Svi putevi vode u Niš: Studenti iz Bujanovca i Čačka pešice, incidenti u Zaječaru
Iz Bujanovca i Čačka pešice, a iz Novog Sada i Užica biciklima - studenti iz različitih krajeva Srbije krenuli su ka Nišu, gde 1. marta organizuju veliki skup.
Sa različitih strana, ali zbog istog cilja, brojni studenti iz Srbije krenuli su ka Nišu.
Studenti Fakulteta tehničkih nauka u Čačku, na zapadu Srbije, i njihove kolege iz Bujanovca, sa juga zemlje, krenuli su u ponedeljak, 24. februara pešice ka Nišu.
Dan kasnije, studenti su se uputili ka istom odredištu iz Bora, grada na istoku, i iz Kragujevca, u centralnoj Srbiji.
Istovremeno, njihove kolege iz Beograda i Novog Sada krenule su na višednevnu vožnju biciklima ka Nišu.
U Nišu, trećem najvećem gradu u Srbiji, 1. marta biće održan novi veliki studentski protest, u danu kada se obeležava četiri meseca od pada nadstrešnice u Novom Sadu, kada je poginulo 15 ljudi, a dvoje teško povređeno.
Upravo je to jedan od glavnih zahteva studenata vlastima - utvrđivanje krivične odgovornosti za pad nadstrešnice i objavljivanje celokupne dokumentacije o stanici u Novom Sadu koja je dva puta renovinarana poslednjih godina.
Studenti tri meseca blokiraju fakultete širom zemlje i organizuju poteste kao vid pritiska na vlast da im ispuni zahteve, a pre svega utvrđivanje krivične odgovornosti za novosadsku tragediju.
Vlast ponavlja da su im zahtevi ispunjeni, ali studenti i njihovi profesori koji ih podržavaju te tvrdnje negiraju i odbijaju pozive visokih zvaničnika na razgovor.
Dok studenti pešače ili voze bicikle ka Nišu, u Zaječaru su zabeleženi incidenti u zgradi Skupštine opštine.
Grupa opozicionih odbornika i njihove pristalice blokirali su održavanje redovne sednice Skupštine grada Zaječara.
Došlo je do guranja i koškanja sa policijom, a sednica lokalne skupštine je odložena.
- Blokada u Vršcu, „nova Timočka buna" u Zaječaru - gde se sve protestovalo tokom vikenda
- Zrenjaninski studenti prepešačili blizu 100 kilometara do Vršca
- Studenti iz Beograda prepešačili više od 80 kilometara, veliki doček u Novom Sadu
Protest u Nišu: 'Studentski edikt'
Naziv protesta „Studentski edikt" simbolično je povezan sa Milanskim ediktom cara Konstantina Velikog iz 313. godine, koji je rođen u Nišu. Njime je uvedena ravnopravnost religija u Rimskom carstvu.
Trajaće 18 simboličnih sati, jer je 018 pozivni broj za Niš, ali je ujedno i poziv za promenu koja je potrebna, napisali su niški studenti.
U ponedeljak je ka Nišu krenula biciklima i grupa studenata iz Novog Sada i Užica.
Novosadskim studentima su se posle prospavane noći na Šumarskom fakultetu u Beogradu pridružile i kolege iz glavnog grada i zajedno planiraju da prođu kroz više gradova centralne Srbije na putu ka Nišu.
Studenti koji pešače iz Čačka, prenoćili su u Kraljevu, i sa kolegama iz Užica nastavljaju put ka Trsteniku, gde će provesti drugu noć.
Kao i tokom ranijih protestnih šetnji kroz Srbiju, studente dočekuju meštani sa hranom i transparentima podrške.
Pogledajte video o sretenjskom susretu studenata u Kragujevcu
Studenti iz Bujanovca, koji su prenoćili u Vranju, u utorak su nastavili put od oko 120 kilometara ka Nišu, tokom koga planiraju da prođu kroz manja mesta poput Vladičinog Hana i Surdulice ali i Leskovca.
Sa druge strane ka Nišu se kreću studenti iz Bora, koji će prenoćiti u utorak u Zaječaru.
Sa njima su i kolege koji su dan ranije stigli autobusom iz Novog Sada.
Do sada je organizovano nekoliko studentskih protestnih pešačenja - najpre su studenti beogradskih fakulteta hodali do 80 kilometara udaljenog Novog Sada, a onda su beogradski, novosadski, niški, čačanski, kraljevački, užički i novopazarski studenti iz raznih pravaca peške došli do Kragujevca na Sretenje, 15. februara.
Skoro svi su prešli oko 150 kilometara.
Grupa studenata zrenjaninskog Tehničkog fakulteta „Mihajlo Pupin" prepešačila je blizu 100 kilometara do Vršca kako bi učestvovala u velikom skupu održanom u nedelju, 23. februara.
Pod sloganom „Iz Banata, iz inata", u ovom gradu na severoistoku države, održan je šestosatni skup podrške studentima.
Skoro 300 kilometara dalje, u Zaječaru, dan ranije, 22. februara, organizovan je najveći skup u istočnoj Srbiji.
Uz poruku „Biće bune dok se zahtevi ne ispune", nastupao je „blokadni" hor, održana je protestna šetnja, kao i 15-minutna tišina za žrtve.
Incidenti u Zaječaru
Navodno nezadovoljni planovima lokalne samouprave, pojedini Zaječarci i predstavnici opozicije okupili su se ispred Skupštine grada, gde je trebalo da bude održana prethodno zakazana sednica.
Okupljeni su ušli u hol zgrade, odakle su krenuli ka sali gde je trebalo da bude sednica, u čemu ih je sprečili privatno obezbeđenje i policija, javlja novinar BBC na srpskom Nemanja Mitrović.
Ka zgradi su poletela jaja, a upotrebljen je i biber sprej.
Sednica je u međuvremenu odložena za 5. mart, zbog nedostatka kvoruma, rekao je opozicioni odbornik Dejan Krstić.
„Neki njihovi su se uplašili, nisu došli, neki odbornici kao opozicije koji su do sada bili uz vlast nisu dali kvorum. Narod je uspeo", rekao je Krstić, preneo je N1.
Okupljeni se nisu odmah razišli već su čekali da iz zgrade izađu odbornici vladajuće koalicije predvođene Srpskom naprednom strankom.
Pošto su održali 15-minutnu tišinu, odajući poštu stradalima u obrušavanju nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, oni su napustili prostor oko skupštine.
Prethodnih dana i u drugim gradovima u Srbiji, stanovnici i opozicioni predstavnici su pokušavali da spreče održavanje sednica gradskog parlamenta.
U ponedeljak je novosadska skupština, u kojoj je biran novi gradonačelnik, bila zasuta jajima i crvenom farbom, a slične scene viđene su prošle nedelje i ispred gradske skupštine u Kraljevu.
Prosvetni radnici ispred Ministarstva
Nastavnici i profesori osnovnih i srednjih škola, i univerzitetski profesori, okupljeni u neformalnoj grupi Puls, protestuju ispred ispred Ministarstva prosvete u Beogradu, gde blokiraju saobraćaj na četiri sata.
Oni su na ranijim skupovima objavili više zahteva, među kojima je poboljšanje materijalnog i društvenog položaja nastavnika i izmenu ranije potpisanog Kolektivnog ugovora između reprezentativnih sindikata i Ministarstva prosvete.
Ovaj dokument diskriminiše nastavnike koji nisu članovi reprezentativnih sindikata, zbog čega traže njegovo poništavanje, rekli su.
Oni se protive i ranije potpisanom sporazumu sa vladom, kojim se stavlja tačka na višemesečne proteste prosvetara ističući da po tom dogovoru njihove zarade neće biti povećane na način na koji su to tražili.
Skupu, koji se organizuje pod parolom upućenoj Ministarstvu „Vi ste odgovorni. Od vas zavisi", pridružili su se i pojedini roditelji i srednjoškolci.
Protestu ispred Ministarstva prosvete trebalo bi da se oko 18 časova pridruže novosadski profesori koji trče štafetni maraton iz Novog Sada.
Oko 60 profesora, koji su krenuli u utorak ujutru, istrčaće maraton u 12 deonica, noseći deklaraciju kojom pokazuju „najveću solidarnost" sa studentima, rekla je Sanja Belić, vanredna profesorka Prirodno-matematičkog fakulteta.
„Cilj je da predamo deklaraciju studentima, gde se potpisalo više od 800 profesora koji su zaposleni na Univerzitetu u Novom Sadu i nastavnika koji rade u visokoškolskim ustanovama", rekla je ona, prenosi Insajder.
Zbog protesta prosvetnih radnika i učeničkih blokada, pojedine škole širom Srbije nisu regularno počele drugo polugodište, tako da se nastava ili ne održava ili časovi traju skraćeno 30 minuta.
Tačan broj škola koje ne rade nije poznat pošto nadležni i nezadovoljni prosvetni radnici iznose različite podatke.
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 02.25.2025)