Lavrov će razmotriti i uslove za dolazak Medvedeva u Beograd

Beta 10.12.2016

Poseta ministra spoljnih poslova Rusije Segeja Lavrova Srbiji je važna etapa za razmatranje pitanja koji su važni za region i bilateralne odnose, kao i za razmatranje uslova mogućeg dolaska premijera Dmitrija Medvedeva u Beograd, izjavila je ekspert za Balkan Jelena Guskova.

"Očekuje se poseta Srbiji Medvedeva. Zato je poseta Lavrova važna etapa u razmatranju pitanja koja su važna za region, za rusko-srpske ekonomske i političke odnose, kao i za razmatranje uslova moguće posete Medvedeva", izjavila je Guskova agenciji Beta.

Guskova, koja je šef Centra za proučavanje savremene balkanske krize Instituta za slavistiku Ruske akademije nauka, rekla je da u odnosima "postoje problemi koji zahtevaju rešenja", i to povezala sa dolaskom Medvedeva.

"Srpska strana već duže vreme ne donosi odluke o potpisivanju međuvladinog sporazuma o uslovima prebivanja, privilegija i imunitetu rusko-srpskog humanitarnog centra u Nišu", precizirala je Guskova.

Ona je ocenila da se rusko-srpski odnosi pozitivno razvijaju, "bez obzira na logiku ponašanja Srbije".

"Samo nekoliko primera. Rusija je u Savetu bezbednosti spremna da brani interese Beograda i dosledno istupa protiv nezavisnosti Kosova, a Srbija dozvoljava Euleksu da uđe na Kosovo, vodi pregovore koji približavaju pokrajinu nezavisnosti. Znajući poziciju Rusije o NATO, potpisuje sa Alijansom sporazume", navela je Guskova, koja se smatra ekspertom bliskom ruskom rukovodstvu.

Ona je navela i da Srbija smatra ulazak u EU bezalternativnim. "Mnogi smatraju da Srbija sedi na dve stolice, čuvajući dobre odnose sa Rusijom, ali se sve više pomera na jednu - severnoatlantsku. Srbija je radi svetle evropske budućnosti, izgleda, išla na ustupke", ocenila je Guskova.

Navela je da je Haškom tribunalu izručila "poslednje srpske heroje koji su štitili domovinu devedesetih godina", odobrila gej parade, potpisala sporazume sa Prištinom, "koji su faktički učinili Kosovo nezavisnim", formirala armiju po standardima NATO-a.

Po njenim rečima, za NATO i EU je važno da Rusija jednom i zauvek ode sa Balkana, da bude samo posmatrač u tom geopolitički osetljivom delu sveta, da Srbi "priznaju pravednost 'kažnjavanja bombama' 1999. godine i stanu u redove protivnika Rusije".

Ona je ocenila da politička elita u Srbiji ne može u potpunosti da stane na "severnoatlanstki put", jer to "neće razumeti narod".

"Logika običnih Srba je jednostavna: 'Ako ste za NATO, znači da ste protiv Rusije'. Upravo zato ne samo da se nastavljaju već i jačaju političke, ekonomske, vojne i društvene veze Rusije i Srbije.

Ona je podsetila da predsednik Rusije Vladimir Putin, premijer Dmitrij Medvedev, ministri spoljnih poslova i odbrane redovno posećuju Beograd, a rukovodstvo Srbije Moskvu.

Guskova je takođe podsetila da između Srbije i Rusije postoji više od 20 međuvladinih sporazuma i protokola.

Srbija kupuje od Rusije naftu, gas, aluminijum, bakarne žice, proizvode crne i obojene metalurgije. Ona izvozi u Rusiju tekstilne, mlečne proizvode, građevinske materijale, lekove, pumpe, automobilske gume, a poslednjih godina jača i vojna saradnja, navela je Guskova.

"Za nas je važno što postoje redovni kontakti između dve države na najvišem nivou, i što postoji saradnja u svim sferama  -  ekonomskoj, političkoj, kulturnoj. Nadamo se da će u uslovima promena u svetu i u Evropi naša saradnja jačati, a da će srpska politička elita biti dosledna u odnosima sa Rusijom", dodala je Guskova.

Rusko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je danas da će tokom susreta Lavrova sa predsednikom Tomislavom Nikolićem, premijerom Aleksandrom Vučićem i kolegom Ivicom Dačićem 12. i 13. decembra biti izvršena "duboka analiza" ključnih bilateralnih i međunarodnih pitanja i razmotreni konkretni koraci za dalji razvoj saradnje.

(Beta, 10.12.2016)

Povezane vesti »

Ključne reči

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja