Dekan: Rektorski kolegijum beogradskog Univerziteta inicirao izradu platforme za razgovore s Vladom
Dekan beogradskog geografskog fakulteta Velimir Šećerov je danas kazao da je prošireni rektorski kolegijum dao i nalog da se formira tim za izradu platforme, na osnovu koje bi se vodili razgovori sa predstavnicima vlade.
Rektor Univerziteta u Beogradu Vladan Đokić pozvao je ranije danas premijera Srbije Đura Macuta na nastavak dijaloga, saopštio je taj univerzitet.
U pismu koje je Đokić uputio Macutu, navodi se da Univerzitet ostaje čvrsto posvećen otvorenom dijalogu i da je spreman da nastavi započete razgovore sa predstavnicima vlade Srbije.
U pismu se predlaže da se naredni sastanak održi u ponedeljak ili utorak, 28. ili 29. aprila, na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu, u terminu koji odgovara predsedniku vlade.
Odluka da se ponovo uđe u razgovor doneta je na proširenom rektorskom kolegijumu koji je uključivao i sve dekane fakulteta Beogradskog univerziteta a prisustvovao je i Šećerov.
Kolegijum, osim što je dao zeleno svetlo za nastavak razgovora je istovremeno dao i nalog da se formira tim za izradu platforme, na osnovu koje bi se vodili razgovori sa predstavnicima vlade, navodi tv Insjader.
Šećerov je za tu televiziju precizirao da ta platforma još nije definisana, te istakao "da je previše oštro tvrditi da se radi na iscrtavanju crvenih linija".
"Naša pozicija je poznata i rektor ju je već izneo, a to je da univerzitet stoji iza zahteva studenata", kazao je on.
Naveo je i da radne grupe koje su formirali su "jasno ukazale šta je to što nedostaje da se realizuju studentski zahtevi", posebno, kako je naveo, "prva tri".
"Mi smo tu u specifičnoj situaciji, jer mi podržavamo studentske zahteve, ali nismo u poziciji da utičemo na prekid blokada", kazao je.
Prema njegovim rečima, to se moglo videti u Kragujevcu i Nišu "gde je bilo bezuspešnih pokušaja da se studentima nametne rešenje sa kojim oni nisu saglasni".
"Tako da mi nemamo crvenih linija, jer niti možemo da utičemo na blokade, niti možemo da donosimo zakone kojima bi studentski zahtevi bili ispunjeni. Ali razgovor mora da se vodi, kako bismo pokušali da napravimo određene pomake", naveo je Šećerov.
Dodao je da se razgovori neće odvijati u "ugodnom okruženju", te podsetio da su protiv rektora Đokića podnete dve krivične prijave.
Kazao je i da su on i pojedini dekani izloženi velikom medijskom pritisku.
Smatra i da se "razgovori neće voditi u ravnopravnoj poziciji", imajući u vidu, kako je ukazao, "da se otišlo u smeru uslovljavanja članova univerziteta".
"Ali, zbog studenata i procesa obrazovanja uopšte, nadamo se da može doći do nekih pomaka", kazao je, piše na sajtu te televizije.
Napomenuo je da "najave prestanka finansiranja fakulteta i preusmeravanja sredstava, iako možda i nisu utemeljene, mogu stvari da odvedu u drugom smeru".
I pored toga, kak naveo, "nama ne preostaje ništa do da razgovaramo u onom domenu u kom rektorski kolegijum može da utiče".
"Mi sa studentima imamo komunikaciju na nivou razmene informacija s vremena na vreme. A pritom, oni se uvek ograđuju od onih dogovora koji njima ne odgovaraju", kazao je.
Opet, napomenuo je, premijer je univerzitetski profesor, kao i ministar (prosvete Dejan Vuk) Stanković, pa se nada da imaju dobro razumevanje situacije, ali, kako je dodao, videćemo.
(Beta, 24.04.2025)