AP: U Beogradu hiljade protiv rudarenja litijuma, zvaničnici kažu da je to zavera protiv Vučića
Američka novinska agencija AP večeras piše da su se desetine hiljada ljudi okupile u Beogradu na mitingu protiv rudarenja litijuma u Srbiji "uprkos upozorenjima zvaničnika da je to navodna zavera za svrgavanje populističkog predsednika Aleksandra Vučića i njegove vlade".
Dalje kaže da je Vučić ranije rekao da su ruske obaveštajne službe obavestile da za u subotu u Srbiji neodređene zapadne sile koje žele da ga svrgnu s vlasti, spremaju "masovne nemire i državni udar".
Velika masa je skandirala "Nećeš kopati!" i "Izdaja, izdaja!", prenosi AP.
Agencija piše da su "državni zvaničnici i mediji pod kontrolom države pokrenuli veliku kampanju protiv mitinga, upoređujući ga sa pobunom na Majdanu u glavnom gradu Ukrajine Kijevu koja je dovela do svrgavanja tadašnjeg proruskog predsednika Viktora Janukoviča 2013. godine".
"Organizatori protesta u Beogradu su rekli da će protest biti miran", piše AP i prenosi da je popularna glumica Svetlana Bojković rekla da je "naš današnji skup ekološki i nema političkih ambicija, ali nas je vlast optužila da pokušavamo da izvedemo državni udar".
"Došli smo ovde danas da podignemo glas protiv nečega što je izvan politike", rekla je ona u govoru na skupu.
Miting u centru Beograda usledio je posle višenedeljnih protesta u desetinama gradova širom Srbije protiv vladinog plana da dozvoli eksploataciju litijuma u bujnoj poljoprivrednoj dolini na zapadu zemlje, podseća AP.
Dalje kaže da je taj plan bio ukinut 2022. godine pošto su održane velike demonstracije uz blokadu ključnih mostova i puteva, ali je oživeo prošlog meseca i dobio je podsticaj u okviru probnog sporazuma o "kritičnim sirovinama" koji je potpisala Vučićeva vlast sa Evropskom unijom.
AP podseća da Srbija formalno traži članstvo u EU, održavajući veoma bliske veze i sa Rusijom i sa Kinom i procenjuje da bi memorandum sa EU o iskopavanju litijuma i drugih ključnih materijala potrebnih za "zelenu tranziciju" približio Srbiju EU i smanjio bi evropski uvoz litijumskih baterija i električnih automobila iz Kine.
Dok vlada insistira da je rudnik prilika za ekonomski razvoj, kritičari kažu da bi naneo nepopravljivo zagađenje dolini Jadra, zajedno sa njenim ključnim rezervama podzemnih voda i poljoprivrednog zemljišta, navodi AP.
Agencija navodi da se tamošnje stanovništvo oštro protivi rudniku kojim bi upravljala multinacionalna rudarska kompanija "Rio Tinto", mada su se i vlada i kompanija obavezali na najviše ekološke standarde u procesu rudarenja, ali protivnici nisu u to ubeđeni.
Desetine hiljada izašle su proteklih nedelja na skupove za zaštitu životne sredine širom Srbije, "što predstavlja veliki izazov za Vučića i njegovu sve autkratičniju vladavinu", smatra AP.
S druge strane, protivnici žele da vlast formalno zabrani bilo kakvo rudarenje litijuma i bora u celoj zemlji.
Agencija navodi da je vlada uspostavila medicinski tim za praćenje svih potencijalnih opasnosti po zdravlje i pozivni centar koji građani mogu da pozovu da izraze zabrinutost, očigledno u pokušaju da ublaži protivljenje.
Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović rekla je za Asošiejted pres ranije ove nedelje u intervjuu da Srbija neće samo izvoziti sirovine, već će razviti "lanac vrednosti" u zemlji, povezan sa proizvodnjom baterija i električnih vozila kako bi pomogla u razvoju novih tehnologija.
Meštani doline Jadra, međutim, kažu da ih ništa ne može nagovoriti da pristanu na rudnik. Rekli su da su spremni da učine sve da se rudnik ne otvori, zaključuje AP.
(Beta, 10.08.2024)