Amerika: Raste li nezadovoljstvo zbog Maskovog rezanja troškova?

Suočeni sa biračima, ljutim usled velikog smanjenja radnih mesta u vladi, neki republikanci izražavaju zabrinutost u vezi sa rezanjem trškova koje sprovodi Ilon Mask uz dopuštenje predsednika Trampa.

BBC News pre 9 sati

Noseći crni kačket sa natpisom „Učinimo Ameriku ponovo velikom" i tamne naočare za sunce, Ilon Mask – multimilijarder kog je predsednik Donald Tramp zadužio da uzme metaforičnu motornu testeru i sreže državne izdatke – dočekan je kao rok zvezda dok se u četvrtak peo na binu tokom desničarskog skupa.

U rukama je doslovno imao motornu testeru.

Dok mu je nekoliko hiljada okupljenih klicalo, Havijer Milei, argentinski predsednik, takođe favorit na godišnjem događaju Konferencija Konzervativne političke akcije (CPAC), došao je iz bekstejdža.

Uručio je Masku svetlucavu motornu testeru sa rečima „Živela sloboda, prokleti bili!" utisnutim na oštrici na španskom jeziku.

Mask je počeo da maše električnom alatkom uz povike: „Ovo je motorna testera protiv birokratije! Motorna testera!"

Bio je to izuzetan trenutak u danu obeleženom manje naelektrisanim govorima o opasnostima glomazne vlade i dostignućima tokom Trampovih prvih mesec dana provedenih u Beloj kući.

Mask je pokazao da je jedini konzervativac koji može da parira Trampovoj sposobnosti da digne masu na noge.

Izvan Vašingtona, međutim, ima znakova da je Mask otišao predaleko što se tiče smanjivanja troškova – agencije su ugašene, fondovi raznovrsnih programa ukinuti, a državni službenici masovno otpušteni.

Dok je Mask slavio rad vlastitog, takozvanog, „Odeljenja za efikasnost vlade" na događaju nadomak Vašingtona, Rič Mekormik, republikanski kongresmen, držao je forum u gradskoj kući za njegovo glasačko telo.

Mnogi u Rozvelu, saveznoj američkoj državi Džordžiji, bili su besni zbog uticaja Maskovih finansijskih rezova, a to su i preneli kongresmenu.

„Kongres kontroliše budžet, a ne predsednik", rekla je jedna žena.

„Činite nam medveđu uslugu, morate da se zauzmete za nas."

Mekormikov odgovor se nije čuo usled glasnog negodovanja i zvužduka.

„Razumem pokušaj da se uradi više sa manje, to je razumno.

„Ono što nije razumno jeste ovaj pristup 'motorne testere'", rekao je drugi glasač.

Ranije ovog meseca, Istraživački centar Pju je objavio rezultate ankete u kojoj 54 odsto Amerikanaca ima „nepovoljno" mišljenje o Masku, među njima 37 odsto onih koji su odgovorili sa „veoma nepovoljno".

Samo je 23 odsto Amerikanaca reklo anketarima Rojters-Ipsosa ove nedelje da predsednik ima pravo da da otkaz „bilo kom federalnom službeniku koji se ne slaže sa njim".

Takođe, 58 odsto je reklo da je zabrinuto da bi to moglo da utiče na popularne vladine programe, kao što su penzione povlastice i subvencije za studentske kredite.

Nešto više od polovine Amerikanca u anketi Si-En-En-a reklo je da je Tramp otišao „predaleko" u izvršavanju predsedničkih ovlašćenja.

Na prethodnom događaju CPAC, u četvrtak, Majk Džonson, predsedavajući Predstavničkog doma Sjedinjenih Država, hvalio je Maska i njegov tim.

„Oni raskrinkavaju masovne prevare, rasipanje i zloupotrebe koje nismo mogli da razotkrijemo zato što je duboka država to krila od nas", rekao je on.

Mnogi republikanci su bili saglasni, čak i ako to znači ustupanje kongresnog ovlašćenja nad budžetom vlade predsedniku.

Konzervativci iz Kongresa pokušavaju da skrešu federalnu vladu decenijama s ograničenim uspehom – a sada Mask i Tramp to uspevaju da ostvare, doduše kroz sveobuhvatno proširenje izvršne vlasti.

Tom Tilis, senator iz Severne Karoline, rekao je za Si-Bi-Es njuz kako veruje da je Maskov pristup neophodan zato što republikanci nisu uspeli da dobiju legitimne odgovore od birokrata o tome kako vlada može da bude efikasnija.

„Jedini način da se ljudi prisile da opravdaju ulaganja za određene stvari jeste da se sve ugasi.

„Znam da je to grubo, ali mislim da moramo da posedujemo sposobnost da vratimo u igru stvari koje imaju smisla", rekao je Tilis.

Ovo bi, međutim, moglo da se promeni ako Trampovi rezultati u anketama – koji su nedavno neznatno opali – budu nastavili da padaju i ako republikanski predstavnici budu suočeni sa biračima na sastancima gradskih vlada ili im kancelarije budu zatrpane besnim pozivima.

Članovi Kongresa širom SAD-a počeli su da dižu glasove u odbrani federalnih programa – među njima finansiranje akademskih istraživanja, poljoprivrede, usluga za veterane i nacionalnih parkova – pogođenih merama Maskovog „Odeljena za efikasnost vlade".

Senatorka Kejti Brit iz Alabame pozvala je na „pametan, ciljani pristup" rezanjima, koji bi mogao da obuhvati zdravstvena istraživanja u njenoj rodnoj saveznoj državi.

Lisa Murkovski, senatorka sa Aljaske i umerena republikanka, požalila se na društvenim mrežama da će mnoga od predloženih otpuštanja „učiniti više štete nego dobra".

„Delim sa administracijom nameru da se smanji veličina federalne vlade, ali ovaj pristup unosi zbunjenost, nervozu i sada traumu našim državnim službenicima", napisala je ona na Iksu.

Trampova administracija je već odustala od nekih od najavljenih otpuštanja u ključnim sektorima – među njima službenika u Ministarstvu energetike zaduženih za bezbednost nuklearnog oružja, timova u Ministarstvu poljoprivrede zaduženih za suzbijanje skorašnje epidemije ptičjeg gripa i radnika u programima koji prate zdravlje hitnih službi i preživelih tokom napada na Svetski trgovinski centar 11. septembra 2001. godine.

„Mislim da su mnoga od ovih otpuštanja neselektivna", rekla je Suzan Kolins iz Mejna, još jedna senatorka iz republikanskih redova.

„Činjenica da su otpušteni radnici koji rade na ptičjem gripu, kao i oni odgovorni za nuklearnu bezbednost, govore da nam je potreban mnogo pažljiviji pristup", dodaje.

Tokom njegovog pojavljivanja u Beloj kući prošle nedelje, Mask je priznao da bi njegov tim mogao da pravi greške u preteranoj želji da saseče trošenje vlade.

„Ali mi ćemo delovati brzo da ispravimo svaku grešku", obećao je Mask.

To je, međutim, slaba uteha za Amerikance pogođene njegovom „motornom testerom".

Takođe, ovakav pristup bi mogao da ima i političku cenu.

Istorija je pokazala da glasači često pamte pogrešne korake kada se vrate na birališta, čak i kad su greške ispravljane.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 02.23.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja