Zašto je Ilon Mask opsednut Britanijom
Američki milijarder je promenio ploču kada je u pitanju Velika Britanija i postoje tragovi koji pomažu da se objasni zašto.
Po povratku sa poslovnog puta u London i Oksford 2012. godine, Ilon Mask je postavio objavu na društvenoj mreži Tviteru.
„Upravo sam se vratio… Sreo sam se sa mnogo zanimljivih ljudi", napisao je.
„Stvarno mi se sviđa Britanija!".
Danas, 12 godina kasnije, Maskovi pogledi na Britaniju su malo drugačiji.
„Građanski rat je neizbežan…
„Britanija sledi put Staljina…
„Narodu Britanije je dosta tiranske policijske države".
Ovo su samo neki od njegovih nedavnih komentara na društvenoj mreži Iksu (X), nekadašnjem Tviteru, koji je preimenovao nakon što ga je kupio.
Mask često ulazi u prepirke sa političarima, među kojima je i britanski premijer ser Kir Starmer, na internetu osnažuje stavove desnice i krajnje desnice, a sa Reformskom strankom Ujedinjenog Kraljevstva (Reform UK), kaže njen lider Najdžel Faraž, pregovara o njenom finansiranju.
Dakle, zašto Mask ima očigledno ogorčen stav prema najbližem američkom savezniku i šta se nada da će time postići?
Voleli bismo da smo mogli da doznamo iz prve ruke, ali on nije odgovorio na naše zahteve za intervju.
No, vremenska linija na njegovom profilu na Iksu ipak nudi određene naznake.
Samoproglašeni „Direktor za trolovanje" često ima dvosmislene komentare, pa je nejasno da li misli ozbiljno ili je ironičan.
Kada piše: „Da li je ovo Britanija ili Sovjetski Savez?", on zapravo ne misli da je Britanija totalitarna komunistička država, ali isto tako, na neki način i misli.
Često neke objave komentariše samo jednom rečju - „zanimljivo", ili stavi emotikon, i ne ulazi u pojedinosti.
Međutim, poslednjih godina, oni koji prate Maska primetili su da stvari koje podstiče kod njegovih 200 miliona pratilaca obično proizilaze iz određenog uverenja: libertarijanski pogled na svet i „protivnik vouk (woke) kulture", protiv naprednih i centrista.
- Ko je Ilon Mask i koliko je blizak Trampu
- Ilon Mask i Donald Tramp: Neka čudna veza
- Trampovi ljudi: Robert F. Kenedi, skeptik prema vakcinama sekretar za zdravstvo
'Šta se dešava u UK-u?'
Promena Maskovog stava postala je očigledna tokom nereda prošlog leta, koji su izbili posle stravičnog ubistva tri devojčice na času plesa u gradu Sautportu na severozapadu Engleske.
Lažne glasine o napadaču kružile su na Iksu, među kojima i one sa naloga krajnje desnice koji su opet dozvoljene otkako je Mask preuzeo kompaniju dve godine ranije.
Dok su se neredi rasplamsavali, Kir Starmer je upozorio: „Velike kompanije koje su vlasnici društvenih mreža i oni koji ih vode treba da znaju da su organizovane pretnje nasiljem, koje se jasno iznose na internetu, takođe krivično delo.
„To se dešava u vašim prostorijama, a zakon mora da se poštuje svuda".
Mask je odgovorio samo rečju: „Lud".
Kasnije je izjavio da je „građanski rat neizbežan" i širio lažnu tvrdnju vođe krajnje desničarske stranke da britanski premijer razmišlja da na Foklandskim ostrvima izgradi logor za učesnike u nasilju.
Do trenutka kada je izbrisao objavu, imala je više od milion pregleda.
U podkastu Džoa Rogana, koji je imao 19 miliona pregleda na Jutjubu, Mask je takođe kritikovao „pretrpanost zatvora" u Britaniji.
Rekao je da bi trebalo „ponovo da napravimo Orvelovu fikciju", što je bila aluzija na pisanje Džordža Orvela o distopijskom društvu.
Iako sloboda govora nije jedino značajno pitanje kojim se bavi Mask, jer se čini i da mu je mnogo stalo do egzistencijalnih pitanja o budućnosti čovečanstva, to je tema o kojoj se često izjašnjava vlasnik kompanija Tesle i Spejs iksa (SpaceX) i Iksa.
Pre samo nekoliko nedelja, na objavu desničarskog američkog influensera koji je izneo preteranu tvrdnju o poslednjem izveštaju vlade o radikalizaciji, Mask je prokomentarisao: „Šta se dešava u Ujedinjenom Kraljevstvu?".
A možda planira da uradi nešto više od objava na Iksu.
Nedavno se slikao sa Faražom i Nikom Kendijem, zaduženom za finansije u Reformskoj stranci, usred vesti da se sprema da ovoj partiji da veliku sumu novca.
- Žestoki sukobi u Engleskoj posle ubistva troje dece, desetine povređenih policajaca
- Kako je zločin doveo do nereda: Šta se dešava u Velikoj Britaniji
Zašto je Masku stalo do Britanije
Maskovo interesovanje za dešavanja u Britaniji može da odražava promenu njegovih sopstvena politička uverenja.
Ranije je sebe opisivao kao pripadnika političkog centra i čak je donirao sredstva za predsedničku kampanju Hilari Klinton, kandidatkinje Demokratske stranke u Sjedinjenim Državama, ali sada mnogo govori o „virusu vouk kulture".
Na osnovu njegovih intervjua i nedavno objavljene biografije, čini se da je jedna od ključnih prekretnica za Maska bila promena pola jednog od njegovih sinova u žensko, sada Vivijan Vilson i koja ga je kasnije izopštila iz njenog života.
Vinston Maršal, bivši gitarista folk rok grupe iz Londona Mumford & Sons koji je sada voditelj podkasta i politički komentator koji naginje desnici i čiji otac je suvlasnik TV kanala Džibi njuz (GB News), ukazuje se Mask možda provocira polemiku jer mu je „veoma stalo do UK-a".
„U Britaniji su se začele liberalna demokratija i mnoge velike filozofije na kojima počiva Amerika", kaže Maršal.
„Onda on pogleda ka UK-u i vidi šta se dešava već nekoliko godina, a sada dostiže vrhunac nakon nereda u avgustu, pri čemu su mnogi, mnogi ljudi osuđeni na duge zatvorske kazne zbog doslovno memova na Fejsbuku".
„Fejsbuk memovi" zvuče prilično bezopasno, ali sankcije za to su bile, na primer - tromesečna zatvorska kaznu za osobu koja je postavila mem zajedno sa komentarom „hajde da [psovka] nerede" na jednoj Fejsbuk grupi tokom nereda u Sautportu.
Neki se pitaju da li milijarder zaista toliko podržava slobodu govora kao što tvrdi.
Centar za suzbijanje mržnje na internetu, koji nadgleda kompanije koje su vlasnici društvenih mreža, kritikovao je način na koji Mask vodi Iks, zbog čega je on tužio organizaciju za zloupotrebu podataka i odvraćanje oglašivača.
Slučaj je odbacio američki sudija.
Izvršni direktor centra Imran Ahmed rekao je da slučaj „primer kako razmišlja čovek koji jednostavno ne može da razume da sloboda govora podrazumeva slobodu za sve, a ne samo njega".
Drugi kritičari istaču da Mask izbegava da kritikuje predsednika Kine, gde kompanija Tesla ima ogromne poslovne interese, uprkos dobro dokumentovanoj cenzuri koju sprovodi Peking.
Maskov ulog u Britaniji je mnogo manji, ali bi ipak mogao da utiče na njegov završni bilans zbog Zakona o bezbednosti na internetu, koji je parlament usvojio krajem 2023. godine.
To će omogućiti regulatornom telu Ofkom (Ofcom) da izriče ogromne kazne kompanijama koje su vlasnici društvenih mreža ako se određene vrste nezakonitog sadržaja otkriju na njihovim platformama.
Endrju Čedvik, profesor političke komunikacije na Univerzitetu u Lafboru u Engleskoj, objašnjava da iako neke odredbe zakona nisu kontroverzne, „ono što je škakljivo su slučajevi kada se taj nezakonit sadržaj zamagli onim što bismo mogli nazvati vrstama dezinformacija koje vidimo da kruže na dnevnoj bazi na društvenim mrežama".
To bi moglo da podrazumeva „teško narušavanja reda i mira izazivanjem rasne ili verske mržnje ili podsticanje nasilja", kaže on.
Zakon propisuje mogućnost izricanja ogromnih kazni kompanijama - novčanu kaznu do 10 odsto ukupnog bruto prihodu u svetu.
Da li je moguće da je Mask zabrinut da će izgubiti deo prihoda u Britaniji, ili da bi pristup mreži mogao čak da bude blokiran u UK-u, kako je dozvoljeno zakonom u nekim okolnostima.
Oni koji podržavaju zakon tvrde da on nema nikakve veze sa cenzurom slobode govora.
Gavejn Touler, bivši šef za odnose sa medijima u Reformskoj stranci UK-a, kaže da, iako Mask možda ne zna pojedinosti namere zakonodavaca, on ima „širu sliku", što aktivisti ove stranke i drugi opisuju kao kulturu cenzure koja se prikrada.
„Ne morate uvek da se usredsredite na drveće.
„I mislim da Mask vidi šumu prilično, prilično dobro", dodaje on.
Niko ne može da čita misli najbogatijeg čoveka na svetu.
Ali jasno je da je Mask njegovo ogromno bogatstvo usmerio na vršenje uticaja i da sada širi u celom svetu njegove vrednosti, među kojima su i mejnstrim američki pogled na slobodu govora i u velikoj meri nesputani kapitalizam.
A jedno je sigurno - još će se baviti Ujedinjenim Kraljevstvom.
- Ko je britanski političar Najdžel Faraž
- Maskova kompanija ugradila moždani čip u čoveka: „Telepatija će pomoći bolesnima"
- Kako je najbogatiji čovek na svetu Ilon Mask kupio Tviter
BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.
Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk
(BBC News, 12.23.2024)