Demonstranti u Subotici protiv medijskog mraka i cenzure

Beta 03.05.2017

Subotičani su u sredu na 29. protestu "Protiv diktature" na gradskom trgu poručili da su protiv "medijskog mraka i cenzure" u Srbiji i optužili subotičke medije da neprofesionalno obavljaju svoj posao.

Jedna od govornica na protestu podsetila je da svaka diktatura nosi i medijski mrak, a "što je država nerazvijenija, to su građani u većem mraku".

"Sve je kontrolisano, a veliki broj novinara ne obavlja svoj posao profesionalno i objektivno. To je karakteristika nerazvijenih društava. Koliko god da je novinarstvo napredovalo, mi sada idemo unazad u vremenu. Sve je zamračeno, a to odgovara diktatorima", rekla je ona.

Ona je kazala da većina lokalnih medija i novinara ne obavlja svoj posao profesionalno i da ne izveštavaju sa protesta Subotičana, da prenose banalne stvari, a ne informacije od važnosti za građane.

"Ne rade posao profesionalno, velika je cenzura, a neka je njima na sramotu što se bave trivijalnim stvarima. Svi lokalni mediji su neprofesionalni, osim Magločistača koji nas jedini prenosi. Ni novine, ni televizije ne prenose proteste - apsolutno smo ignorisani. Mi smo ovde 29 dana, a oni pišu o trivijalnim stvarima kao što su sniženja, a ne o stvarima koje su od važnosti za Subotičane. Ne možete ignorisati proteste koji se dešavaju svakog dana", upozorila je ona.

Dodala je da građani treba da se obrazuju i da uče da kritički prosuđuju ono što im se servira, da informacije prikupljaju iz više izvora.

Jedna od govornica je rekla da su objavljeni rezultati konkursa za kulturu i podsetila da se na sličan način odlučuje i o finansiranju lokalnih medija: da se ne zna po kojem osnovu se novac daje i ko u tim komisijama donosi odluke.

"Smatramo da stručni ljudi treba da budu u komisijama koje odlučuju o novcu za medije, i da novac ne sme da se raspoređuje prema potrebama partijskih kadrova koji upravljaju tim medijima i kontrolišu ih, već za razvoj novinarstva i istraživačkog novinarstva", kazala je ona.

Podsetila je da je vlast napala jednu od velikih televizija - N1, i upitala da li će posle napada na medije s nacionalnom frekvencijom, početi da napadaju i nezavisne lokalne medije.

"Sa neadekvatnom i nefer raspodelom budžetskih sredstava za medije već je dovoljno da se prikoče mediji koji nemaju osnovna sredstva za funkcionisanje tokom godine. Ako ni to nije dovoljno, hoće li možda dolaziti lično da prete i da ulaze u kuće urednicima i vlasnicima lokalnih medija", upitala je ona.

Ona smatra da su pojedini portali u Srbiji prošli kroz velike transformacije: nekada su imali odlične tekstove, teme i adekvaten novinarski pristup, a onda su ođednom postali režimski mediji.

"Razlog je novac i strah. SNS korak po korak pravi Severnu Koreju od naše države. Zar treba da se probudim jednog jutra i da ne mogu na internet jer je zabranjen u Srbiji? Korak po korak, sve je veći medijski mrak, sve veće zaglupljivanje ljudi", ocenila je ona.

Danas je Svetski dana slobode medija, a ocenjuje se da je ona u Srbiji poslednjih godina u opadanju.

Protest je održan i u Beogradu gde se stotinak građana okupilo na 31. protestu "Protiv diktature" koji je završen simboličnim "peglanjem glasačkih listića" ispred sedišta Republičke izborne komisije (RIK).

Trideseti protest u Subotici "Protiv diktature" je zakazan za sutra u 19 časova, ispred zgrade Narodnog pozorišta.

(Beta, 03.05.2017)

Subotica »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja