Novi nemački lider najavljuje seizmičku promenu u odnosima Evrope i Amerike
Fridrih Merc najavljuje novu eru za Evropu bez SAD kao ključnog partnera, piše BBC urednica za Evropu Katja Adler.
Kandidat za novog nemačkog kancelara nije čekao zvanične rezultate parlamentarnih izbora da objavi novu evropsku eru.
U pobedničkom govoru, Fridrih Merc, lider demohrišćana, rekao je da je „apsolutni prioritet" „ojačati Evropu što je brže moguće kako bismo postigli stvarnu nezavisnost od Amerike".
Rekavši da je Amerika ravnodušna prema sudbini Evrope, Merc je doveo u pitanje budućnost NATO-a i kaže da će tražiti od evropskih zemalja da povećaju izdvajanja za sopstvenu odbranu.
Ovakav ton bliskog američkog saveznika kakav je do sada bio Fridrih Merc, a poznato je da je bio strastveni atlantista, do pre samo nekoliko meseci bio bi nezamisliv za njega.
Ovo je seizmička promena.
Njegova izjava može da zvuči kao hiperbola, ali ono što sada doživljavamo u smislu transatlantskih odnosa je bez presedana u 80 godina od završetka Drugog svetskog rata.
- Izbori u Nemačkoj: Pobeda demohrišćana, desničarska AfD na drugom mestu
- Ko je Fridrih Merc, kandidat za kancelara Nemačke
- Kako su migranti postali glavna tema izbora u Nemačkoj i šta to znači za Balkance
Velike evropske sile šokirane su do Trampovom administracijom, koja sugeriše da bi mogla da ukine bezbednosne garancije Evropi koje su bile na snazi od 1945. godine.
„Nikada ne bih pomislio da ću morati da kažem nešto ovako u TV emisiji, ali posle prošlonedeljnih izjava Donalda Trampa... jasno je da njegovoj administracijinije mnogo stalo do sudbine Evrope", rekao je Merc tokom postizborne debate u nedelju.
„Moj apsolutni prioritet biće da ojačam Evropu što je brže moguće kako bismo, korak po korak, zaista ostvarili nezavisnost od SAD", dodao je on.
Merc je nagovestio da je poduhvat bio toliko hitan da nije siguran da li će lideri transatlantske alijanse koji se okupljaju na samitu u junu „i dalje razgovarati o NATO-u u sadašnjem obliku ili ćemo morati mnogo brže da uspostavimo nezavisnu evropsku odbrambenu sposobnost".
Značajno je da je budući nemački kancelar stavio Ameriku Donalda Trampa stavio u rang sa Rusijom, na koju u Zapadnoj Evropi gledaju kao na bezbednosnu pretnju.
„Mi smo pod tako ogromnim pritiskom sa dve strane da je moj apsolutni prioritet sada zaista stvaranje jedinstva u Evropi", rekao je Merc.
Nagovestio je da je poduhvat toliko hitan da nije siguran da li će lideri transatlantske alijanse koji se okupljaju na samitu u junu „i dalje razgovarati o NATO-u u sadašnjem obliku ili ćemo morati mnogo brže da uspostavimo nezavisnu evropsku odbrambenu sposobnost".
Britanski premijer odlazi u Vašington u četvrtak, 27. februara, sledeći posetu francuskog predsednika Emanuela Makrona u ponedeljak.
Fridrih Merc priznaje, indirektno, da ima FOMO - strah od propuštanja.
Po pravu bi i Nemačka trebalo da bude tamo ove nedelje, kaže on. Berlin je jedna od velikih evropskih sila, pored Francuske i Velike Britanije.
Ali Nemačka je već neko vreme na marginama evropske i svetske scene.
Odlazeća vlada oslabljena i ometena žestokim unutrašnjim neslaganjima.
To je razbesnelo nemačke glasače, koji su tražili hitno rešavanje ekonomskih problema, ali i migracije.
Merc kaže da je glavni prioritet Nemačke ponovno međunarodno angažovanje.
Nemačka je već drugi najveći donator vojne pomoći Ukrajini, posle SAD.
Merc želi da nastavi tu podršku, ali, za razliku od Francuske i Velike Britanije, suzdržan je u pogledu ideje o slanju vojnika u Ukrajinu, kako bi podržali eventualni prekid vatre.
Međutim, Nemačka je do sada uvek bila suzdržana da bi na kraju isporučila više pomoći Ukrajini od bilo kog od njenih evropskih suseda.
„Ne" sada ne znači zauvek „ne" angažovanju trupa ili učešću u bilo kojoj formi koju bi evropske snage u Ukrajini mogle da imaju.
- Kojim mineralima je bogata Ukrajina i zašto ih Tramp želi
- Tramp nazvao Zelenskog 'diktatorom', kaže da su aduti u rukama Rusije
- Rusija i Ukrajina: Tri godine rata u mapama
Nemci su sada najviše zabrinuti šta će biti sa 35.000 američkih vojnika stacioniranih u njihovoj zemlji, koji im ulivaju osećaj sigurnosti.
Veoma je neobično da spoljna politika bude glavna briga birača u vreme izbora.
Ali u Nemačkoj ovog vikenda, pored ekonomije i migracija, mnogi glasači su rekli da su zabrinuti za mir u Evropi i da se osećaju veoma nesigurno.
Još u novembru, nemačko Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da sastavlja spisak bunkera koji bi mogli da obezbede hitno sklonište za civile.
Ukrajina je možda daleko, ali Nemci se osećaju pod velikim rizikom od Rusije iz dva razloga.
Prvo, količina vojne opreme koju je njihova zemlja poslala Ukrajini.
Krajnja desnica, Alternativa za Nemačku (AfD), sa sloganom „Nemačka na prvom mestu" vodila je kampanju da se Berlin povuče iz Kijeva i da ponovo uspostavi odnose sa Rusijom.
Strategija koja se ne razlikuje od Trampove, kako stranka rado ističe.
Drugo, mnogi u Nemačkoj misle da bi Rusija, ako bi zaista želela da destabilizuje Evropu, mogla biti u iskušenju da udari neku od 'Velike trojke' raketom dugog dometa.
Francuska i Velika Britanija su nuklearne sile. Nemačka nije.
Čak i njena konvencionalna vojska nema dovoljno pripadnika i opreme, pa se Nemačka plaši da je to meka meta.
Tim pre ako Tramp povuče aktivne vojnike iz Nemačke.
On je poručio da će značajno smanjiti prisustvo američkih trupa u Evropi u celini.
Nemački osećaj duboke unutrašnje nesigurnosti podstakao je Fridriha Merca da sugeriše prošle nedelje da će tražiti od Francuske i Britanije da formiraju evropski nuklearni kišobran, koji će zameniti nuklearne garancije SAD.
To je ideja koju je lako izneti na tragu kampanje, ali koja je u stvarnosti veoma složena - uključuje pitanja sposobnosti, posvećenosti i kontrole.
Provera realnosti: Fridrihu Mercu će biti potrebno mnogo novca da ostvari planove da obezbedi Nemačku i Evropu, a nemačka ekonomija grca.
On takođe mora da postigne dogovor sa koalicionim partnerom, ili partnerima, sa kojima će formirati sledeću nemačku vladu, kao i sa drugim evropskim zemljama, poput Velike Britanije.
I možda neće želeti da imaju tako oštar ton prema SAD.
Ovi izbori možda će najaviti jače liderstvo Nemačke.
Ali da li je ostatak Evrope spreman?
- Šta glavni igrači žele od pregovora o ratu u Ukrajini
- Evropa, Velika Britanija i Tramp: Kakva je budućnost Ukrajine
- Može li Evropa da se odbrani bez Amerike
Ko je Fridrih Merc - ukratko
Čovek od koga se očekivalo da postane sledeći lider Nemačke je protivotrov za evropsku krizu samopouzdanja, tvrde njegove pristalice.
Fridrih Merc (69) je dobro poznato lice stare garde iz njegove konzervativne partije.
Politički gledano, nikad nije delovao uzbudljivo.
A opet obećava da će Nemačkoj obezbediti jako liderstvo i u roku od četiri godine izboriti se sa mnogim problemima njegove zemlje.
Merc je rođen u zapadnonemačkom gradu Brilonu 1955. godine u cenjenoj, konzervativnoj, katoličkoj porodici.
Njegov otac je radio kao lokalni sudija, baš kao i žena Frederika Merca Šarlota sve do današnjeg dana.
Mlađi Merc se učlanio u CDU dok je još bio u školi.
U intervjuu datom pre 25 godina nemačkom listu Tagesšpigl tvrdio je da imao mnogo razuzdaniju mladost nego što biste mogli da zaključite na osnovu njegovog utegnutog CV-ja.
Posle škole je išao da služi vojsku, a potom da studira pravo i oženi se sa koleginicom sa studija Šarlotom Gas 1981. godine.
Njih dvoje imaju troje dece.
Merc je nekoliko godina radio kao advokat, ali ga je uvek privlačila politika i 1989. je izabran u Evropski parlament u 33. godini.
Počeo je da se penje na lestvici, hvaljen kao talenat u desnoj, tradicionalističkoj frakciji stranke.
„Sjajan je govornik i duboki mislilac", kaže Klaus-Peter Vilš, član CDU-a u Bundestagu koji ga poznaje više od 30 godina.
„Borac", kaže Vilš, što dokazuje činjenica da je Merc tri puta pokušao da stane za čelo stranke.
Njegova dva neuspeha, iz 2018. i januara 2021. godine, mogu se protumačiti i kao znak njegovih problema da pridobije narodnu podršku.
Ali ranih dvehiljaditih njegove ambicije su prvobitno bile osujećene kad je izgubio od Angele Merkel u borbi za prevlast u stranci.
Merkel, suzdržana kvantna hemičarka sa bivšeg komunističkog istoka, i Merc, preterano samouvereni pravnik sa zapada, nikada se nisu previše dobro razumeli.
- Angela Merkel - jedna politička karijera u fotografijama
- Angela Merkel brani veze sa Putinom i blokadu ulaska Ukrajine u NATO
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 02.24.2025)