'Kneževi' bez milosti: Zvezda 'petardom' ispraćena iz Monaka

Fudbaleri Crvene zvezde ubedljivo su poraženi od Monaka u trećem kolu Lige šampiona.

BBC News pre 3 sata  |  Slobodan Maričić - BBC novinar
Reuters

Nadali su se navijači Crvene zvezde da bi njihovi fudbaleri posle dva početna poraza mogli do prvog boda u Ligi šampiona, ali do „treće sreće" na kraju nije došlo.

Ne samo da nije došlo, već je pukla i 'petarda', kako se u slengu često kaže kada jedna ekipa primi pet golova.

Monako je slavio 5:1, golovima Takumija Minamina u 20. i 70, Emboloa u nadokadi prvog poluvremena, bombom Vilfreda Singoa u 54, da bi tačku stavio Akliuš u 97. minutu.

Utešni pogodak za crveno-bele postigao je Šerif Endiaje iz penala u 27. minutu.

Ovo je 12. uzastopni poraz Zvezde na gostovanjima u Ligi šampiona.

Parirala je 'kneževima' u prvom poluvremenu, ali je na kraju ipak imala sreće da izbegne još ubedljiviji poraz – jedan gol Francuzima je poništen, pogađali su okvir gola, imali i još nekoliko izglednih šansi koje je sprečio golman Marko Ilić.

„Gol na kraju prvog poluvremena nas je presekao, da smo otišli sa 1:1 na poluvreme bilo bi dosta lakše“, izjavio je posle meča Timi Maks Elšnik, fudbaler Zvezde, dok je kapiten Uroš Spajić kratko dodao da je Monako „apsolutno zaslužio pobedu“.

Najavljivali su iz uprave crveno-belih napad na narednu fazu Lige šampiona, doveli i nekoliko skupocenih pojačanja, ali su posle tri odigrana kola daleko od tog cilja.

Trenutno zauzimaju poslednje, 36. mesto novog, ligaškog formata.

Prethodno su poraženi od Benfike 2:1, potom i od Intera 4:0.

Zvezda je na ovom meču ostala i bez napadača Bruna Duartea, koji se povredio već u četvrtom minutu, pa je zamenjen.

Zbog povrede je u drugom delu morao da izađe i Piter Olajinka, potom i Endiaj, a meč je hramljući završio i Dalsio.

U narednom kolu, Zvezda 6. novembra dočekuje slavnu Barselonu, a potom 27. i nemački Štutgart.

Zatim slede gostovanje Milanu 11. decembra, a početkom 2025. i mečevi protiv PSV-a u Beogradu, pa Jang Bojsa u Švajcarskoj.

Umesto nekoliko grupa sa po četiri tima, rezultati svih mečeva Lige šampiona sada se rangiraju na istoj tabeli, poput ligaške.

Direktan plasman dalje obezbediće prvih osam ekipa, dok će ekipe od devetog do 24. mesta ići u plejof.

Statistika kaže da je za prolazak u narednu fazu potrebno osvojiti devet ili deset bodova, što za crveno-bele trenutno deluje veoma teško ostvarivo.

Zvezdi je ovo četvrto učešće u Ligi šampiona u istoriji.

U 20 mečeva ima dve pobede (Liverpul 2018. i Olimpijakos 2019), dve nerešene utakmice (Napoli 2018. i Jang Bojs 2023) i 16 poraza.

Sa Monakom su igrali i u sezoni 2022/2023, ali u Ligi Evrope, kada su poraženi i kod kuće i na strani (0:1, 1:4).

Reuters

Milojević: ’Uvek nam fale dve sekunde’

Trener crveno-belih Vladan Milojević posle meča bio je kratak.

Monako je, kako kaže, apsolutno zasluženo slavio.

„To je Liga šampiona, veće su brzine, snažniji igrači, igraju agresivnije… Uvek nam fale dve sekunde da se okrenemo“, rekao je Milojević.

„Dave vas od prvog do poslednjeg minuta, svaki put kad dobiješ loptu pojave se tri njihova igrača.“

Posebno je istakao da golovi ne smeju da se primaju u nadoknadi prvog poluvremena, kada „nameštaš štucne ili radiš bilo šta", samo da vreme prođe.

Na poraz je, dodaje, uticala i rana povreda Duartea, koji bi u kombinaciji sa Endiajeom „doneo kontrolu na centrali“.

„Trebala su nam dobra tela, sve je pucalo na terenu.“

Usled velikog intenziteta utakmice, usledile su i povrede nekoliko fudbalera crveno-belih, smatra.

„Mogu ipak da kažem da sam ponosan na moje igrače, dali su sve od sebe.

„Idemo dalje, gorak poraz, ali imamo još puno utakmica, borićmo se koliko budemo mogli.“

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk