Svetsko prvenstvo: Šta stoji iza fudbalskog uspeha Hrvatske

Dvadeset godina posle uspeha u Francuskoj 1998. godine, Hrvatska ulaskom u četvrtfinale Svetskog prvenstva piše fudbalsku istoriju.

BBC News 02.07.2018  |  Aleksandar Miladinović - Novin
AFP
Hrvatski navijači su prešli put od tuge zbog promašenog penala do radosti zbog pobede nad Danskom - na penale

Bilo je potrebno tačno dve decenije da bi reprezentacija Hrvatske prošla grupnu fazu takmičenja na Svetskom prvenstvu u fudbalu. Poslednji put kada se to desilo, u Francuskoj 1998. godine, kući su se vratili sa bronzom.

Tu energiju najbolje je osetila reprezentacija Danske u meču osmine finala - nije Dancima bilo dovoljno ni vođstvo, ni promašen penal Luke Modrića, ni dva odbranjena penala golmana Šmajhela.

„Ovo je najveći uspeh hrvatskog fudbala, ja bih rekao još od osamostaljenja, jer je ekipa iz 1998. godine stasala u jugoslovenskoj ligi", kaže za BBC novinar splitske Slobodne Dalmacije Vladimir Matijanić.

I baš u dobrom-starom balkanskom mentalitetskom miljeu, četvrtfinalni okršaj sa domaćinom Rusijom za navijače znači - siguran put do medalje.

Iako su 1998. godine, Hrvati polufinalni poraz doživeli baš od domaćina Francuske.

„Najjači utisak mi je psihološka stabilnost ekipe koja ima kvalitet, borbena je, igra na nivou koji odgovara završnici Svetskog prvenstva", opisuje hrvatske šanse da se domogne same završnice sportski novinar Miloš Šaranović.

Getty Images
Junak pobede, golman Subašić, našao se u zagrljaju saigrača

Tajna svlačionice

Uspesi se nižu na fudbalskom terenu, ali je svlačionca hrvatskog tima mesto koje je privuklo najviše pažnje u Rusiji.

Već petog dana takmičenja, iz svlačionice je eliminisan napadač Nikola Kalinić - nije želeo da bude rezerva, pa ga je selektor Zlatko Dalić poslao kući.

Posle meča sa Argentinom i velikog trijumfa od 3:0, u toj svlačionici pevale su se nacionalističke pesme kontroverznog Marka Perkovića Tompsona.

Konačno, posle meča osmine finala, u tu svlačionicu je ušla predsednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović da bi igračima, pred kamerama mobilnih telefona, čestitala na pobedi.

https://www.facebook.com/KolindaGrabarKitarovic/videos/1748073098592975/

„Tu su obe strane krive. Igrači treba da štite svoj prostor privatnosti - da se zna ko može da uđe u svlačionicu, a ko ne može", kaže Vladimir Matijanić.

Ovaj splitski novinar kaže da je odgovornost i na predsednici, napominjući da je sve ovo deo njene kampanje prikupljanja glasova za drugi mandat na čelu države.

„Morala bi pripaziti zbog sopstvenog dostojanstva - da pusti ljude da se prvo istuširaju, pa onda da ih grli", zaključuje Matijanić.

Zdravko Mamić osuđen na šest i po godina zatvora

Matić i Kolarov „reprezentativci" Vizantije?

Gde leži snaga „vatrenih"

Reprezentacija koja pobedi Argentinu koju predvodi Lionel Mesi sa 3:0 sigurno ima da ponudi nešto više od specifične atmosfere u svlačionici.

„Fizički deluju vrlo moćno, taktički spremno - imaju dovoljno dobrih igrača koji relativno lako izvode promenu strana i kontrolu lopte na sredini, a imaju i više igrača koji uvek mogu da daju gol.

Imaju zaista dosta aduta", kaže Miloš Šaranović uz opasku da su prognoze nezahvalne u ovoj fazi prvenstva.


Učinak reprezentacije Hrvatske

Svetsko prvenstvo u Rusiji 2018.

  • grupna faza: Nigerija 2:0, Argentina 3:0, Island 2:1
  • osmina finala: Danska 1:1 (penalima 3:2)
  • četvrtfinale: Rusija

Svetsko prvenstvo u Francuskoj 1998.

  • grupna faza: Jamajka 3:1, Japan 1:0, Argentina 0:1
  • osmina finala: Rumunija 1:0
  • četvrtfinale: Nemačka 3:0
  • polufinale: Francuska 1:2
  • za treće mesto: Holandija 2:1

Pobeda u utakmici sa Danskom pokazala je da tim Zlatka Dalića zna da se nosi sa bremenom favorita, staloženo reaguje na neprilike i uspeva da nametne svoju igru u odlučujućim trenucima.

„Pokazuju impresivnu odanost i želju da igraju za reprezentaciju, veliku taktičku disciplinu da ni na 3:0 protiv Argentine ne odustaju, a i znanje da energiju rasporede na 90 ili 120 minuta utakmice."

Šaranović napominje i da Hrvati najbolje koriste mogućnost koju je Fifa premijerno dozvolila u Rusiji - konsultacije stručnjaka sa klupe sa jednim ekspertom na tribinama koji igru analizira iz drugog ugla.

„Hrvati imaju Škotlanđanina koga je selektor Dalić doveo iz svog bivšeg kluba Al Ain.

On očigledno jako dobro čita rivale i daje sugestije tokom igre, što se vidi u taktičkim promenama."

Dalmatinski specijalitet

Mogućnost da se ponovi istorijski uspeh iz 1998. godine ponovo je obojio Hrvatsku u crveno-bele kockice da dresova.

„Euforija jeste prisutna - fudbal je nešto što mobiliše masovne emocije", kaže splitski novinar Vladimir Matijanić.

AFP
Navijačka euforija u Zagrebu

Ipak, on napominje da su Split i Dalmacija sve to - obojili i drugim bojama.

„Split je, kao deo Dalmacije, vrlo aktivan u otporu prema Hrvatskom fudbalskom savezu.

Po Dalmaciji su uoči svakog reprezentativnog takmičenja, pa i ovog, postavljene parole protiv reprezentacije poput Svi izgubili, dabogda, Niste vi Hrvatska i slično."

Savezu se posebno zamera navodni privilegovani položaj zagrebačkog Dinama, ali i sporni uticaj Zdravka Mamića, visokog Dinamovog funkcionera koji je trenutno u Bosni i Hercegovini, u bekstvu od hrvatskog suda.

Po tome se, kaže Matijanić, uspeh 2018. razlikuje od uspeha 1998. godine

„Pre dvadeset godina, tuđmanistički, nacionalistički naboj bio je na vrhuncu.

Ljudi sada imaju na umu i neke druge brige u životu", kaže Matijanić i dodaje da se Hrvatska u poslednje dve decenije donekle promenila, iako je vodi HDZ, ista stranka kao pre dvadeset godina.


Pratite nas na Fejsbuku i Tviteru. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 07.02.2018)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Balkan, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja