Protesti u Srbiji: Šetnja protiv nasilja u centru Beograda i blokada mosta Gazela zbog Zakona o planiranju i izgradnji

Sedamnaestu sedmicu uzastopno, građani u centru Beograda protestovali su protiv nasilja, dok su ekološki aktivisti blokirali most Gazela zbog propisa kome se protive.

BBC News 26.08.2023
BBC
Demonstranti su na protest doneli kartonske figure sa likovima političara

U jednom od najtoplijih avgustovskih dana, na ulicama Beograda održana su dva odvojena protesta.

Sedamnaesti put posle pucnjave u Osnovnoj školi „Vladislav Ribnikar" i ubistava u Mladenovcu i Smederevu, od Doma Narodne skupštine šetali su učesnici protesta protiv nasilja, dok su ekološki aktivisti čitavo popodne i veče blokirali most Gazelu.

Protest protiv nasilja u organizaciji dela opozicije kretao se Dečanskom, Makedonskom i Takovskom ulicom do zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a potom i do Trga Nikole Pašića i sedišta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

Demonstrantima se ispred RTS-a obratila profesorka iz Zrenjanina Senka Jankov koja je pokušala da odgovori na pitanje „koje su svi sebi postavili - kako se ovo desilo".

„Odgovor je vrlo jednostavan, nalazi se upravo tamo gde je sve i počelo.

Kolaps prosvetnog sistema se nije desio slučajno i nije se desio preko noći", poručila je Jankov.

Osim u Beogradu, protesti se ove nedelje održavaju i u drugim mestima širom Srbije.

'Mora i opozicija da se ujedini'

Penzionerka Milica Stošić redovno dolazi na proteste protiv nasilja, jer veruje u promene, iako joj deca žive u inostranstvu.

„Ovde mora nešto da se desi, ali mora i opozicija da se uozbilji, da naprave neki program koji će privući narod", kaže 70-godišnjakinja.

BBC
Milica Stošić

Ona je bila među okupljenima koji su više od 100 dana nakon masovnih ubistava centralnim beogradskim ulicama hodali u takozvanoj „medijskoj šetnji".

Dok je kolona prolazila ispred prostorija dnevnog lista Politika i Radio-televizije Srbije, demonstranti su zviždali i tražili ostavke.

Ostavke su zatražene i ispred sedišta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).

BBC

Ekološki aktivisti blokirali most Gazelu

U odvojenom protestu, Savez ekoloških organizacija Srbije (SEOS) blokirao je most Gazelu koji spaja dve beogradske obale reke Save.

SEOS se protivi nedavno usvojenim izmenama Zakona o planiranju i izgradnji i traži da Ustavni sud oceni taj akt kao neustavan.

Predstavnik udruženja Ne damo Jadar, članice SEOS-a, Zlatko Kokanović izjavio je agenciji Beta „da je zakon sraman i da omogućava rasprodaju i poklanjanje teritorije Srbije".

Višesatnu blokadu autoputa kroz Beograd sprovelo je nekoliko desetina ekoloških aktivista.

fonet
Most Gazela i autoput u Beogradu blokiralo je nekoliko desetina ljudi

Zašto se protest zove 'Srbija protiv nasilja'?

Protesti „Srbija protiv nasilja" organizovani su posle dva masovna ubistva na teritoriji Beograda u kojima je ubijeno 19 ljudi, uglavnom dece i mladih.

Demonstranti traže odgovornost vlasti zbog, kako navode, dugogodišnjeg stvaranja ambijenta koji je doveo do porasta nasilja u zemlji.

Međutim, ni posle uporno ponavljanih zahteva, vlast nije pristala da ih ispuni, a u Skupštini Srbije izglasano je poverenje ministru policije Bratislavu Gašiću.

Početkom maja ove godine, u samo dva dana, na teritoriji Beograda dogodile su se dva masovna ubistva koja su potresla i šokirala Srbiju.

Najpre je 13-godišnji dečak, prema policijskoj istrazi, upao u školu koju je pohađao u centru Beograda i ubio devetoro đaka i čuvara i ranio još šestoro dece i nastavnicu istorije.

Jedna od teško ranjenih devojčica je potom preminula, čime se broj žrtava popeo na deset.

Samo dan kasnije, u beogradskoj prigradskoj opštini Mladenovac, osumnjičeni 21-godišnjak iz automatske puške je, kako navodi policija, ubio osmoro i ranio 12, mahom mladih ljudi.

Danima kasnije, jedan mladić je podlegao povredama, pa se i broj žrtava ove tragedije popeo na devet.

BBC
Policija je obezbeđivala rutu šetnje

Koji su zahtevi opozicije?

Opozicija traži smenu ministra unutrašnjih poslova Bratislava Gašića i šefa Bezbednosno-informativne agencije Aleksandra Vulina.

Traži se i smena rukovodstva Javnog servisa Radio-televizije Srbije, svih članova Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM), ukidanje rijaliti programa i emisija koje promovišu nemoral i nasilje na televizijama sa nacionalnim frekvencijama, zabrana štampanih medija koji sadržajem promovišu nasilje, agresiju i krše novinarski kodeks.

Zahteva se i oduzimanje nacionalne frekvencije televizijama Pinku i Hepiju zbog, navode, kršenja zakona i promocije nasilja, agresije i nemorala.

Tokom jednog od prethodnih protesta, demonstranti su išli u šetnju upravo pred zgradu TV Pink.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je u više navrata rekao da u zahtevima sa protesta ne postoji nijedan koji se tiče dece.

„Nijedan zahtev se ne tiče prava i položaja naše dece, nastavnika ili bilo koje društvene grupe osim njih političara i jednog tajkuna. To vidite kroz svaki zahtev", kaže Vučić.

On i drugi predstavnici vlasti i SNS pozivaju na „jedinstvo", navodeći da je ono „potrebnije nego bilo kada", ali nazivaju opoziciju i njene pristalice „lešinarima" jer na ulicama nisu zbog tragedija i suzbijanja nasilja, već da bi došli na vlast.

Vučić je u više navrata rekao da se „na vlast dolazi isključivo na izborima, a ne preko ulice i nasiljem".


Pogledajte kako je izgledao jedan od prethodnih protesta Srbija protiv nasilja


Pratite nas na Fejsbuku,Tviteru i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 08.26.2023)

Povezane vesti »

Ključne reči

Komentari

Politika, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja