih organizacija koje su učestvovale na radionicama Erste fondacije u Beogradu, provele dobar deo noći u beogradskoj policiji.
U rešenju koje im je izdato, kao razlog za deportaciju navedeni su "razlozi zaštite bezbednosti Republike Srbije i njenih građana".
Kako je Jutarnjem listu ispričala istoričarka umetnosti Ana Kovačić iz Zagreba, koja je na radionicama predstavljala kustoski kolektiv "Što, kako & za koga/WHW", radionice su trajale dva dana.
Po završetku jučerašnjih radionica, učesnici su otišli na piće i vratili se u hotel oko 23.30.
"U holu su nas dočekali muškarci u civilu koji su nam prišli, na trenutak nam pokazali svoje bedževe i rekli da su 'policajci za strance' i da ćemo morati da idemo sa njima u stanicu", kazala je Kovačić.
Navela je da nisu odgovorili ni na jedno n pitanje, te prenela da su im rekli da to nisu obavezni.
"Ništa nam nije bilo jasno, uzeli su nam dokumenta i naredili da sačekamo u holu", kaže Kovačić.
Nakon otprilike sat vremena, muškarci su se vratili i odveli učesnike radionice u policijsku stanicu.
"Odveli su me sa još dve koleginice. Nije nam bilo svejedno, ljudi bez uniformi su nas odveli dve ulice dalje i tražili da uđemo u neobeleženi auto. Ne znamo ko su, ne odgovaraju ni na jedno pitanje, ne znamo kuda idemo. Ne znam šta bih radila da bila sama", kaže Kovačić.
U automobilu im je, navela je, jedan od njih rekao da imaju poternicu i nagovestio da je jedno od udruženja čiji su predstavnici učestvovali u radionici "sumnjivo".
"Doveli su nas u stanicu, većina naših kolega iz radionica je već bila tamo. Odvedeni su na jednočasovno ispitivanje", kazala je.
Kasnije su joj, kako je prenela, rekli da su ispitivani koju su srednju školu završili, koji fakultet, za koja udruženja rade, ko ih finansira, o čemu je radionica, šta su konkretno radili, da li su bili sa nekim u Beogradu i zašto...".
Kada je došao red na nju i još dve koleginice iz Hrvatske, dodala je, već je bilo skoro 4,00 sata ujutru.
"Gurnuli su nam neki dokument na ćirilici i tražili da potpišemo. Rekla sam da jako slabo čitam ćirilicu i molila ih da nam to prevedu", rekla je.
Uradili su, kako je prenela, "to delimično, pročitali nam nekoliko rečenica i rekli da u tom dokumentu piše da ugrožavamo bezbednost Republike Srbije, da treba da napustimo zemlju u roku od 24 sata i da nam je zabranjen ulazak u Srbiju godinu dana".
Dodala je da je bila iscrpljena i premorena i da je potpisala dokument, jer je samo htela da ode i iz stanice i iz Srbije.
"Kontaktirala nas je naša ambasada u Beogradu, koja zna za slučaj, i ponudila nam pomoć. Zvali su nas i iz Erste fondacije, čiji su predstavnici juče napustili Beograd, pa nisu ni znali šta se dogodilo...", kazala je Kovačić.
Program ovakvih radionica za područje bivše Jugoslavije, centralne i istočne Evrope Erste održava se od 2015. u okviru Erste akademije za nevladine organizacije, a Kovačić je navela da ovo nije prvi put da je program održan u Beogradu.
Ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman rekao je da će Hrvatska uputiti protestnu notu Srbiji zbog privođenja pet državljanki Hrvatske u Beogradu.
On je novinarima u Davosu rekao i da će Zagreb revidirati preporuku o putovanjima hrvatskih državljana u susednu zemlju radi zaštite i sigurnosti.
Najavio je i da će Hrvatska prikupiti "sve slučajeve maltretiranja hrvatskih državljana" i sa time upoznati Evropsku komisiju i poljsko predsedavanje Evropskom unijom.
Najviši državni funkcioneri Srbije, ne pružajući dokaze, u svojim izjavama tvrde da su studentske blokade i protesti pod uticajem zapadnih obaveštajnih službi, sa ciljem da se ruši predsednik Aleksandar Vučić.
Navode o umešanosti stranih službi u proteste iznosio je i sam predsednik Srbije Aleksandra Vučić, koji je krajem decembra 2024. za televiziju Pink govorio o navodnoj umešanosti hrvatske obaveštajne službe u studentske blokade.
Tom prilikom je grupu studenata iz Hrvatske, koja je bila u poseti Srbiji, optužio da hrvatska obaveštajna služba preko njih vrši "upliv" na fakultete u blokadi.
Vučićevi navodi su takođe odbačeni kao neistiniti od strane studenata u blokadi, ali i od strane hrvatskih zvaničnika, na čelu sa premijerom Andrejem Plenkovićem.
(Beta, 22.01.2025)