Parlament: Britanija se „pravi da ne vidi" prljavi ruski novac
London je postao baza Putinovih oligarha, tvrde parlamentarci.
Britanija je optužena da se „pravi da ne vidi prljavi ruski novac" i time ugrožava nacionalnu bezbednost.
Komitet za spoljne poslove britanskog parlamenta tvrdi da je London postao baza za skrivanje „nezakonito stečenog novca" predsednika Vladimira Putina i njegovih saveznika.
Članovi komiteta su u izveštaju poručili da se tu ništa nije promenilo ni nakon trovanja bivšeg ruskog špijuna Sergeja Skripalja i njegove ćerke .
Time se podrivaju britanski napori da se uspešno suprotstave Putinovim agresivnim metodama, kaže se u izveštaju.
„Kremlj doživljava letargičan odgovor londonskog tržišta kao dokaz da se ne usuđujemo da mu se suprotstavimo", napisao je predsednik komiteta i konzervativni poslanik Tom Tagendat u članku za Sandej Tajms uoči objavljivanja izveštaja.
Ministar za bezbednost i finansijski kriminal Ben Volas je rekao da nije pozvan da svedoči pred komitetom, što prema njemu „slabi osnovu izveštaja".
On je izjavio da je Britanija „rešena da izbaci prljavi novac i one koji ga peru".
"Koristićemo sva sredstva, uključujući nova ovlašćenja u Zakonu o finansijskom kriminalu, da se obračunamo sa onima koji prete našoj bezbednosti", rekao je on.
U izveštaju se kaže da ministri treba da istraže „rupe" u sistemu sankcija koje omogućavaju ruskim vlastima i pojedincima povezanih sa Putinom da nastave da posluju u londonskom Sitiju.
U izveštaju čiji je naslov „Moskovsko zlato: Ruska korupcija u Velikoj Britaniji", se ukazuje da je ruski energetski div Gazprom bez teškoće trgovao na londonskoj berzi "dan nakon pokušaja ubistva Skripalja i njegove kćeri".
Trgovinski odnosi između Britanije i Rusije su nastavljeni tako brzo da je ruska ambasada u Londonu poslala tvit „Posao kao obično?".
„Šteta koju ruski prljavi novac nanosi britanskim spoljnopolitičkim interesima je višestruko veća od profita ostvarenih ruskim transakcijama u Sitiju".
"Britanija treba da pošalje jasnu poruku da koruptivni uticaj Kremlja više nije dobrodošao na našem tržištu i da ćemo preduzeti mere", piše u Tagendatovom tekstu.
Komitet poziva vladu da pokaže „političku odlučnost" i preduzme odgovarajuće mere, uključujući:
- Nove sankcije protiv "pojedinaca povezanih sa Kremljom"
- Zatvaranje rupa u sistemu sankcija
- Uvođenje transparentnosti u vlasništvu korporacija
(BBC News, 05.21.2018)