Hoti: Izrael priznao Kosovo 22 minuta posle potpisivanja dokumenata u Vašingtonu

Beta 09.09.2020

Premijer Kosova Avdulah Hoti izjavio je danas da je Izrael priznao Kosovo 22 minuta nakon što su se on i predsednik Srbije Aleksandar Vučić obavezali u Vašingtonu da normalizuju ekonomske odnose dve strane.

"Pogrešno je da bilo ko ima nedoumice da ovaj sporazum krši suverenitet države Kosovo. Mislim da ovo priznanje koje je od Izraela stiglo 22 minuta posle potpisivanja sporazuma u Beloj kuci, samo može da jača suverenitet države Kosovo", rekao je Hoti novinarima.

On je kazao da "ne sumnja da će sporazum biti sproveden", prenela je televizija N1.

"Sklopljen je u Beloj kući i ne verujem da bilo koja druga kancelarija ima veći kredibilitet da obezbedi sprovođenje sporazuma", naveo je Hoti.

Vučić i Hoti su se u petak u Beloj kući obavezali na normalizaciju ekonomskih odnosa. Oni su u prisustvu predsednika SAD Donalda Trampa potpisali svako svoj primerak dokumenta nazvanog "Ekonomska normalizacija". Dokumenti se razlikuju samo u poslednjoj od 16 tačaka.

U dokumentu koji je potpisao Vučić, poslednja tačka glasi: "Srbija (Beograd) pristaje da otvori kancelariju privredne komore i državnu kancelariju u Jerusalimu 20. septembra 2020. godine i da prebaci ambasadu u Jerusalim do 1. jula 2021. godine".

U dokumentu koji je potpisao Hoti, poslednja tačka glasi: "Kosovo (Priština) i Izrael pristaju na međusobno priznanje".

Uprkos tome, u srpskoj javnosti i dalje traje rasprava o tome da li se Srbija bezuslovno obavezala da premesti ambasadu u Jerusalim do 1. jula 2021. godine.

List "Tajms ov Izrael" javio je danas da Srbija neće ispuniti obećanje o premeštanju ambasade iz Tel Aviva u Jerusalim ako Izrael prizna nezavisnost Kosova, pozivajući se na izvor blizak vladi u Beogradu.

Vučićeva savetnica za medije Suzana Vasiljević danas je rekla da preseljenje ambasade Srbije iz Tel Aviva u Jerusalim "nije definitivno", da će se o sledećim koracima razgovarati i da Srbija "za sada ništa nije prihvatila".

U obraćanju javnosti posle potpisivanja sporazuma u Beloj kući, Vučić je u petak rekao da je stav SAD bio da Srbija treba da pozove Izrael da prizna nezavisno Kosovo, što je za Beograd bilo neprihvatljivo.

Vučić je kazao da je zbog toga doneta odluka da srpska i albanska strana potpišu dva dokumenta.

"U našem dokumentu sa Amerikancima, mi smo Izraelu ponudili i rekli 'Ako budete poštovali Srbiju, mi ćemo za godinu dana da prebacimo ambasadu u Jerusalim'", naveo je Vučić u petak.

Gotovo istovremeno s Vučićevim obraćanjem javnosti, premijer Izraela Benjamin Netanjahu pozdravio je najavu preseljenja ambasade Srbije u Jerusalim.

On je kazao i da će Izrael uspostaviti diplomatske odnose sa Prištinom i da će Kosovo otvoriti ambasadu u Jerusalimu i postati prva evropska i prva većinski muslimanska zemlja koja će to učiniti.

Ambasade u Jerusalim do sada su premestile samo dve države, SAD i Gvatemala.

Najveći deo međunarodne zajednice ne priznaje Jerusalim za glavni grad Izraela i smatra da takvo priznanje mora da bude deo rešenja višedecenijskog izraelsko-palestinskog sukoba po modelu dve države. Prema tom modelu, istočni Jerusalim bio bi glavni grad buduće palestinske države.

Rezolucijom 478 Saveta bezbednosti UN iz 1980. godine sve članice svetske organizacije pozivaju se da povuku diplomatska predstavništva iz Jerusalima.

(Beta, 09.09.2020)

Pročitajte još

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja