Bivši premijer Grčke Andonis Samaras isključen iz vladajuće stranke

Beta 16.11.2024

Grčka vlada saopštila je danas da je iz vladajuće stranke Nova demokratija izbacila bivšeg premijera Andonisa Samarasa (73) jer je kritikovao odluke vlade o odnosima s Turskom, piše AFP.

Samaras je u jednom intervjuu pozvao premijera Kirijakosa Micotakisa da smeni ministra spoljnih poslova Jorgosa Gerapetritisa zbog navodnog popuštanja turskim zahtevima u tekućim razgovorima sa Ankarom.

Čisti konzervativac koji je vodio grčku vladu od 2012. do 2015. godine, Samaras je više puta kritikovao stav grčkih vlada prema Turskoj, piše AFP.

Portparol Vlade Pavlos Marinakis je danas rekao da je Samaras "izrazio potpuno neslaganje sa celokupnom aktuelnom politikom Vlade. Štaviše, iskrivio je izjave ministra spoljnih poslova koje su više puta razjašnjene na iscrpan način".

"To se ne može ni tolerisati ni prihvatiti. Samaras se, drugi put od 1993. godine, stavio van Nove demokratije", dodao je portparol.

Samarasa, koji je bio ministar spoljnih poslova, 1992. godine je smenio tadašnji premijer Konstandinos Micotakis, otac Kirijakosa Micotakisa, zbog njegovog beskompromisnog stava prema tadašnjoj Republici Makedoniji s kojom se Grčka sporila.

Samaras je danas povodom svog iskljulenja iz Nove demokratije rekao da tu "Micotakisovu odluku objašnjavaju arogancija i očigledan nedostatak prisebnosti".

Agencija AP piše da je Samaras isključen je iz vladajuće partije Nova demokratija zbog šire uporne kritike politike Vlade.Samaras, tvrdokorni nacionalista, kritikovao je pristup premijera Micotakisa pregovorima s Turskom što je nazvao popustljivošću, kao i ukupnu politiku koju smatra previše "centrističkom" i "vouk", a posebno odluku da se ove godine donese zakon u korist istopolnih brakova.

Izgleda, piše AP, da je Vlada posebno iznervirana intervjuom Samarasa koji je danas objavljen u novinama "To Vima" u kojem je tražio smenu ministra inostranih poslova Gerapetritisa zbog načina na koji pregovara s Turskom.

AP podseća da je 1992. tadašnji premijer Konstandinos Micotakis, otac sadašnjeg premijera, smenio Samarasa s mesta ministra spoljnih poslova zbog političkih razlika u vezi sa sporom s Republikom Makedonijom, a godinu dana kasnije, 1993, Samaras i nekoliko poslanika istomišljenika napustili su Novu demokratiju, srušivši Micotakisovu vladu što je otvorilo put za više od 10 godina vladavine asocijalističkog PASOK-a. Samaras je kasnije osnovao stranku "Političko proleće" koja je bila kratkog veka.

Samaras je bivšeg premijera Kostasa Karamanlisa nasledio na čelu konzervativne Nove demokratije 2009. godine, ali je podneo ostavku posle poraza na izborima 2015. godine.

"Ovog puta istorija se neće ponoviti. Vlada većine nastavlja svoj kurs, bez gospodina Samarasa", rekao je portparol Vlade. "Niko nema pravo da se petlja sa stabilnošću zemlje u ovim teškim vremenima", rekao je Marinakis.

Vladajući konzervativci imaju neznatnu većinu u Parlamentu - 155 poslanika od 300, ali Samaras ima među desničarima izvestan broj pristalica.

U intervjuu Samaras je predložio i da Kostas Karamanlis kojis e povukao iz aktivne politike, postane predsednik Grčke, umesto Katerine Sakelaropulu, bivše sudije koja je s levog centra, čiji petogodišnji mandat ističe početkom 2025. Nju je parlament izabrao uz Micotakisovu podršku.

(Beta, 16.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja