Fon Šnurbajn: Napadi na navijače Makabija organizovani preko Telegrama pre njihovog dolaska

Beta 14.11.2024

Koordinatorka Evropske komisije za borbu protiv antisemitizma Katarina fon Šnurbajn izjavila je da su nedavni napadi na navijače Makabija u Amsterdamu organizovani putem društvene mreže Telegram pre nego što su stigli, te da je to pokazatelj da su jasno targetirani i kako se internet može koristiti za organizovanje antisemitskih napada.

"Nema izgovora za lov na Jevreje i ovakvo nasilje", rekla je ona večeras u Beogradu dodajući da je i ponašanje pojedinih Makabijevih navijača bilo problematično, te da se ne može tolerisati nijedan oblik mržnje.

Prošle nedelje navijači Makabija iz Tel Aviva sukobili su se sa propalestinskim demonstrantima pre i posle utakmice Lige Evropa između njihovog tima i Ajaksa ispred Ajaksovog stadiona u Amsterdamu.

Ona je na tribini "Suprotstavljanje onlajn antisemitizmu" pozvala na oslobađanje talaca zarobljenih u napadu Hamasa na jug Izraela 7. oktobra prošle godine.

Ekstremisti Hamasa tada su probili graničnu ogradu i iznenada upali na jug Izraela i ubili oko 1.200 ljudi, uglavnom civila i oteli više od 250.

Oko 100 talaca je još uvek u Gazi, ali se veruje da trećina više nije živa.

U izraelskoj osvetničkoj ofanzivi ubijeno je više od 42.000 Palestinaca po podacima lokalnog ministarstva zdravlja, a više od polovine poginulih žene i deca. Ofanziva je razorila veliki deo osiromašene palestinske teritorije i zbog sukoba je raseljeno oko 90 odsto stanovnika često više puta.

Fon Šnurbajn rekla je da napad Izraela na Gazu ljudi koriste kao izgovor za antisemitizam. Dodala je da su ti događaji uticali i na Jevreje van Izraela te da oni ne mogu biti pozivani na odgovornost zbog onoga što radi izraelska vlada.

"To je neprihvatljivo i antisemitski", dodala je.{video1}

Britanski ambasador u Srbiji Edvard Ferguson je na istoj tribini rekao da veštačka inteligencija može da podrži masivno širenje antisemitizma i negiranja holokausta, ali da može da se koristi za dobre stvari poput praćenja i brisanja antisemitskih objava.

Velika Britanija trenutno predsedava Međunarodnim savezom za sećanje na holokaust. 

Izraelska ambasadorka u Srbiji Avivit Bar-Ilan istakla je zabrinutost za mlađe generacije koje "većinu života žive na mreži", pre svega putem mobilnih telefona."Živimo u vremenu kada tvit ili objava ili video mogu da postanu viralni u sekundi. Antisemitizam nije više nešto što se događa u udaljenim kutcima interneta, on je na našim profilima, u komentarima, ispod naših porodičnih fotografija", rekla je.

Istakla je da Izrael trenutno prolazi kroz najteži period od svog nastanka i da se suočava sa neprijateljem koji želi da ga izbriše sa mape.

"Nastavićemo da štitimo građane Izraela i našu bezbednost", dodala je. 

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila da je saradnja institucija i tehnološke zajednice krucijalna za borbu protiv diskriminacije i uspešnu zaštitu ljudskih prava.

"Doprinos jevrejske zajednice za razvoj srpskog društva je neprocenjiv. Antifašistička tradicija je integralni deo našeg društvenog bića, shodno tome moramo nastaviti da gradimo tolerantno i bezbedno društvo koje će se protiviti svim formama revitalizacije holokausta", rekla je. CEO VIDEO MATERIJAL MOŽETE PREUZETI OVDE:  

(Beta, 14.11.2024)

Pročitajte još

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja