Marinković: Za dve godine broj srpskih đaka na Kosovu smanjen za 1.000

Beta 12.09.2023

Miodrag Marinković iz kosovskog Centra za afirmativne društvene akcije (CASA) izjavio je danas da je broj đaka koji na Kosovu i Metohiji pohađaju nastavu na srpskom jeziku u poslednje dve godine smanjen za skoro 1.000. 

"Prema dostupnim podacima Školske uprave za Kosovo i Metohiju, osnovne i srednje škole na Kosovu 2021. godine je pohađalo 15.520 đaka. Dve godine kasnije, prema istom izvoru, škole na Kosovu pohađa 14.610 učenika. Dakle za samo dve godine u školama imamo skoro 1.000 đaka manje", rekao je Marinković agenciji Beta. 

Ministarstvo prosvete Srbije je u odgovoru agenciji Beta navelo da je ove godine na Kosovu u prvi razred osnovne škole upisano 1.127 učenika, a da je u prvi razred srednje škole krenulo 1.174 đaka. 

Ministarstvo je dodalo da se nastava na srpskom odvija u 100 školskih objekata i da u osnovnom i srednjem obrazovanju ima ukupno 14.610 srpskih đaka. 

Marinković ističe da je broj srpskih đaka na Kosovu u poslednjih deset godina smanjen za više od 10.000. 

"Broj Srba na Kosovu permanetno opada. Zvanični statististički podaci o broju Srba koji napuštaju Kosovo nisu dostupni jer kosovski Srbi nisu učestvovali na nekoliko poslednjih popisa stanovništva koje su organizovale vlasti u Prištini, niti su u istom periodu popisivani od strane Republike Srbije. Školska Uprava za Kosovo i Metohiju je 2012. godine govorila o 25.000 đjaka upisanih u predškolske i ustanove osnovnog i srednjeg obrazovanja na Kosovu. Ti uporedni podaci pokazuju alarmantno smanjenje broja učenika i verovatno odlazak njihovih porodica s Kosova", ocenio je Marinković. 

Dodao je da mladi ljudi smatraju da obrazovni sistem na Kosovu permanentno gubi na kvalitetu, da programi koji se nude nisu prilagođeni potrebama tržišta i da generalno obrazovanje na Kosovu ne donosi bolje prospekte za zapošljavanje. 

"Veliki uticaj na odluku mladih na napuste Kosovo ima i nestabilno bezbednosno okruženje, ali i nedostatak prilika za pronalaženje poslova kako zbog nepovoljnih ekomonskih prilika tako i zbog svepristune korupcije, nepotizma i stranačkog zapošljavanja. Svesni da se do posla dolazi stranačkim vezama, a ne kvalitetom i kompetentnošċu kandidata, mladi ljude priliku za zaposlenje traže na veċim tržištima u Srbiji", kazao je Marinković.

(Beta, 12.09.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja