Zrenjaninski studenti prepešačili blizu 100 kilometara do Vršca
Među studentima koji su pešačili bio je i momak koji je hodao pomoću štaka. U Vršcu su ga dočekali ovacijama i zlatnom stolicom.
Studenti u Srbiji kao da imaju nezvanično takmičenje ko će više kilometara da prepešači.
Grupa studenata zrenjaninskog Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin" prepešačila je blizu 100 kilometara do Vršca kako bi učestvovala u velikom skupu održanom u nedelju, 23. februara.
Pod sloganom „Iz Banata, iz inata", posle tri dana pešačenja, sa usputnim spavanjima u nekim mestima, došli su do Vršca, gde su ih srdačno dočekali meštani.
Studenti tri meseseca blokiraju fakultete širom zemlje i organizuju poteste kako bi privoleli vlasti da im ispune zahteve, a pre svega utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice nedavno obnovljene železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.
Do sada je organizovano nekoliko studentskih protestnih pešačenja - najpre su studenti beogradskih fakulteta hodali do 80 kilometara udaljenog Novog Sada, a onda su beogradski, novosadski, niški, čačanski, kraljevački, užički i novopazarski studenti iz raznih pravaca peške došli do Kragujevca na Sretenje, 15. februara.
Skoro svi su prešli oko 150 kilometara.
Hodanje pomoću štaka: 'Nešto mora da se menja u ovoj državi'
Studenti iz Zrenjanina su prvog dana prešli 30-ak kilometara, prespavali su u Sečnju, potom u Plandištu, da bi u subotu stigli do Vršca.
Dolazak u Vršac trećeg dana protestnog pešačenja.
Među studentima koji su pešačili bio je i Aleksandar Jovanov, koji je završio Visoku školu za vaspitače i trenere.
Hodao je pomoću štaka zbog povrede tetive.
„Imao sam nedavno operaciju, ne osećam celu nogu, ali idemo do kraja.
„Nešto mora da se menja, zahtevi moraju da budu ispunjeni", rekao je on za N1 o motivu da uprkos povredi pešači sa studentima.
Posle pređenih stotinak kilometara, u Vršcu je dočekan ovacijama, a domaćini su mu poklonili i zlatnu stolicu, tačnije stolicu prekrivenu zlatnom folijom i potom ga nosili na rukama.
- Studenti iz Beograda prepešačili više od 80 kilometara, veliki doček u Novom Sadu
- 'Mi za umor ne znamo': Crveni tepih za studente koji su dopešačili u Kragujevac
- Studentske blokade i institucije: Ko je nadležan za ispunjenje zahteva
Dok je grupa studenata iz Zrenjanina pešačila ka Vršcu, u Beogradu je održano nekoliko protestnih skupova raznih delatnosti.
Centrom Beograda prošetala je grupa radnika Gradskog saobraćajnog preduzeća (GSP Beograd), zatim su ispred Ustavnog suda protestovali prosvetni radnici, a ispred sedišta Elektroprivrede Srbije i grupa nezadovoljnih radnika ovog javnog preduzeća.
Uveče su se stanovnici nekoliko opština, nakon protestne šetnje, sreli kod Vukovog spomenika, u širem centru grada, gde su održali 15-minutnu tišinu za žrtve pada nadstrešnice.
Sve ove proteste podržale su i grupe studenata.
Poljoprivrednici blokirali zgradu Opštine Rača kod Kragujevca
Poljoprivrednici iz Rače kod Kragujevca nastavili su višednevnu blokadu zgradu i neće da je napuštaju dok im se ne ispune zahtevi o smanjenju poreza na imovinu.
Zemljoradnici traže da se porez na imovinu za 2025. vrati na prošlogodišnji nivo, jer je sada veći za 60 odsto.
Među zahtevima su ostavke i raspisivanje lokalnih izbora.
„Ima nekih pomaka, ali smo daleko od dogovora sa opštinarima u vezi sa porezom na imovinu", kaže poljoprivrednik Milan Milošević.
Za tri meseca od kada se srušio krov stanice u Novom Sadu, masovne antikorupcijske demonstracije proširile su se zemljom i postale najveći protestni pokret u zemlji poslednjih godina.
U mnogim gradovima širom Srbije, nastavljena je i akcija „Zastani Srbijo", 15-minutna tišina zbog tragedije u Novom Sadu.
Incidenti u Kraljevu, traži se ostavka gradonačelnika
U Kraljevu je, nakon incidenata prethodnog dana, u četvrtak, 20. februara održan protest ispred Skupštine grada, uz šetnju i blokade tri glavne saobraćajnice.
Odbornici opozicije traže ostavku gradonačelnika Predraga Terzića zbog, kako tvrde, korupcije, nenamenskog trošenja budžetskog novca i raznih drugih lokalnih odluka.
Zameraju mu i odnos prema studentima i neistomišljenicima, optužujući ga da je bio među prvim zvaničnicima vladajuće Srpske napredne stranke koji je objavio fotografiju krvavog srednjeg prsta.
Tokom incidenata ispred zgrade 19. februara, demonstranti su zasuli jajima zgradu i policajce, a razbijeno je i staklo na ulaznim vratima.
Potom je ispred zgrade raspoređena Žandarmerija, u punoj opremi za razbijanje demonstracija, a tek kada su se demonstranti povukli, policija je iz zgrade izvedela Terzić.
Od ponedeljka nema nastave?
Neformalna grupa beogradskih osnovnih škola Puls organizovala je protest ispred Ustavnog suda Srbije u centru Beograda.
Predali su žalbu na Poseban kolektivni ugovor koji je, kako tvrde, diskriminatorski, jer odvaja zaposlene koji su u sindikatu od onih koji nisu.
Taj ugovor je Ministarstvo prosvete potpisalo sa četiri reprezentativna sindikata, što je izazvalo revolt nekih manjih sindikata.
Ispred Ustavnog suda održali su plenum i, kako su rekli, aklamacijom izglasali potpunu obustavu rada od 24. do 28. februara.
Za 25. februar su najavili i višečasovnu blokadu ispred Ministarstva prosvete Srbije.
Neformalna organizacija osnovnih beogradskih škola Puls tvrdi da zastupa 96 škola.
- Škole u Srbiji: Pozivi na širenje štrajka, ali i najava smanjenja plata
- 'Uz vas smo': Kako su se ujedinili nastavnici, učenici i roditelji u Srbiji
Studenti uz radnike GSP Beograd, odgovor gradonačelnika
Neki vozači i drugi zaposleni u GSP Beograd danas su zamenili volane ulicom.
„Trolejbusi nisu problem, oni su heroji grada", transparent iza kojeg su išli radnici GSP.
Oni zahtevaju da grad odustane od ideje da ukine trolejbuse, da trolejbuski depo „Dorćol" ostane GSP, kupovinu novih vozila i vraćanje linija koje su oduzete i date privatnicima.
Radnicima GSP pridružili su se i studenti tehničkih fakulteta.
Aleksandar Šapić, gradonačelnik Beograda, rekao je da je u protestu sindikata GSP koje zastupaju ukupno jedan odsto zaposlenih u tom preduzeću.
Njihove proteste ocenio je kao „politički motivisane".
Kaže da je reprezentativni sindikat, koji zastupa više od 5.500 radnika GSP-a, obavestio gradsku upravu kako nemaju kapacitete da preuzmu linije koje trenutno drže privatnici.
„Politički zahtev je da kažeš potroši 100 miliona evra budžetskih para, jer mi mislimo da je to ispravno. Za te stvari se ide na izbore", poručio je on.
- Hoće li trolejbusi nestati sa ulica Beograda
- Ni Miško više neće da vozi
- Može li javni gradski prevoz u Beogradu da bude besplatan
Pogledajte fotografije iz Beograda
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 02.24.2025)