Srbija centar: Država ima način da sačuva NIS od sankcija, otplatom kredita te kompanije

Beta pre 6 sati

Stranka Srbija centar saopštila je danas da država ima način da sačuva Naftnu industriju Srbije (NIS), kojoj su SAD uvele sankcije i predložila da otplati prevremeno dospele kredite te kompanije od 500 miliona evra i da to potraživanje konvertuje u vlasništvo.

Ta stranka je navela i da predlaže drugi "aranžman" - privremeni otkup preostalih akcija Gaspromnjefta, uz njenu obavezu da ih ponovo po istoj ceni proda ruskom partneru u toj kompaniji kada se za to budu stekli uslovi.

"Na ovaj način bi se ispunile pretpostavke da se NIS trenutno skine sa liste sankcionisanih kompanija, sve dok se ne nađe neko drugo trajnije rešenje ovog problema", navedeno je u saopštenju.

Dodaje se da bi značajan zastoj u radu NIS-a imao višestruko negativne posledice za privredni i finansijski sistem jer je jedna od najuspešnijih kompanija i najveći je poreski obveznik.

Samo iz poreza koga plaća NIS finansira se, kako je navedeno, više od 11 odsto budžeta Srbije.

Ta kompanija, kako je istaknuto, zapošljava 13.500 ljudi i jedini je domaći proizvođač prirodnog gasa, nafte i naftnih derivata.

NIS, kako je ocenila ta stranka, drži 80 odsto srpskog tržišta motornih goriva i sa svojih 330 benzinskih stanica širom zemlje pokriva 48 odsto maloprodajnog tržišta.

Ukazano je i da je NIS jedini snabdevač, ne samo domaćih i stranih avio-kompanija, nego i državnih institucija i organizacija koje su uposlene na aerodromima u Srbiji.

Konačno, kako je navedeno, NIS je i proizvođač električne energije, samo u 2024. proizveo je 124,2 hiljade megavatčasova (MWh) električne energije.

"Zbog svega toga, prosečno učešće NIS-a u formiranju srpskog bruto domaćeg proizvoda (BDP) prethodnih godina iznosilo je čak 5,1 odsto", navela je ta stranka.

Iz te stranke podsećaju i da je stavljanjem NIS-a na tzv. SDN listu Ministarstva finansija SAD, ovoj kompaniji je dat rok do 25. februara da promeni svoju vlasničku strukturu.

NIS je u međuvremenu zatražio odlaganje sankcija na 90 dana kako bi se održalo poslovanje dok se ne nađe prihvatljivo rešenje za vlasničku strukturu i upravljanje.

(Beta, 25.02.2025)

Povezane vesti »

Ključne reči

Društvo, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja