Antić: 2018. godina ključna za energetski sektor u oblasti obnovljivih izvora energije (VIDEO)

Beta 24.04.2018

Ministar energetike i rudarstva Aleksandar Antić izjavio je danas da je 2018. ključna godina za energetski sektor u oblasti obnovljivih izvora energije, jer se očekuje da će na mrežu biti priključeno novih 250 megavata iz obnovljivih izvora."Radi se uglavnom o velikim vetroparkovima kao što su Alibunar od 42 megavata, Kovačica od 105 i deo kapaciteta vetroparka Čibuk od oko 100 megavata", rekao je Antić na otvaranju sajma o obnovljivim izvorima energije "RENEXPO Water and Energy" u Belekspo centru u Beogradu.

On je kazao da se u 2019. godini očekuje da na elektromrežu bude priključeno još oko 250 megavata iz obnovljivih izvora, što će Srbiju približiti, kako je istakao, cilju da do 2020. godine iz obnovljivih izvora energije koristi 27 odsto od ukupne potrošnje.

To bi, kako je rekao, trebalo da bude oko 650 megavata proizvodnje iz novih objekata iz obnovljivih izvora.

On je podsetio da EU radi na definisanju novog cilja dobijanja energije iz obnovljivih izvora za 2030. godinu i razmatra se da taj procenat bude između 30 i 35 odsto.

"Srbija će biti spremna da odgovori novim energetskim izazovima", kazao je Antić i dodao da se spremaju novi projekti pre svega za male i velike hidroelektrane, ali i novi akcioni plan koji se odnosi na solarnu energiju, energiju vetra, biomase i geotermalne izvore.

On je kazao da se nastavlja i sa projektima iz oblasti energetske efikasnosti koji, kako je ocenio, predstavljaju novi energetski izvor.

"Uz pomoć nemačke banke KfW i Vlada Švajcarske radi se na projektu da deset toplana u Srbiji pređe sa korišćenja fosilnih goriva na korišćenje biomase", kazao je Antić.

Naveo je da je cilj države u oblasti energetske efikasnosti smanjenje od jednog procenta ukupne finalne potrošnje energije godišnje.

Ocenio je da i lokalne samouprave sve više shvataju značaj energetske efikasnosti obnovljivih izvora energije, pa je tako jedna trećina ugovora o javno privatnim partnerstvima u vezi sa zamenom javne rasvete i prelaskom na led tehnologije.

Prioritet Vlade Srbije je održivi razvoj, ali i borba protiv klimatskih promena, u čemu su ključni alati obnovljivi izvori energije i energetska efikasnost, naveo je Antić.

Državni sekretar zaštite životne sredine Branislav Blažić izjavio je da je resorno ministarstvo svesno ekološke zaostalosti Srbije, ali da neće odustati od izazova u pridruživanju EU i stalne borbe protiv višedecenisjkog nemara prema životnoj sredini.

On je istakao da će javno privatno partnerstvo kao model biti osnova za rešavanje problema u oblasti zaštite životne sredine i zahvalio je na dosadašnjoj pomoći EU na putu ka usklađivanju sa zakonodavstvom Unije.

Nije bilo trovanja radnika u Rafineriji nafte u Pančevu

Ministar rudarstva i energetike Srbije negirao je navode u medijima da je u jednom od postrojenja Naftne industrije Srbije (NIS), u Rafineriji nafte u Pančevu, bilo trovanja radnika, istakavši da njihovo zdravlje nije ugroženo.

"Medicinski izveštaji potvrdili su da nije bilo trovanja, već da je osećaj nelagodnosti, mučnine i vrtoglavice bio izazvan snažnim, neprijatnim mirisom", kazao je Antić novinarima.

Antić je objasnio da se uz Rafineriju nalazi radilište u okviru NIS-a u kome se radi postrojenje za Duboku preradu i da je deo radnika koji su tu angažovani, uglavnom iz firme Elita kop, imali simptome mučnine i glavobolje.

"Nadležni organi prate sve u vezi sa tim i izveštavaće javnost", istakao je Antić.

Prma njegovim rečima, 11. i 12. aprila došlo je do poremećaja u tehnološkom procesu u Rafineriji koji je doveo do toga da jedan segment postrojenja bude isključen, ali je sada u toku proces restartovanja.

Dodao je da se proizvodnja u Rafineriji normalno obavlja, kao i da je Ministarstvo životne sredine uradilo sve potebne preglede.

Antić je istakao i da su na teren izašli svi nadlezni državni organi, kao što su Pokrajinski Sekretarijat za zaštitu životne sredine i Inspekcije rada.

Mediji su prethodno prošle nedelje, kada se desio kvar na jednom od postrojenja Rafineriji nafte, objavili da niko nije objasnio šta se tačno dogodilo u toj fabrici, kao ni šta se desilo sa 13 radnika, koji su prethodnih dana zatražili lekarsku pomoć zbog mučnina, glavobolja i stomačnih problema.

CEO MATERIJAL MOŽETE PREUZETI OVDE

(Beta, 24.04.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Ekonomija, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja