Rasprava o Pravosudnoj akademiji: Vlast je za politički izbor sudija ili je ta tvrdnja smešna
Govoreći kao prva u ime Društva sudija Srbije Nada Đorđević je ocenila da je nacrt "nekvalitetan" i da treba raditi ispočetka jer su predložene odredbe problematične i ugrožavaju nezavisnost pravosuđa.
"Ako se uvede, na primer, da je završena obuka na Pravosudnoj akademiji jedinu ulaz u pravosuđe kandidatima za sudije i tužioce, to bi bio prikriveni uticaj politike", ocenila je Đorđević, navodeći da je to većinsko mišljenje među sudijama.
Naglasila je da se tokom nedavne promene Ustava i pravosudnih zakona nije došlo do zaključka da je potrebno uvesti takvo rešenje.
"Radna grupa Ministarstva pravde je ovakvim nacrtom dala sebi mogućnost da menja druge zakone o sudijama i tužiocima, što nije dopušteno i protivno je Ustavu", rekla je predsednica Društva sudija Snežana Bjelogrlić, koja je i članica Visokog savet sudstva.
Počasna predsednica Društva sudija, sudija Vrhovnog suda Dragana Boljević je navela da se iz nacrta "nameće utisak da političke vlasti žele da povrate ono čega su se odrekle promenom Ustava i donošenjem novih pravosudnih zakona jer istrajavaju u težnji da instaliraju Akademiju kao provodnik svog uticaja na izbor sudija".
Ministarka Popović je na to reagovala opaskom da je to "smešna tvrdnja".
Član Visokog saveta tužilaštva Predrag Milovanović, naglasivši da govori kao član Udruženja tužilaca, upozori je da Akademije još nije "sazrela" da bude jedini ulaz kandidatima u pravosuđe.
On je ukazao i na problematičnost odredbe u Nacrtu Zakona o Pravosudnoj akademiji po kojoj je u njenom Upravnom odboru predviđeno i mesto za egzekutivu, odnosno ministra pravde.
Predsednik radne grupe za izradu nacrta zakona o Pravosudnoj akademiji, pomoćnik ministra pravde Jovan Ćosić je rekao da će postojati prelazni period dok novi zakon ne stupi na snagu jer su previđene promene velike.
On je objasnio da jedna od alternativa predviđa ulazak u pravosuđe kroz Akademiju ili polaganjem testa pred Savetima sudija i tužiocima - kako je sada, čemu je alternativa ulaz samo preko Akademije.
Ali, "nekako je u javnosti došlo do inverzije, pa se smatra da je druga alternativa osnovna", naveo je Ćosić.
Današnji okrugli sto u Palati pravde bio je poslednji u okviru javne rasprave o Nacrtu Zakona o Pravosudnoj akademiji, pa je ministarka Popović pozvala zainteresovane i da pošalju primedbe.
To važi i za javnu raspravu o nacrtima dva zakona, o kojima je juče završena javna rasprava, Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku, kao i Nacrtu zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika.
(Beta, 31.10.2024)