Luka Modrić: Kako je rat oblikovao detinjstvo najboljeg fudbalera sveta
Zvezda Reala i Hrvatske morao da ode sa ovih prostora zbog rata na Balkanu, a sada je postao najbolji fudbaler sveta.
Nakon neverovatne pobede Hrvatske nad Engleskom u polufinalu Svetskog prvenstva u Rusiji, mladog navijača su pitali kako će se njegov tim izboriti sa pritiskom u finalu protiv Francuske.
„Znate za Luku Modrića, zar ne? Navikao je da igra fudbal driblajući pored mina. Ne plašimo se, jer se on ne plaši", odgovorio je navijač.
Dete rata
Poput mnogih fudbalera hrvatske reprezentacije, najbolji fudbaler sveta je dete rata.
Glamurozna ceremonija u Londonu daleko je od krvavog sukoba koji je doživeo tokom raspada Jugoslavije 1991. godine.
Sukob je počeo nakon jednostranog proglašenja nezavisnosti Slovenije i Hrvatske, koje Jugoslavija nije priznala.
Modrić je zbog toga, poput mnoge dece njegove generacije, morao da živi kao izbeglica.
Iako možda nije zaista morao da dribla oko mina, često je čekao da bombe prestanu da padaju na Zadar da bi na ulici šutirao loptu.
Gubitak i bes
Za njega je to bio način na koji se suočavao sa smrću dede, kojeg su ubile srpske paravojne snage, nakon što su zapalili njihov porodični dom.
Roditelji su u to vreme decu upozoravali da nikada ne lutaju daleko od skloništa, kao i da ništa ne smeju da diraju jer bi sve moglo da bude minirano.
„Imao sam samo šest godina i to su bila zaista teška vremena. Sećam ih se dobro, ali to nije nešto o čemu biste želeli da pričate", izjavio je Modrić 2008. godine, u jednoj od retkih prilika kada je pričao o ratu.
„Rat me je učinio jačim"
„Rat me je učinio jačim. Ne želim da to vučem sa sobom zauvek, ali ne želim ni da ga zaboravim".
Šta stoji iza fudbalskog uspeha Hrvatske
Šta čeka Hrvatsku po buđenju iz fudbalske euforije
Modrićeva Hrvatska ima tek oko 4,1 milion stanovnika i ovog leta postala je najmanja zemlja koja je došla do finala Svetskog prvenstva još od Urugvaja 1950. godine.
Za taj uspeh, kao i onaj iz 1998. kada su u Francuskoj bili treći, mnogi ističu da je zaslužna burna prošlost.
U danu kada je Hrvatska igrala polufinale protiv Engleske, novinar „Jutarnjeg" objavio je tekst u kojem je od igrača tražio da se „bore krvlju, znojem, suzama i jedinstvom".
„Čak i male zemlje, čiji je protivnik daleko brojniji, mogu da postanu slavne ukoliko rade zajedno", pisalo je u tekstu.
Međutim, snažni nacionalni duh Hrvatske, bolni i krvavi put do nezavisnosti, doveo je do nacionalizma koji ponekad može da prikaže i ružnu stranu.
Nakon pobede nad Argentinom 3:0 u grupnoj fazi Svetskog prvenstva, neki igrači su u svlačionici pevali nacionalističke pesme koju u Hrvatskoj koristi ekstremna desnica.
Ipak, Hrvatska je veoma ponosna na svoje sportske uspehe.
Ništa manje se to ne odnosi na trenutak kada je Luka Modrić postao najbolji fudbaler sveta.
(BBC News, 09.26.2018)