Amerika daje Ukrajini 20 milijardi dolara od zaplenjene ruske imovine

Rusija će biti primorana da „snosi troškove njenog ilegalnog rata", saopšteno je iz administracije odlazećeg amerilkog predsednika.

BBC News 11.12.2024  |  Maja Dejvis - BBC Njuz
EPA
Ukrajinski i američki predsednici Zelenski i Bajden

Sjedinjene Američke Države (SAD) dale su Ukrajini 20 milijardi dolara zaplenjene ruske imovine.

Ekonomska podrška čini značajan deo paketa od 50 milijardi dolara koji su dogovorile zemlje članice G7 objavljenog u junu.

Finansiranje pomoći kroz zamrznuta sredstva znači da Rusija mora da „snosi troškove njenog nelegalnog rata, umesto poreskih obveznika", rekla je ministarka finansija SAD Dženet Jelen.

Odluka je doneta nekoliko nedelja pre nego što će Donald Tramp zameniti Džozefa Bajdena u Beloj kući.

Tramp je u više navrata do sada govorio da želi da brzo okonča rat u Ukrajini po preuzimanju dužnosti.

Novoizabrani američki predsednik je okarakterisao finansijsku podršku Kijevu kao ceđenje američkih sredstava, dovodeći u sumnju da li će pomoć biti nastavljena pod njegovom administracijom.

Američko Ministarstvo finansija saopštilo je u utorak da je prebacilo 20 milijardi dolara u fond Svetske banke, odakle će Ukrajini biti na raspolaganju.

Novac kojim upravlja Svetska banka ne može da se koristiti u vojne svrhe.

Bajdenova administracija se nadala da će polovinu novca moći da odredi kao vojnu pomoć, izvestila je agencija Rojters, ali bi za to bilo potrebno odobrenje Kongresa.

Oko daljeg finansiranja Ukrajine mesecima je bio predmet spora republikanaca i demokrata u Predstavničkom domu Kongresa, da bi u aprilu ipak bila odobrena nova tranša od 61 milijarde dolara za Kijev.

Pomoć od 20 milijardi dolara daće Ukrajini „ključnu infuziju podrške" dok se brani „od ničim izazvanog agresorskog rata", navela je Jelen u saopštenju u utorak.

Odluka je doneta posle višemesečne diskusije SAD i njenih saveznika, između ostalih i Evropske unije, kako da se iskoriste sredstva vredna oko 325 milijardi dolara koja je bila zamrznuta od početka invazije Rusije na Ukrajinu 2022. godine.

U oktobru, zemlje G7 su se saglasile da iskoriste kamatu koju generiše sredstva - oko tri milijarde dolara godišnje - za finansiranje kredita od 50 milijardi dolara tokom 30 godina.

Očekuje se da isplate počnu do kraja godine.

EU je izdvojila više od 18 milijardi evra finansiranih na isti način.

Iz Moskve su tada poručili da će odgovor biti „bolan".

Prema rečima Jelen, 50 milijardi dolara je namenjeno da se osigura da Ukrajina ima „sredstva da održi funkcionisanje hitnih službi, bolnica i drugih elemenata njenog hrabrog otpora".

Odluka o novim finansijskim sredstvima iz zamrznute ruske imovine donela je kritičnom trenutku za snage ukrajinskog predsednika Vladimira Zelenskog koje su ustuknule pred ruskom ofanzivom na istoku zemlje.

Ruske snage ponovo zauzimaju delove istočne Ukrajine, kao i u ruskoj pograničnoj oblasti Kursku, gde su ukrajinske snage iznenada upale u avgustu i od tada se tamo vode borbe.

BBC na srpskom je od sada i na Jutjubu, pratite nas OVDE.

Pratite nas na Fejsbuku, Tviteru, Instagramu, Jutjubu i Vajberu. Ako imate predlog teme za nas, javite se na bbcnasrpskom@bbc.co.uk

(BBC News, 12.11.2024)

Povezane vesti »

Ključne reči

Svet, najnovije vesti »

ЋирилицаKorisnička podešavanja