Bojan Pajtić: Sve opozicione stranke da podrže studentsku listu, alternativa ne postoji
Pajtić je agenciji Beta kazao da je zahtev studenata za vanrednim parlamentarnim izborima "jedinstvena prilika da se režim pobedi čak i u veoma teškim uslovima medijske neravnopravnosti, kupovine glasova i pritisaka na birače".
"Studenti su pokazali do sada neviđeni nivo organizovanosti i konspirativnosti. Desetine hiljada studenata je diskutovalo o veoma važnoj političkoj temi kao što je raspisivanje izbora i formiranje studentske liste, a da ni javnost ni režim s tim nisu bili upoznati. To pokazuje koliko je studentski pokret zreo i sazreo u prethodnih šest meseci. Nemoguće je zamisliti širi front protiv režima, od fronta koji su formirali studenti i njihov zahtev za vanrednim parlamentarnim izborima je jedinstvena prilika da se režim pobedi čak i u veoma teškim uslovima medijske neravnopravnosti, kupovine glasova i pritisaka na birače", ocenio je profesor.
S obzirom na snagu i širinu studentskog fronta, dodao je, može mnogo da se uradi da javni i privatni mediji, koji koriste nacionalne frekvencije, u predizbornoj kampanji daju mogućnost svim političkim opcijama da predstave svoje programe.
"Masovnost, odlučnost i energija koju sa sobom nose studenti, a koje ćemo podržati mi stariji, ali i srednjoškolci, garantuje da će teško biti moguće krasti izbore, pritiskati birače i organizovati izbore na mafijaški način na koji je to do sada činio Aleksandar Vučić. Srbija se više ničega ne plaši, studenti su odagnali strah i ovo je istorijska situacija da postanemo normalna i uređena zemlja", rekao je Pajtić.
Prema njegovim rečima, političke stranke nemaju razloga da ne podrže listu kojoj studenti budu ukazali poverenje.
"Opozicione političke stranke nemaju alternativu ako ne podrže studente, jer mnoge od njih ne bi prošle ni cenzus. Studenti jasno pozivaju različite društvene grupe i opozicione političke stranke da se pridruže ovom procesu. Studenti su isključili sebe kao potencijalne kandidate za poslanike, ali i funkcionere opozicionih stranaka, što ne znači da na listi neće biti članova opozicionih stranaka. Konačno vidimo svetlo na kraju tunela, ono je izvesno i sve opozicione stranke bi trebalo da, poput Demokratske stranke, podrže studentsku listu", istakao je Pajtić.
Komentarišući izjave predsednika SNS-a i SPS-a Miloša Vučevića i Ivice Dačića koji se protive raspisivanju vanrednih parlamentarnih izbora, Pajtić je kazao da se radi o "praznoj priči".
"Batrganje režima koji govori da izbora neće biti je prazna priča. Ako ne raspišu izbore, dobiće masovnu građansku neposlušnost i biće veoma teško biti funkcioner SNS-a ili SPS-a u narednom periodu. U uslovima kada studenti iza sebe imaju milione građana, vlast apsolutno neće biti u mogućnosti da kontroliše ni procese, ni sistem i ništa drugo joj neće preostati nego da raspiše izbore", naglasio je profesor Pajtić.
Studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova u Srbiji objavili su u ponedeljak veče da traže vanredne parlamentarne izbore.
"Tražimo momentalno raspuštanje Narodne skupštine i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora u skladu s članom 109 Ustava Republike Srbije", objavili su Studenti u blokadi na društvenim mrežama.
Veruju da je demokratija jedini ispravan način izlaska iz krize.
"Pozivamo narod da podrži listu kojoj će studenti u blokadi svih visokoškolskih ustanova na teritoriji Srbije preneti svoje poverenje, kako bi na terazijama pravde prevagnula istina", navedeno je u objavi.
(Beta, 06.05.2025)