Zdravlje: Muškarci koji koriste vijagru u manjem su riziku od Alchajmera, pokazala studija

Studija ukazuje na vezu između korišćenja leka za potenciju i Alchajmerove bolesti, ali potrebno je više istraživanja da bi se dokazalo da vijagra ima koristi za mozak.

BBC News 08.02.2024
Getty Images

Muškarci koji su uzimali lekove za erektilnu disfunkciju, poput vijagre, u manjem su riziku da obole od Alchajmerove bolesti, pokazuje studija.

U istraživanju na više od 260.000 muškaraca, 18 odsto su imali manje šanse da razviju stanje koje izaziva demenciju.

Ali potrebno je više istraživanja da bi se dokazalo da lekovi imaju efekta.

Dva nova leka za Alchajmerovu bolest pokazala su veliki uspeh u usporavanju bolesti u najranijim fazama, kažu naučnici.

Testovi u ćelijama sugerišu da lek cilja na neke od proteina koji se akumuliraju u ovoj vrsti demencije.

Evidencija o receptima

Lekovi poput vijagre prvobitno su napravljeni za lečenje visokog krvnog pritiska i angine.

Oni deluju na ćelijske signalizacije koje mogu biti povezane sa memorijom.

Takođe je poznato da utiču na aktivnost moždanih ćelija, a istraživanja na životinjama pokazuju da imaju zaštitni efekat na mozak.

U novoj studiji iz neurologije, istraživači sa Univerzitetskog koledža u Londonu pogledali su zapise o receptima hiljada muškaraca koji imaju erektilnu disfunkciju, upoređujući one koji su uzimali lekove sa onima koji nisu.

Getty Images

Tokom naredni pet godina su otkrili da je osam na 10.000 ljudi sa Alchajmerom dobijalo lekove, a 9,7 slučajeva je bilo u grupi koja ih nije uzimala.

Muškarci kojima je izdato najviše recepata za lekove za erektilnu disfunkciju imali su najmanju verovatnoću da razviju Alchajmerovu bolest, što pokazuje da bi njegova redovna upotreba mogla da ima veći uticaj na bolest.

Istraživači kažu da njihova studija ne pokazuje da sami lekovi smanjuju rizik od Alchajmerove bolesti, ali bi mogli da ukažu na novi put istraživanja.

Doktorka Rut Brauer, vodeća autorka istraživanja, rekla je da je „potrebno više istraživanja da bi se potvrdili ovi nalazi".

Istraživači takođe žele da sprovedu ispitivanje na ženama, da vide da li lek ima bilo kakav uticaj.

Postoji mnogo faktora koji mogu izazvati bolest.

U studiji su nalazi prilagođeni za učesnike: posmatrali su se faktor starosti, osnovno zdravstveno stanje, uzimanje drugih lekova, konzumiranje cigareta.

„Ova studija ne dokazuje u potpunosti da lekovi za erektilnu disfunkciju smanjuju rizik od Alchajmerove bolesti, ali pruža dobar dokaz da je ova vrsta leka vredna daljeg proučavanja u budućnosti", rekla je Brauer.

Doktor Frančesko Tamanjini, neurofiziolog sa univerziteta u Redingu, rekao je da je u pitanju „sjajna studija", ali su potrebni čvrsti dokazi o tome kako lek utiče na mozak.

„Može biti da ima terapeutski efekat koji direktno utiče na neurone (ako je lek u stanju da pređe krvno-moždanu barijeru) i/ili povećava protok krvi, ali obe ove hipoteze treba da se testiraju", rekao je on.


Pogledajte video: Belmuž ili svrljiška vijagra - recept nad receptima


Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 02.08.2024)

Povezane vesti »

Komentari

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja