Aleksić (NPS): U Srbiji jeftinije mleko od vode, trgovci se bogate, proizvođači propadaju
Beta pre 5 sati
Predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić izjavio je danas na sednici Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodosnabdevanje u Skupštini Srbije da i pored toga što Srbija ima mnogo potencijala za poljoprivrednu proizvodnju građani zemlje jedu biljne sireve misleći da su u pitanju sirevi od 100 odsto mleka i da je u Srbiji otkupna cena mleka jeftinija od vode.
Dodao je da je to rezultat rada države i Ministarstva poljoprivrede, ali i tragedija jednog društva i zemlje.
Istakao je da je krajem prošle godine nastao haos na tržištu mleka koji i dalje traje i "da smo 2024. godine uvezli 9.000 tona biljnog mleka, 28.000 tona biljnog sira i urde, 32.000 tona pavlake, 10.000 tona maslaca i 100.000 tona mesa, što najbolje govori o održivoj i prosperitetnoj poljoprivredi", kako je vlast ocenjuje.
"Čemu služe subvencije u poljoprivredi ako se ne reguliše tržište, a čemu podsticaji, osim da nekolicina trgovaca koji se bave uvozom i trgovinom zarađuje milione, dok primarne proizvođače gasimo, jer ne mogu da opstanu. U ovoj državi samo trgovci dobro prolaze i zarađuju, a proizvođači propadaju", podvukao je Aleksić.
Objasnio je i da cene mleka i hrane u Evropi rastu, dok je u Srbiji problem biljno mleko i biljni sir koji na tržištu završavaju kao da su 100 odsto mleko, pa tako građani Srbije misle da jedu pravi sir, a u stvari jedu sir biljnog porekla, čija se uvozna cena kreće od 1,8 do četiri evra po kilogramu, dok su proizvođačke cene u Srbiji od 5,2 do šest evra.
"Ko je taj ko je odobrio i dao dozvole za uvoz hiljade tona sireva biljnog porekla i biljnog mleka za prvi kvartal? Zašto se to ne kontroliše ako se kontrolisalo kroz Upravu za veterinu 2023. godine i ko je odlučio da Uprava za veterinu to više ne radi, pa ponovo imamo haos na tržištu mleka kao što smo imali i pre", upitao je Aleksić.
Istakao je i da neke mlekare u Srbiji u ovom trenutku zaustavljaju otkup, kao i da se cene mleka kreću od 40 do 60 dinara po litru, što znači da je jeftinije mleko u Srbiji nego voda, a vlast priča o prosperitetnoj državi i poljoprivredi.
"Kada poljoprivredniku koji proizvodi mleko date premiju od 19 dinara, ona treba da im služi za razvoj, da unaprede proizvodnju i naprave stajnjake zbog kojih ste ih proganjali, a služi im da prežive, jer sa cenom mleka koja je na tržištu to ne mogu. Veoma je važno da se na sledećoj sednici dostave podaci koliko novca nije isplaćeno po raspisanim konkursima, da li su u pitanju subvencije za opremu ili mehanizaciju ili osiguranje useva", rekao je Aleksić.
Prema njegovim rečima, ovo je važno jer ćemo na taj način videti za koliko će se umanjiti budžet od 111 milijardi za podsticaje u 2025. godini kojim se vlast hvalila i dodaje da je u pitanju manipulacija podacima i da će se videti stvarno stanje tek kada se budžet umanji za onoliko koliko se duguje za osiguranje i sve ostale podsticaje za prethodnu godinu.
(Beta, 07.02.2025)