Uzbuna u Evropi: Hitan sastanak zbog najave američko-ruskih pregovora o ratu u Ukrajini

Evropski lideri u ponedeljak će u Parizu održati hitan sastanak kako bi utvrdili zajedničku poziciju u vezi sa najavom Trampa da će početi pregovore sa Putinom.

BBC News pre 2 dana
MAXIM SHIPENKOV/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Tradicionalne ruske babuške sa likovima Trampa i Putina

Kakofonija izjava visokih američkih zvaničnika o budućnosti Ukrajine uneli su zabunu i zabrinutost među evropske lidere koji će u ponedeljak, 17. februara održati hitan sastanak.

Nedavni telefonski poziv američkog predsednika Donalda Trampa ruskom kolegi Vladimiru Putinu i najava početka pregovora o miru u Ukrajini, uzburkali su duhove na Starom kontinentu.

Američki sekretar za odbranu Pit Hegset zaprepastio je evropske saveznike govorom u kojem je izneo ono što su mnogi protumačili kao niz ustupaka koje bi Ukrajina morala da učini da bi potpisala bilo kakav mirovni sporazum sa Rusijom uz posredovanje predsednika Trampa.

„Nerealno" je misliti da bi Ukrajina mogla da povrati njenu teritoriju koju je okupirala Rusija, kao i njen zahtev za članstvo u NATO, rekao je Hegset.

Kaže i da je je na evropskim, a ne američkim trupama da održavaju mir.

Kritičari, među kojima i neki republikanci u Vašingtonu, osudili su govor, rekavši da je time oduzeo svu moć Ukrajine pre bilo kakvih pregovora.

To bi, tvrde, bila kapitulacija SAD pred Putinom.

Na Hegsetove opaske, treba dodati i verbalne šamare američkog potpredsednika Džej Di Vensa upućenim evropskim liderima na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji.

Vens nije govorio o Ukrajini, već je kritikovao Evropsku uniju (EU), rekavši da najveća pretnja po evropsku bezbednost nisu Rusija i Kina, već da dolazi „iznutra".

U sali u Minhenu šok i neverica.

Dva dana kasnije, evropski lideri najavljuju hitan samit o ratu u Ukrajini.

Oni će se 17. februara sastanu u Parizu kako bi dogovorili zajedničku poziciju usred zabrinutosti da Sjedinjene Države insistiraju na mirovnim pregovorima sa Rusijom iz kojih bi bila isključena Evropa.

Iz Jelisejske palate je potvrđeno da će francuski predsednik Emanuel Makron bti domaćin evropskih zvaničnicima.

Na sastanku će učestvovati lideri Francuske, Velike Britanije, Nemačke, Poljske, Italije, Španije i Danske, koji bi predstavljali baltičke i skandinavske zemlje, prenosi agencija Rojters.

Da se ​​priprema takav samit saznalo se u subotu uveče iz reči poljskog ministra spoljnih poslova Radoslava Sikorskog.

On je rekao da Emanuel Makron „već poziva evropske lidere u Pariz".

„Predsednik Tramp ima metod rada koji Rusi nazivaju opipavanjem snage: počnete da delujete i vidite šta se dešava, a zatim promenite stav...

„I mi [u Evropi] moramo da odgovorimo", rekao je poljski ministar, misleći na dug telefonski razgovor predsednika SAD i Rusije 12. februara.

TERESA SUAREZ/POOL/EPA-EFE/REX/Shutterstock
Evropski lideri u Parizu 10. februara. U prvom planu: nemački kancelar Olaf Šolac (prvi s leva), predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen (u sredini), francuski predsednik Emanuel Makron i grčki premijer Kirjakos Micotakis

I pre zvanične potvrde sastanka, pojedini evropski lideri već su bili nagovestili da bi mogli da učestvuju na neformalnom sastanku.

Jedan od njih je britanski premijer Keir Starmer.

Kasno u subotu, 15. februara, rekao je da je ovo „trenutak koji se dešava jednom u generaciji za našu nacionalnu bezbednost" i da Evropa mora da igra aktivniju ulogu u NATO.

„Treba da se suočimo sa realnošću današnjeg sveta i pretnjom koju predstavlja Rusija.

„Jasno je da Evropa mora da preuzme veću ulogu u NATO-u, dok radimo sa Sjedinjenim Državama na obezbeđivanju budućnosti Ukrajine i suprotstavljanju pretnji za nas od Rusije", naveo je britanski premijer u saopštenju.

„Velika Britanija će raditi na tome da SAD i Evropa ostanu zajedno", dodao je Starmer.

Posle Evropskog samita, Starmer planira da razgovara o njegovim rezultatima sa Trampom, a njihov sastanak se očekuje u Vašingtonu krajem februara.

Upitan o čemu će razgovarati sa Starmerom, Tramp je odgovorio: „Ne znam, on je tražio da razgovaramo. Već smo se videli dva puta, on je ok momak".

Po povratku iz Vašingtona očekuje se još jedan samit na kome će učestvovati evropski lideri i ukrajinski predsednik Vladimir Zelenski.

Samitu će prisustvovati i generalni sekretar NATO-a Mark Rute.

On je na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji rekao da Evropa mora da iznese „dobre predloge" da obezbedi mir u Ukrajini ako želi da učestvuje u pregovorima koje vode SAD.

„Ako Evropljani žele da se pitaju, moraju da pokažu svoju vrednost", rekao je Rute.

Starmerova izjava da Evropa mora da igra aktivniju ulogu u NATO-u usledila je nekoliko sati nakon što je potpredsednik SAD Džej Di Vens, govoreći na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji, ponovio tvrdnju Trampove administracije da Evropa mora „da iskorači da obezbedi sopstvenu odbranu".

U Minhenu je i Kit Kelog, specijalni izaslanik Donalda Trampa za Ukrajinu i Rusiju, rekao da „ne vidi" Evropu za pregovaračkim stolom za okončanje rata u Ukrajini.

„Razmatrali smo problem sporazuma iz Minska. Za stolom je bilo mnogo ljudi i nisu imali priliku da se uključe u mirovni proces, pa kao rezultat nije uspeo.

„Nećemo ponoviti Minsk", bio je izričit Kelog.

Posle razgovora sa Putinom, Tramop je jasno stavio do znanja da će pregovori početi ako ne drugačije onda direktnim kontaktima Vašingtona i Moskve.

Zelenski je u Minhenu rekao da Kijev smatra neprihvatljivim da se o budućnosti Ukrajine odlučuje bez njenog učešća.

Administracija bivšeg američkog predsednika Džozefa Bajdena držala se istog principa – „Ništa o Ukrajini bez Ukrajine".

Bela kuća je kasnije objasnila da će Ukrajina takođe učestvovati u mirovnim pregovorima, pri čemu će SAD biti posrednik između Kijeva i Moskve.

Očekuje se da će se visoki zvaničnici Bele kuće sastati sa ruskim i ukrajinskim pregovaračima u Saudijskoj Arabiji u narednim danima, rekao je Rojtersu Majkl Mekol, predsednik Komiteta za spoljne poslove Predstavničkog doma.

Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov i američki državni sekretar Marko Rubio već su u subotu uveče telefonom razgovarali o pripremama za sastanak.

Debata o ulozi i mestu Evrope u mirovnom rešenju dolazi usred poziva Zelenskog da se stvori „vojska Evrope".

Zelenski je u Minhenu rekao da je govor potpredsednika SAD Džej Di Vensa jasno pokazao da se stari odnosi Evrope i Amerike „završavaju" i da kontinent „treba da se prilagodi".

Pozivajući se na četiri evropska diplomatska izvora, Rojters je preneo da je američki Stejt department poslao diplomatsku notu evropskim prestonicama sa pitanjem šta su spremni da obezbede da bi garantovali bezbednost Ukrajini, između ostalog i koliko vojnika mogu da obezbede.

Prijem takve beleške sa pitanjima potvrdio je Rojtersu finski predsednik Aleksandar Stub.

Prema njegovom mišljenju, „ovo će naterati Evropljane da se zamisle, a onda će na Evropljanima biti da odluče da li će odgovarati na ovo pitanje i da li će na sve zajedno odgovarati".

Portparol Stejt departmenta je Rojtersu objasnio značenje pisma: Vašington je „jasno stavio do znanja da očekujemo da naši evropski partneri preuzmu vođstvo u uspostavljanju snažnog bezbednosnog okvira i očekujemo da oni daju predloge".

„Snažna, nezavisna Evropa je u njihovom interesu, kao i u našem", rekao je američki zvaničnik koga citira Rojters.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 02.16.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja